Virové infekce králíků: 2 smrtelná onemocnění, kterým je potřeba předcházet

Chodíte pravidelně s králíkem k veterináři? Nebo by vás něco takového ani nenapadlo? Nezapomínejte, že králíci jsou také ohroženi nebezpečnými původci nemocí, které je mohou i připravit o život. Pravidelné kontroly u veterináře jako součást preventivní ochrany zdraví králíků jsou nezbytné podobně jako to platí pro psy a kočky.

Králíci s hebkou srstí jsou dnes stejně důležitou součástí rodiny jako kočky a psi. Také mohou onemocnět, pokud se o ně dobře nestaráme. Bohužel když se mluví o nebezpečných onemocněních domácích mazlíčků, většinou se na králíky zapomíná. Takže odborníci z [vložte link na lokální PetMed webové stránky] posbírali důležité údaje týkající se toho, co je potřeba vědět o nejzávažnějších onemocněních králíků.

Myxomatóza1 – nevyléčitelné onemocnění
Myxomatóza2 je onemocnění spojené s tvorbou útvarů vyvolané myxoma virem. K přenosu dochází hlavně hmyzem (např. komáři a blechy), ale nemoc se může rozšířit i blízkým kontaktem mezi králíky. Onemocnění se také nazývá „velká hlava“, protože jsou pro něj typické mucinózní kožní léze nebo myxedém (otok) hlavy. Myxomatóza vytváří nádorům podobné otoky okolo očí, nosu, dutiny ústní, uší a v oblasti genitálií. Navíc se u postižených králíků může objevit vysoká teplota, snížená funkce imunitního systému a sekundární infekce respiračního aparátu. Bohužel se jedná o smrtelné onemocnění, takže v tuto chvíli neexistuje žádná léčba.

Virové hemoragické onemocnění králíků (mor králíků) – přehlížené infekční onemocnění
Virové hemoragické onemocnění králíků3 představuje vysoce infekční a velmi rozšířené onemocnění, které se mnohdy projeví náhlým úhynem. Tato choroba může být vyvolána dvěma odlišnými, ale příbuznými viry RHDV-1 a RHDV-2. Rozšiřuje se pomocí blízkého kontaktu mezi králíky a také hmyzem, jako jsou komáři a blechy. I když se jedná o infekční onemocnění, mor králíků nenapadá člověka ani jiná domácí zvířata.

Virus je velmi odolný, dokáže přežít měsíce v různém prostředí např. v králíkárně, v kotci nebo v rodinném domě. Bohužel virus působí rychle a často není odhalen až do chvíle, kdy u postižených králíků dojde k náhlému úhynu. K dispozici není žádná forma terapie, pokud u zvířete dojde k infekci.

Jak ochránit vaše ušáka?4
Nejdůležitější je mít králíky průběžně očkované. Tady opravdu platí věta, prevence je vždy lepší než terapie (zvláště když žádná účinná léčba neexistuje!) Vašeho chlupatého miláčka s dlouhýma ušima můžete jednoduše chránit očkováním.

Myxomatóze i virovému hemoragickému onemocnění (moru) lze předcházet včasnou vakcinací. Nezapomínejte na pravidelné návštěvy u veterinárního lékaře. Mimo prohlídky ve veterinární praxi je dobré chránit zdraví králíků také vlastním odpovědným chováním: nerozšiřujte virus na rukou nebo na oblečení, takže pokaždé, když pohladíte jiného králíka, je potřeba si umýt ruce a převléknout se. Nepůjčujte si ani nekupujte z druhé ruky vybavení, které už sloužilo jiným králíkům. Předtím, než si pořídíte dalšího králíka či více králíků ke svému vlastnímu, musíte zkontrolovat jejich zdraví a zabránit přenosu onemocnění. S trochou péče můžete svému ochmýřenému, ušatému a čilému kamarádovi zajistit dlouhý, šťastný a zdravý život.Prameny
1. https://www.msd-animal-health-hub.co.uk/KBPH/my-rabbit/infectious-diseases
2. https://www.msdvetmanual.com/exotic-and-laboratory-animals/rabbits/viral-diseases-of-rabbits?query=rabbit%20hemorrhagic%20disease%20myxomatosis#v3306610
3. https://www.msd-animal-health-hub.co.uk/KBPH/my-rabbit/infectious-diseases
4. http://publichealth.lacounty.gov/vet/RHDV.htm