Světový den zoonóz: Chraňte o prázdninách děti i mazlíčky!

alšími parazity a tím i před zoonózami, které tito parazité přenášejí a které mohou ohrozit i naše děti.

Život se zvířecím mazlíčkem má pro děti nesporné výhody: zvířátka je učí zodpovědnosti a empatii, pomáhají zapojit se do kolektivu nebo překonávat úzkost. Světový den zoonóz nám připomíná, abychom mysleli také na zdravotní otázky chovatelství, učili se chránit své mazlíčky před klíšťaty, blechami a dalšími parazity a tím i před zoonózami, které tito parazité přenášejí a které mohou ohrozit i naše děti. Zní to nebezpečně? Nevěšme hlavu – pokud se o parazitech poučíme předem a přijmeme pár jednoduchých preventivních opatření, dokážeme snadno zabránit nejen napadení škrkavkami, tasemnicemi nebo leptospirózou, ale i zoonózou ze všech nejnebezpečnější: vzteklinou.

Prázdniny jsou v plném proudu a děti tráví se svými zvířecími kamarády víc času než kdykoli jindy. Hrát si s kočkou nebo vyrazit na výlet, k vodě či tábořit se psem, to vše jsou chvíle, kdy si děti mohou naplno užít výhody života se zvířátkem. Na nás zůstává, abychom se jako zodpovědní chovatelé postarali také o jeho zdravotní aspekty. Děti – zejména ty mladší – si obvykle s hygienou hlavu nelámou, proto musíme pro jejich bezpečí udržovat domácnost a všechny zvířecí mazlíčky čisté a bez vnějších i vnitřních parazitů.

Prázdninoví nepřátelé: klíšťata a blechy

Klíšťata a blechy jsou možná nejčastější letní nepřátelé dětí i zvířat. Ochrana před těmito parazity přitom pomůže hned dvakrát: zabrání jak svědivým kousancům a případným alergickým kožním reakcím, tak i dlouhé řadě nemocí, které mohou na člověka přenést.

Například blechy, které se ze psů a koček ochotně stěhují i na děti, způsobují víc, než jen nepříjemné  svědění – jsou to také přechodní hostitelé tasemnic, parazitujících v trávicím traktu.

Všichni víme, že při táboření a výletech v přírodě musíme dávat pozor na klíšťata, prohlédnout sebe i mazlíčky. Ale co když hrozí nebezpečí i jinde? Klíšťata mají v oblibě tmavé a teplé úkryty – třeba v srsti našich mazlíčků. V ní pak mohou snadno proniknout až k nám domů a napadnout děti dřív, než vůbec do přírody vyrazí. Mezi nemocemi, kterými nás mohou nakazit, najdeme například lymeskou boreliózu a ehrlichiózu – extrémně nebezpečné nemoci, které se obtížně diagnostikují, protože jejich příznaky se obvykle objeví až za delší dobu po kousnutí infikovaného klíštěte.

Naštěstí se před nimi můžeme chránit. Moderní veterinární přípravky, které chrání naše mazlíčky před blechami a klíšťaty od hlavy až k patě a pečlivé prohlídky po návratu z přírody (s opatrným odstraněním případných zakousnutých klíšťat) nejsou nic složitého a společně stačí k tomu, abychom své zvířecí přátele i domácnost udrželi v bezpečí a zdravé.

Endoparazité

Zatímco blechy, klíšťata a další ektoparazity můžeme vidět pouhým okem a poměrně snadno odstranit, hrozba endoparazitů je skrytá. Mezi nejčastější druhy, které mohou děti získat od svých mazlíčků, patří škrkavky a tasemnice. K přenesení parazita, eventuálně rozvinutí závažné nemoci přitom stačí jen malé zanedbání hygieny, jako například neumytí rukou po hře se psem.

Tasemnice u lidí vyvolávají bolesti břicha, hubnutí, únavu a průjmy. V některých případech se mohou vyskytnout i závažné, život ohrožující komplikace. Škrkavky parazitují kromě střev také v plicích. Riziko napadení je nejvyšší u dětí ve věku 3-8 let, které si hrají v písku, hlíně a se zvířaty. Velmi vhodná je prevence (pravidelné odčervování psů a koček již od mládí, pravidelné veterinární prohlídky) a také jednoduchá hygienická opatření, jako například umýt dětem ruce teplou vodou a mýdlem po každém hraní venku.

Vzácná, ale nebezpečná zoonóza: leptospiróza

Bakteriální infekce leptospiróza nepatří k častým nemocem, přesto je nebezpečná. Snadno se přenáší ze zvířat na děti při kontaktu nezahojené ranky na kůži s vodou nebo hlínou znečištěnou močí  zvířat. Tato nemoc způsobuje celou řadu nepříjemných příznaků – vysoké horečky, bolesti hlavy, zvracení, bolesti svalů a další. Riziko nákazy je vyšší v letních měsících, kdy si děti hrají se svými zvířecími kamarády venku. Přestože se leptospiróza dá léčit, v některých případech dokáže být životu nebezpečná, nebo dokonce smrtelná. Proto ani tady nezapomínejme na prevenci. U této nemoci se obzvlášť doporučuje očkování psů, kteří jinak mohou být přenašeči bez příznaků.

Vzteklina – nejznámější hrozba

Vzteklina je mezi zoonotickými nákazami asi největší hrozbou. Přenáší se slinami a tkání nervové soustavy nakažených zvířat. Pokud se ihned po kontaktu s patogenem nasadí správná léčba, dá se jejímu rozvinutí u člověka zabránit. Bez rychlé vakcinace je však téměř vždy smrtelná a po stránce úmrtnosti patří k rekordmanům mezi nemocemi. Pro zvířata žádná léčba neexistuje. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je příčinou více než  99 % případů vztekliny psí kousnutí. Přestože se riziko dá snižovat ověřenými metodami, na vzteklinu získanou od psa dodnes umírá asi 60 000 lidí ročně. Hlavní rizikové oblasti se sice nacházejí mimo Evropu, podle statistik však domácím i divokým zvířatům ve střední a východní Evropě vzteklina stále hrozí. Proto je i dnes nutné očkovat proti vzteklině psy a kočky na celém světě a chránit tak zdraví mazlíčků I lidí.

Chraňte  své mazlíčky  – objednejte se na kontrolu ke svému veterináři!

Další informace o zdraví zvířat najdete na: cz.mypet.com

Hledáte veterináře?

Váš veterinární lékař hraje důležitou roli v péči o zdraví vašeho domácího mazlíčka. Po zadání informací o vaší poloze se zobrazí seznam veterinárních lékařů v okolí.

NAJÍT VETERINÁRNÍ PRACOVIŠTĚ

Chcete sdílet tento článek?


Podobné příspěvky

Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Kutilské projekty pro majitele zvířat
Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Jak lépe rozumět svému mazlíčkovi
Pomozte svým mazlíčkům zvládat teplejší klima

Některá zvířata v horkém počasí trpí.

Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Blechy a klíšťata
Zdraví zvířat a lidí je propojeno na mnoha úrovních

Jsou onemocnění přenášená parazity hrozbou i pro vaše blízké?

Nejlepší řešení v oblasti péče o domácí mazlíčky

Nejlepší články s nejužitečnějšími tipy z oblasti péče o domácí mazlíčky

Přidejte se k MyPet.com a získejte přístup k odborným tipům v oblasti péče o domácí mazlíčky
PŘIDEJTE SE K MYPET.COM