Zimní alergie

Alergie je přemrštěná reakce imunitního systému. Je způsobená faktory z prostředí, kterým se říká alergeny. Alergie se v současnosti stává jednou z nejčastějších chorob pozorovaných u psů.

Psi: Zimní alergie

Co je alergie?
Alergie je přemrštěná reakce imunitního systému. Je způsobená faktory z prostředí, kterým se říká alergeny. Alergie se v současnosti stává jednou z nejčastějších chorob pozorovaných u psů.


Které zvíře může být postiženo?
U každého psa se může vyvinout alergie. Nicméně některá plemena jsou náchylnější k alergiím než jiná: boseron, bostonský teriér, boxer, šarpej, kokršpaněl, dalmatinec, anglický bulldog, zlatý retrívr, labradorský retrívr, miniaturní knírač, mops, westík, foxteriér, yorkšírský teriér.


Příznaky
Příznaky jsou velmi variabilní. Poprvé jsou pozorovány většinou mezi 1-3 rokem věku. Nicméně, můžou se náhle objevit u starších i u mladších psů.

Nejčastějším příznakem je svědivost. Ta může postihnout celé tělo nebo pouze určité části, např. uši, čenich, meziprstí, třísla, podpaží, oblast okolo očí, dolní část krku, vnější strana loktů a oblast pod ocasem. Mohou být pozorovány různé kožní změny, jako například zarudnutí kůže, změna pigmentace, krusty, seborrhoická dermatitida, nepříjemný zápach kůže a vypadávání chlupů. Tyto příznaky jsou druhotné, na začátku je pozorována pouze svědivost.


Proč se alergie objevuje v zimě?
Všichni víme, že alergizující pyly se objevují obyčejně na jaře, v létě nebo na podzim, podle toho na jaký druh pylu je zvíře alergické. Nicméně někteří pacienti mají příznaky alergie celoročně, což signalizuje, že jsou alergeny přítomny celou dobu, například v domě. Nejčastější domácí alergeny jsou prach, blechy, roztoči, kvasinky a plísně. Zvířatům s alergií na domácí alergeny se příznaky zvýrazňují obyčejně během podzimu a zimy. Zhoršování stavu psa je také způsobeno centrálním vytápěním, které vysušuje vzduch a zvyšuje v něm množství prachu a plísní. Přetápění může vést k vysušování kůže a srsti. V zimním období navíc zvířata tráví více času uvnitř a tím pádem jsou více v kontaktu i s domácími alergeny.


Léčba
Veterinář musí alergii diagnostikovat na základě klinického vzhledu pacienta. Prozatím není k dispozici žádný laboratorní test, který by nahradil jeho posouzení. Na základě závažnosti příznaků veterinář poté doporučí vhodnou léčbu. Nesmírně důležitá je úzká spolupráce majitele s veterinářem, který poté zvolí správnou terapii. Někdy je nezbytné odstraňování alergenů z pacientova okolí, tedy majitel by měl důkladně vysávat, často větrat, snížit počet koberců, záclon a všech dalších elementů, kde se může hromadit prach. Existují také speciální postele pro alergické psy. Jako doplněk lze doporučit použití čističky a zvlhčovače vzduchu.

Sdílet

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Sledujte nás: