Vše, co chcete vědět o cukrovce u domácích mazlíčků

14. listopadu je Světový den diabetu, závažné poruchy, která je na vzestupu u lidí i u zvířecích mazlíčků. Měsíc listopad jsme se proto rozhodli zasvětit vzdělávání o cukrovce, aby každý majitel psa nebo kočky znal nebezpečí, které tato nemoc představuje pro jeho čtyřnohého kamaráda.

Vše, co chcete vědět o cukrovce u domácích mazlíčků

Co je zvířecí cukrovka?
Cukrovka (diabetes) je endokrinní porucha způsobená nedostatečnou produkcí nebo fungováním hormonu zvaného inzulin. Inzulin vzniká ve slinivce a jeho úkolem je usnadňovat využití glukózy v buňkách, čímž ovládá také hladinu cukru v krvi. Existují dva typy diabetu: první, u kterého nevzniká inzulin v dostatečném množství, a druhý, u kterého inzulin nedostatečně funguje (takzvaná inzulinová rezistence). Obě tyto situace vedou k trvalému zvýšení hladiny glukózy v krvi, která vyvolává klinické příznaky cukrovky.


Jaké jsou příznaky cukrovky?
Navštivte co nejrychleji veterináře, pokud si povšimnete některého z následujících příznaků: váš mazlíček pije mnohem víc vody než dříve, hubne, vypadá sklesle, má neupravenou srst a v jeho dechu je cítit aceton.


Rizikové faktory
Výskyt cukrovky u psů a koček se odhaduje asi kolem 1 % populace. Vznik onemocnění u konkrétního zvířete však ovlivňuje celá řada faktorů. Vyšší riziko je například u psů ve středním a vyšším věku. U fenek je pak až čtyřikrát vyšší než u psích samců. Nové vědecké studie navíc odhalily, že riziko cukrovky u psů zvyšuje nevyvážená strava (např. krmení zbytky ze stolu) a nadváha. Na druhou stranu však riziko cukrovky u fenek významně snižuje kastrace.


Mezi plemena psů s vyšším rizikem vzniku cukrovky patří: jorkšírský teriér, knírači, bišonek, toy pudl, maltézský psík a špic.


Majitelé koček by měli vědět, že se cukrovka vyskytuje především u starších a kastrovaných zvířat. Riziko je vyšší u kocourů než u koček. Rizikovými faktory jsou také nadváha či obezita a neaktivní způsob života. Plemena koček s vyšším rizikem cukrovky jsou například: barmská, ruská modrá, norská lesní, evropská krátkosrstá a habešská kočka.


Prevence a léčba
Cukrovka je naneštěstí ve velké většině případů neléčitelná. Vhodná léčba , jejíž podstatou je aplikace inzulinu v kombinaci s vhodnou výživou a zdravým, aktivním životním stylem však může stav vašeho mazlíčka výrazně zlepšit. Veškeré pokyny ohledně krmení a životního stylu (včetně fyzické aktivity ovlivňující hladinu cukru v krvi) vám poskytne váš veterinář. U psů se většinou doporučuje kastrace.

Sdílet

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Sledujte nás: