Světový den komárů

Komáři jsou hmyz, který znepříjemňuje léto lidem na celém světě. Přesto trochu paradoxně slavíme Světový den komárů, který každoročně připadá na 20. srpna. Byl založen na památku objevu Ronalda Rosse, který v roce 1897 prokázal, že samičky komárů přenášejí malárii.

V roce 1902 získal dr. Ross Nobelovu cenu za medicínu. Představují komáři a další krev sající hmyz nebezpečí i pro naše mazlíčky? Naneštěstí ano. V následujícím textu si krátce představíme dvě nebezpečné choroby, které komáři přenášejí.

Dirofilarióza – je parazitární onemocnění způsobované hlísticemi rodu Dirofilaria. Tito parazité měří 5-15 cm a parazitují zejména v kočkách, psech, liškách a vlcích. Mohou se však přenést i na člověka. Dvěma nejčastějšími druhy jsou Dirofilaria immitis, způsobující takzvanou srdeční červivost, a Dirofilaria repens, vyvolávající kožní infekce.

Až donedávna se předpokládalo, že hlístice Dirofilaria immitis se vyskytují pouze v tropickém nebo teplém klimatu, například v jižní Evropě a v Asii. Díky globálnímu oteplování a souvisejícím změnám teplot se nicméně začaly objevovat také v našich zeměpisných šířkách (v posledním desetiletí byly nalezeny v Maďarsku, na Slovensku, v České republice i v Rakousku). Dirofilaria repens, která způsobuje kožní formu onemocnění, se vyskytuje v celé Evropě.

V průběhu svého životního cyklu potřebují dirofilárie dva hostitele – přechodného a konečného. Přechodným hostitelem jsou komáří samičky. Při sání krve infikovaného zvířete samička pozře larvy parazita, tzv. mikrofilárie. V těle komára se mikrofilárie mění na infekční larvy. V případě D. repens se larvy poté, co se začnou krmit, přesunou do hostitelovy kůže a v podkožní tkáni či svalstvu břicha nebo hrudníku zůstávají 2-3 měsíce po infekci.


Infikovaný pes pak trpí výskytem kožních uzlíků, které se mohou postupně měnit v abscesy. Časté je i svědění a výskyt sekundárních kožních infekcí.

Jinak je tomu u “srdečního červa” D. immitis, který se přemění na juvenilní formu a cestuje do plic a srdečních artérií (asi 70 dní po infekci). Dospělci se pak usazují v plicní tepně. Sáním krve infikovaných zvířat se nakazí komáři a začíná nový životní cyklus parazita.


Hlístice ucpávají plicní tepnu a dráždí její stěny, mohou způsobit embolii a vznik krevních sraženin, vedoucí k ucpání menších cév. Infikovaní psi trpí dušností, horečkami a dokonce hemoptýzou (vykašláváním krve). Začnou být letargičtí a občas mohou omdlévat. U některých se rozvinou ascites – výskyt tekutiny v břiše.

Dirofilarióza je nebezpečná také lidem. Larvy Dirofilaria immitis se mohou usadit v srdci nebo dolní duté žíle, podkožní tkáni, dokonce v očích. Onemocnění nejčastěji postihuje osoby ve věku 30-60 let. Infekce Dirofilaria repens je nejběžnější formou dirofilariózy na světě a projevuje se především podkožními a podslizničními uzlíky. V některých případech může hlístice napadnout oko a je viditelná pod spojivkou. Někdy se uzlíky objevují v oblasti prsou a mohou být mylně pokládány za rakovinný nádor.

Léčba dirofilariózy je obtížná, a proto je velmi důležitá prevence. Sebe i svá domácí zvířata můžeme chránit repelenty proti komárům.

Leishmanióza – je parazitární onemocnění člověka a zvířat. Nejčastěji se vyskytuje ve Středomoří, ale jednotlivé případy byly ohlášeny i v severozápadním Německu, Švýcarsku nebo v Belgii. S nárůstem turismu můžeme takových případů očekávat více a více i v dalších částech Evropy.

Leishmaniózu způsobují parazitičtí prvoci z rodu Leishmania. V Evropě je jejich vektorem komárům podobná koutule rodu Phlebotomus a přenáší se, když se tento krev sající hmyz krmí na hostiteli. Po proniknutí do hostitele (např. psa) jsou paraziti fagocytováni makrofágy a rozneseni po celém organismu včetně kostní dřeně, sleziny a jater. Inkubační doba trvá několik měsíců až let. U leishmaniózy rozeznáváme kožní formu, která způsobuje léze, nebo mnohem závažnější, život ohrožující formu viscerální. Mladí psi jsou díky své jemné a tenké kůži mnohem více zranitelnější, ohroženi jsou ale psi jakéhokoli věku. Stanovení diagnózy pak ztěžuje rozmanitost symptomů.

Léčba leishmaniózy není vždy úspěšná, což ještě zvyšuje význam prevence. Kočky a psi, kteří cestovali do jižní Evropy, případně pocházejí z oblastí s endemickým výskytem Leishmanie musí být pod dohledem jakožto potenciální zdroje šíření parazitů do nové oblasti.

Tato dvě onemocnění jsou nebezpečná také pro člověka. Proto je důležité sebe i domácí zvířata před komáry, koutulemi a obecně jakýmkoli krev sajícím hmyzem chránit, a to především při cestování do zahraničí. Nejvhodnější ochranu před parazity pro vašeho psa vám pomůže vybrat váš veterinář. 

Hledáte veterináře?

Váš veterinární lékař hraje důležitou roli v péči o zdraví vašeho domácího mazlíčka. Po zadání informací o vaší poloze se zobrazí seznam veterinárních lékařů v okolí.

NAJÍT VETERINÁRNÍ PRACOVIŠTĚ

Chcete sdílet tento článek?


Podobné příspěvky

Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Kutilské projekty pro majitele zvířat
Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Jak lépe rozumět svému mazlíčkovi
Pomozte svým mazlíčkům zvládat teplejší klima

Některá zvířata v horkém počasí trpí.

Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Blechy a klíšťata
Zdraví zvířat a lidí je propojeno na mnoha úrovních

Jsou onemocnění přenášená parazity hrozbou i pro vaše blízké?

Nejlepší řešení v oblasti péče o domácí mazlíčky

Nejlepší články s nejužitečnějšími tipy z oblasti péče o domácí mazlíčky

Přidejte se k MyPet.com a získejte přístup k odborným tipům v oblasti péče o domácí mazlíčky
PŘIDEJTE SE K MYPET.COM