Světový týden imunizace

24. – 30. dubna oslaví celá zeměkoule Světový týden imunizace, pořádaný Světovou zdravotnickou organizací (WHO) na připomenutí všeho dobrého, co nám přineslo očkování.

Univerzální a povinná imunizace chrání životy a zdraví milionů dospělých i dětí. Díky vakcínám jsme zcela vymýtili pravé neštovice a několik dalších nemocí by je mohlo brzy následovat.

Světový den veterinárních lékařů, iniciativa Světové veterinární asociace, letos připadá na 25. dubna. “Bude to skvělá příležitost vyzdvihnout potřebu integrovaného přístupu v humánní a veterinární medicíně,”, říká prezident Federace veterinárních lékařů Evropy (FVE) Walter Winding s odkazem na politiku “One Health”, kterou FVE prosazuje. “Veterináři zastávají klíčovou roli mezi zvířaty, jejich majiteli a společností. Tato jejich role ale není omezená jen na zdraví zvířat – stejně tak se týká jejich welfare a veřejného zdraví včetně bezpečnosti potravin.”


S touto myšlenkou bychom rádi připomněli, jak je pravidelná imunizace proti infekčním nemocem důležitá pro zdraví našich zvířat i naši vlastní bezpečnost. Některé nemoci – například vzteklina nebo leptospiróza – ohrožují nejen naše zvířecí mazlíčky, ale i lidi. Pravidelná vakcinace pomáhá omezit šíření těchto nemocí v našem prostředí omezit. Zeptejte se na vakcíny svého veterináře – doporučí vám ten nejvhodnější očkovací režim podle druhu, věku a úrovně aktivity vašeho mazlíčka.


Očkování psů
Mezi nejnebezpečnější psí nemoci, kterým lze zabránit pomocí očkování patří psinka, parvoviróza, vzteklina a leptospiróza. Psinka představuje nebezpečí pro jakéhokoli psa bez ohledu na plemeno, věk nebo pohlaví. S úmrtností až 80 % se jedná o extrémně odolný virus. Ačkoliv bylo jeho šíření díky vakcinaci omezeno, stále se občas vyskytnou případy onemocnění, které nám připomínají, že bychom na pravidelnou imunizaci proti psince neměli zapomínat.

Pro virus způsobující parvovirózu je charakteristická vysoká odolnost vůči vnějším faktorům z prostředí. V infikovaných výkalech nebo v půdě dokáže přežít i celé měsíce. Nejčastěji napadá mladší psy (do 6 měsíců), kteří ještě nebyli kompletně vakcinováni. Dalšími ohroženými skupinami jsou starší psi nad 8 let, psi, kteří nikdy nebyli očkováni nebo ti, kteří žijí ve velkých skupinách. Léčba parvovirové infekce, která způsobuje enteritidu vedoucí k těžkým průjmům a zvracení, přitom nemusí být vždy úspěšná.


Další dvě onemocnění (vzteklina, leptospiróza) jsou nebezpečná pro psy i pro lidi. Vzteklina je virové onemocnění zvířat a lidí, vyvolávající zánět v mozku. Je neléčitelná a ve všech případech smrtelná. Ve východní a střední Evropě se zatím stále vyskytuje, i když byl její výskyt významně omezen díky pravidelné imunizaci psů (povinné očkování) a lišek (divoká zvířata se očkují pomocí speciálních orálních vakcín v návnadách rozmístěných po lese).


V Polsku musí podle zákona pes dostat první vakcínu proti vzteklině do 30 dní po dosažení 3. měsíce a poté se musí očkování každý rok opakovat.
Leptospiróza je infekční onemocnění lidí a zvířat, které způsobuje bakterie Leptospira. Protože ji psi mohou snadno přenést na lidi, představuje zdravotní riziko i pro nás. První linií obrany proti této nebezpečné zoonóze je zabránit jejímu vzniku přímo u psů.

Očkování koček
Bohužel se stále setkáváme s názorem, že kočky žijící uvnitř není nutné očkovat. Není to však pravda – mnoho patogenů můžeme přinést domů na oblečení nebo na obuvi. Všechny kočky proto musí být očkovány proti panleukopenii, herpesviru a kaliciviru. Tyto viry vyvolávají onemocnění napadající kočky jakéhokoli plemene či rasy. Panleukopenie (známá také jako kočičí infekční enteritida, horečka koček, kočičí mor nebo ataxie koček) se vyskytuje po celém světě. Jejím původcem je virus charakterizovaný velmi vysokou odolností vůči faktorům prostředí. Mimo tělo dokáže přežít i déle než rok.


Imunizace proti dalším dvěma onemocněním – kočičí leukémii a vzteklině – se doporučuje převážně u venkovních koček. První z nich způsobuje virus kočičí leukémie (FeLV) z čeledi Retroviridae. Nejvyšší pravděpodobnost nákazy je u venku žijících, nekastrovaných a neočkovaných kocourů kvůli rvačkám, kterých se účastní. Vzteklina je neléčitelné onemocnění, proti kterému existuje jediná ochrana – očkování. Vakcinací koček proti vzteklině chráníme také sami sebe a lidi ve svém okolí. Očkování proti této smrtelné nemoci v Polsku momentálně žádný zákon nenařizuje, přesto se na něj svého veterináře radši zeptejte – především, pokud máte venkovní kočku, která přichází do styku s divokými zvířaty.


Očkování králíků
Viry způsobující infekční nemoci ohrožují i naše králičí mazlíčky. Myxomatózu, infekční onemocnění divokých i domácích králíků, způsobuje virus z čeledi Poxviridae. Virové hemoragické onemocnění králíků (RDH) je silně infekční nemoc, způsobovaná virem z čeledi Caliciviridae. Králík se jí může nakazit buď přímým kontaktem s již nakaženým jedincem, nebo nepřímo přes vybavení a nábytek, na kterých virus ulpívá. Tento virus přenášejí také blechy.

Hledáte veterináře?

Váš veterinární lékař hraje důležitou roli v péči o zdraví vašeho domácího mazlíčka. Po zadání informací o vaší poloze se zobrazí seznam veterinárních lékařů v okolí.

NAJÍT VETERINÁRNÍ PRACOVIŠTĚ

Chcete sdílet tento článek?


Podobné příspěvky

Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Kutilské projekty pro majitele zvířat
Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Jak lépe rozumět svému mazlíčkovi
Pomozte svým mazlíčkům zvládat teplejší klima

Některá zvířata v horkém počasí trpí.

Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Blechy a klíšťata
Zdraví zvířat a lidí je propojeno na mnoha úrovních

Jsou onemocnění přenášená parazity hrozbou i pro vaše blízké?

Nejlepší řešení v oblasti péče o domácí mazlíčky

Nejlepší články s nejužitečnějšími tipy z oblasti péče o domácí mazlíčky

Přidejte se k MyPet.com a získejte přístup k odborným tipům v oblasti péče o domácí mazlíčky
PŘIDEJTE SE K MYPET.COM