Zánět zvukovodu – co je dobré vědět o jednom z nejčastějších psích onemocnění

Zánět zvukovodu je jedno z nejčastějších onemocnění psů, kterou však lze naštěstí s pomocí odborníků rychle vyléčit. Klapouchá plemena psů, kteří mají rádi vodu a mají uši na vnitřní straně porostlé delšími chlupy, jsou k onemocnění náchylnější, avšak každý majitel psa by měl znát příznaky a léčbu. Neošetřený, zanedbaný zánět zvukovodu totiž může vést i ke ztrátě sluchu.

Jak vypadá zdravé ucho?
Měli bychom pravidelně prohlížet psovi uši, i tehdy, když nepozorujeme žádné příznaky zánětu. Zdravé zvukovody jsou čisté, bez zápachu, světle růžové barvy, množství ušního mazu je minimální, tlak na ucho nezpůsobuje psovi bolest.

Příznaky

Na zánět zvukovodu můžeme mít podezření, pokud pes:

  • třepe hlavou a nápadně si packou otírá ucho,
  • často třepe hlavou,
  • na dotek uší citlivě reaguje, je podrážděný,
  • ucho nepříjemně zapáchá,
  • sliznice ucha nebo zvukovodu je zduřelá, červená,
  • ve zvukovodu se hromadí tmavě hnědý ušní maz, nebo v něm zjistíme tmavý sekret, případně krvácí,
  • drží hlavu nakloněnu, má problémy s držením rovnováhy, nedokáže udržovat rovnováhu.

Časté příčiny onemocnění
Potíže může způsobovat voda, která vnikne do uší při plavání a koupání. Psí zvukovod je totiž neobyčejně úzký, špatně větrá, ve vlhkém prostředí se patogeny snadněji rozmnožují.

Kromě ušního mazu, zátek z chomáčů chlupů, nahromaděné tkáňové drti, mohou způsobit zánět cizí předměty, které vniknou do zvukovodu: častým problémem je osina nebo jakýkoliv parazit v uchu po procházkách strávených na travnatém terénu porostlém plevelem.

Často je zánět zevního zvukovodu a středního ucha způsoben bakteriemi a plísní.
Predispozičním faktorem je také alergie, například přibližně dvě třetiny psů trpících alergií prodělají během svého života záněty uší.

Může nadále dojít k tzv. atopickému zánětu ucha, kdy nelze určit skutečnou příčinu onemocnění – ve většině případů je v pozadí nějaká porucha imunitního systému, nebo jsou klinické příznaky vyvolány souhrnem několika vzájemně působících faktorů.

Ošetření
Příčiny způsobující zánět zvukovodu jsou velmi různorodé, právě proto je v každém případě úkolem odborníka zjistit zdroj problému a určit správný způsob léčby. Po kultivaci vzorku ušního výtěru lze zpravidla jednoznačně určit, které bakterie nebo která plíseň způsobily onemocnění, takže je cílenou léčbou, lékařem předepsanými kapkami, úspěšně léčitelné. Pokud zpozorujeme kterýkoliv z výše uvedených příznaků, nepouštějme se do praktik domácího ošetřování, neodkládejme zahájení odborné léčby. Vyhledejme co nejdříve veterináře, jelikož zánět zvukovodu je lehce léčitelný, jeho zanedbání však může vést ke ztrátě sluchu.

Zánět ucha jako sekundární příznak
Pokud se ani po dlouhodobé léčbě stav psa nezlepší, nebo se po skončení léčby rychle vrátí, je zapotřebí důkladnějšího vyšetření. Zánět uší může nasvědčovat i vážnějšímu problému, často se dostavuje jako sekundární příznak průvodního onemocnění při jiné nemoci.

Megosztás

Související obsah

Kdy, proč a jakým způsobem můžeme koupat kočku?


Kočky jsou již od přírody čistotnými zvířaty – mnoho času stráví „mytím se“ a úpravou…

Podezřelá chování psů, která nelze bagatelizovat


Každý pes se někdy točí dokola za svým ocasem, líže si nebo kouše tlapky, ale jak…

Osvojení si psa – Rady na prvních 30 dnů před a po osvojení

V životě osvojeného psa jsou první týdny strávené s novým páničkem…

Sledujte nás: