Vše, co chcete vědět o cukrovce u domácích mazlíčků

14. listopadu je Světový den diabetu, závažné poruchy, která je na vzestupu u lidí i u zvířecích mazlíčků. Měsíc listopad jsme se proto rozhodli zasvětit vzdělávání o cukrovce, aby každý majitel psa nebo kočky znal nebezpečí, které tato nemoc představuje pro jeho čtyřnohého kamaráda.


Co je zvířecí cukrovka?
Cukrovka (diabetes) je endokrinní porucha způsobená nedostatečnou produkcí nebo fungováním hormonu zvaného inzulin. Inzulin vzniká ve slinivce a jeho úkolem je usnadňovat využití glukózy v buňkách, čímž ovládá také hladinu cukru v krvi. Existují dva typy diabetu: první, u kterého nevzniká inzulin v dostatečném množství, a druhý, u kterého inzulin nedostatečně funguje (takzvaná inzulinová rezistence). Obě tyto situace vedou k trvalému zvýšení hladiny glukózy v krvi, která vyvolává klinické příznaky cukrovky.


Jaké jsou příznaky cukrovky?
Navštivte co nejrychleji veterináře, pokud si povšimnete některého z následujících příznaků: váš mazlíček pije mnohem víc vody než dříve, hubne, vypadá sklesle, má neupravenou srst a v jeho dechu je cítit aceton.


Rizikové faktory
Výskyt cukrovky u psů a koček se odhaduje asi kolem 1 % populace. Vznik onemocnění u konkrétního zvířete však ovlivňuje celá řada faktorů. Vyšší riziko je například u psů ve středním a vyšším věku. U fenek je pak až čtyřikrát vyšší než u psích samců. Nové vědecké studie navíc odhalily, že riziko cukrovky u psů zvyšuje nevyvážená strava (např. krmení zbytky ze stolu) a nadváha. Na druhou stranu však riziko cukrovky u fenek významně snižuje kastrace.


Mezi plemena psů s vyšším rizikem vzniku cukrovky patří: jorkšírský teriér, knírači, bišonek, toy pudl, maltézský psík a špic.


Majitelé koček by měli vědět, že se cukrovka vyskytuje především u starších a kastrovaných zvířat. Riziko je vyšší u kocourů než u koček. Rizikovými faktory jsou také nadváha či obezita a neaktivní způsob života. Plemena koček s vyšším rizikem cukrovky jsou například: barmská, ruská modrá, norská lesní, evropská krátkosrstá a habešská kočka.


Prevence a léčba
Cukrovka je naneštěstí ve velké většině případů neléčitelná. Vhodná léčba , jejíž podstatou je aplikace inzulinu v kombinaci s vhodnou výživou a zdravým, aktivním životním stylem však může stav vašeho mazlíčka výrazně zlepšit. Veškeré pokyny ohledně krmení a životního stylu (včetně fyzické aktivity ovlivňující hladinu cukru v krvi) vám poskytne váš veterinář. U psů se většinou doporučuje kastrace.

značky: