Vodomilná plemena

Mnoho psů má rádo vodu– ale některé z rybníka či z řeky prostě nedostanete! Existují totiž plemena, která mají plavecké nadání a lásku k vodním hrátkám přímo v krvi. Jestli hledáte psa, který bude s nadšením aportovat a bez váhání skočí za klacíkem i do vody, čtěte dál: následujících 5 psích plemen je ve vodě jako doma, ať už si hrají nebo pracují.

 

1. Kanadský retrívr (Nova Scotia Duck Tolling Retriever)
Jméno napoví, že toto plemeno vzniklo v Kanadě, a to někdy na počátku 19. století. Využívalo se tu k vyhledávání a plašení vodního ptactva. Z historie plemene se dozvídáme, že tito psi si rádi hráli okolo jezer a rybníků. Při aportování klacíků nebo míčků z vody pes pobíhá, skáče, chvílemi mizí z dohledu a zase se objevuje – a právě tímto chováním zaujme kachny, které připlavou ke břehu a stávají se snadnějším cílem pro lovce. Zastřelené kachny pak z vody aportuje.

 

2. Barbet
Plemeno barbet je značně staré (poprvé bylo popsáno v 16. století), velmi běžně se chová ve Francii a jeho hlavním úkolem je pomoc při lovu vodního ptactva. Lovecký pes prohledává rákosí, plaší v něm ukryté ptáky a přináší je svému pánu. Barbet je extrémně odolný vůči chladu a miluje plavání za jakéhokoli počasí.

 

3. Španělský vodní pes
Domovem tohoto plemene je už dlouhou dobu Pyrenejský poloostrov. Nejčastěji se s nimi setkáme v Andalusii, kde se využívají jako pastevečtí psi a místní jim říkají “turečtí psi”. Jejich charakteristická kudrnatá srst připomínající vlnu je prakticky nepromokavá a jako dělaná pro bažinatý terén. Španělský vodní pes se občas využívá k lovu vodního ptactva nebo při rybaření.

 

4. Irský vodní španěl
První zmínka o těchto psech pochází z Irska z počátku 17. století - to znamená, že psi s nepromokavou srstí byli vyšlechtěni ještě před vynálezem brokovnice. Dodnes však nevíme, odkud se vzaly některé nápadné rysy tohoto plemene – konkrétně jeho holý “krysí” ocas. Irský vodní španěl je vynikající plavec a dokáže aportovat vodní ptáky až do velikosti husy.

 

5. Novofundlandský pes
Plemeno, které vzniklo na ostrově Newfoundland křížením psů místního domorodého kmene Beothuk s tmavosrstými plemeny, která přivezli Vikingové k lovu medvědů. Novofundlandští psi milují vodu a jsou skvělí plavci. Jejich úkolem bylo pomáhat rybářům vytahovat sítě na břeh a tahat rybářské čluny. V dnešní době ho nejčastěji využívají vodní záchranáři. Pro novofundladského psa je ta nejlepší hra vytahování předmětů – často i velmi těžkých – ven z vody.