Teplejší podnebí rovná se více a více parazitů
DOPAD ZMĚN V CHODU ROČNÍCH OBDOBÍ NA ZDRAVÍ NASICH ZVÍŘAT Změny v podnebí znamenají celosvětový problém, který ovlivňuje nejen nás a životní prostředí, ale i zdraví našich domácích mazlíčků. A co vy? Jste si vědomi dopadu sezónních změn na zdraví a chování domácích zvířat? Věděli jste, že v důsledku vyšších teplot mohou paraziti jako blechy a klíšťata být aktivní déle a to i v zimních měsících? Nemějte obavy, pokud se vám nedostalo odpovědí na tyto otázky, pokračujte ve čtení a dozvíte se více o tomto tématu!

O změnách počasí slyšíme stále více kvůli jejich obrovskému dopadu na životní prostředí. Jedná se o změny ve struktuře počasí a související změny v oceánech, na pevnině a v ledových příkrovech, ke kterým dochází v průběhu času. Naše počasí je čím dál extrémnější, teplota v mnoha částech světa stoupá, mění námi obývané prostory a narušuje náš způsob života. Čeho jsme si však méně vědomi, je fakt, že dlouhodobé změny počasí ovlivňují také zdraví a chování našich domácích mazlíčků. Aby se jejich majitelům mohlo pomoci stát se odpovědnějšími, pokud jde o ochranu jejich milovaných zvířat, je nutno hovořit o změnách klimatu i z tohoto hlediska.
Jedním z největších dopadů těchto klimatických změn je rostoucí počet parazitů. Díky teplejšímu podnebí mohou být paraziti aktivní déle, než tomu bylo dříve a mohou se objevit v nových oblastech a šířit nové nemoci. Vědci a veterinární lékaři v celé Evropě souhlasí s tím, že počet ektoparazitů (klíšťat a blech) na domácích zvířatech vzrostl. Většina z nich také zdůraznila, že se rovněž zvýšil počet klíšťat a jejich aktivita, a to konkrétně v chladnějším období od října do března.
Paraziti mohou být škodlivým zdrojem poranění našich mazlíčků. Jejich kousnutí může mít za následek kožní reakce a velmi nepříjemné svědění, které zvířata vede k tomu, aby se neustále škrábala a někdy si dokonce ublížila. Paraziti, jako jsou klíšťata nebo blechy, mohou navíc způsobit několik onemocnění, jako je babezióza, lymská borelióza, anaplazmóza nebo alergie na bleší kousnutí, nemluvě o tom, že jsou také zodpovědní za přenos nemocí na člověka. Blechy mohou také u psů i koček působit jako zprostředkovaný hostitel tasemnic. Ačkoli může mít většina majitelů domácích zvířat pocit, že jsou dostatečně informováni o nebezpečích, která mohou klíšťata a jiní paraziti pro jejich domácí mazlíčky představovat, stále ne všichni chrání své čtyřnohé přátele celoročně.

Dávejte pozor na případné zdravotní problémy, a pokud si všimnete čehokoli, co by vás znepokojovalo, kontaktujte svého veterináře. Tyto příznaky mohou naznačovat onemocnění přenášené parazity nebo mohou souviset s jiným problémem: letargie, horečka, snížená chuť k jídlu, kašel, únava po aktivním pohybu, ztuhlost kloubů, nechuť k cvičení, bledé dásně, vybledlá stolice nebo moč.
Protože kvůli dlouhodobým změnám počasí již nemůžeme hovořit o sezóně klíšťat nebo blech, je zásadně důležité chránit naše domácí zvířata bez ohledu na roční období. Volbou správné ochrany můžeme zabránit nemocem šířeným ektoparazity a chránit nejen naše domácí mazlíčky, ale i naši rodinu. Paraziti se přizpůsobují nejen měnícímu se klimatu, ale také přípravkům, které používáme k prevenci. Pokud jde o ochranu, měli byste se vždy nejprve poradit se svým veterinárním lékařem a požádat ho o pomoc a radu, aby zvolil moderní, efektivní a dostatečně dlouhotrvající ochranu. Měli byste také mít na paměti, že kočky a psi potřebují různé druhy prevence proti parazitům. Konzultací s veterinářem se můžete vyhnout tomu, abyste svému milovanému čtyřnohému kamarádovi podávali škodlivé nebo neúčinné přípravky.

Jedna dobrá rada navíc: prevence nemocí je mnohem snazší než jejich vyléčení. Toto jsou věci, na které je potřeba pamatovat, abyste ochránili svou domácnost před vnějšími parazity: poraďte se s veterinářem, abyste si vybralisprávné antiparazitikum, ošetřujte všechny své mazlíčky současně, vždy dodržujte pokyny pro dávkování a opakovanou aplikaci a používejte pouze produkty odzkoušených a osvědčených známých značek. A v neposlední řadě zajistěte, aby okolí vašeho domova bylo méně přátelské k parazitům: eliminujte organické látky, zakryjte otvory a nory a vysoušejte malé kaluže vody.
Více informací o dopadu a nebezpečí sezónních změn je k dispozici na www.protectourfuture.com/cz, na oficiální stránce kampaně Protect Our Future Too. Kampaň Chraňte i naši budoucnost (#protectourfuturetoo) – zahájená společností MSD Animal Health – zvyšuje povědomí o dopadu dlouhodobých změn v chodu ročních období na naše domácí mazlíčky a o tom, jak je
Sdílet
NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY
- Starostlivá péče o domácí mazlíčkyZkuste si představit, jak by vypadal váš život, kdyby nejnáročnější položkou na vašem seznamu úkolů bylo vzít psa na procházku nebo se ujistit, že má vaše kočka každý den přiměřenou … Číst více
- 9 onemocnění, která mohou klíšťata přenášet během jednoho přisáníKlíšťata jsou malá, ale dopady toho, co mohou způsobit vám, vašemu psovi či vaší kočce a celé vaší rodině, jsou obrovské. Klíšťata jsou parazité sající krev, kteří jsou častými přenašeči bakterií … Číst více
- Pomozte prosím, můj pes kašle! Všechno, co byste měli vědět o psincovém kašliS nastávajícím podzimem hrozí vyšší riziko infekcí. Platí to také u psů? Infekce horních cest dýchacích, které tradičně označujeme souhrnným termínem “psincový kašel”, mohou postihnout každého psa, a to i … Číst více