Štěňátka nejsou jen krátkodobý vánoční dárek

Každý rok nám útulky radí nedávat zvířata jako dárky – a každý rok končí brzy po svátcích spousta mazlíčků vrácených nebo opuštěných. Návrat od majitele zanechává na štěňatech z útulků i chovatelských stanic dlouhodobé stopy a výrazně útulkům ztěžuje jejich práci.

Pořízení štěňátka je jednou z nejhezčích událostí v životě rodiny – přesto bychom si ji měli dopřát až po zralém rozhodnutí, které vyžaduje správné načasování i důkladnou přípravu.

Pejsek je na celý život, ne jen na Vánoce

S tímto heslem přišel jistý útulek již před 35 lety1 – a stále je aktuální. Pejsek je mnohem více, než jen vánoční dárek, a proto i rozhodnutí o jeho pořízení musí být zodpovědnější a lépe promyšlené, než výběr “neživých” dárků. Každý budoucí pejskař si musí uvědomit, kolik času a zodpovědnosti si vyžádá péče o štěně, než vyroste v rodinného psa, po kterém toužíme. Pes je živý tvor, který potřebuje naši lásku a pozornost a stejně jako my lidé se nechová vždy bezvadně.

Už pár dní po Vánocích se do útulku bohužel vrací první štěňátka – a to i kvůli takovým drobnostem, jako je například okusování dětských hraček nebo občasná loužička v domě. Také štěňata z chovatelských stanic se často vrací k chovateli, nebo jsou odkládána do útulků, čímž se jejich šance na nového majitele ještě snižuje. I když se vrácení zvířátka, na které nejsme připraveni, zdá být tím nejsnadnějším řešením, ve skutečnosti odchod od nové rodiny podrývá jeho důvěru vůči lidem a ztěžuje práci útulkům. U vrácených štěňat se může rozvinout problémové chování, které znesnadní jejich příští adopci.


Většina zvířecích útulků své zájemce od darování živých vánočních dárků odrazuje. Některé se tomu snaží přímo zabránit, například ukončením adopcí před hlavním obdobím vánočních nákupů, nebo zákazem adopce zvířat za účelem darování komukoli mimo nejbližší rodinu. Pokud se i přesto rozhodnete zvířátko pod stromeček (nebo jako součást novoročního předsevzetí) pořídit, důkladně se zamyslete nad povinnostmi, které s sebou přinese, a nad vhodným načasováním jeho příchodu do nového domova.

Hlavní je první měsíc

Říká se, že nejdůležitějším obdobím je pro štěně i jeho nového majitele prvních 30 společných dní. Právě v tuto dobu se štěně učí základní pravidla, absolvuje první návštěvy veterináře, očkování i případný první výcvik. Ačkoli se štěňátka obvykle učí velmi rychle, vyžadují při tom spoustu pozornosti a péče. Období Vánoc nemusí být pro tento program nejvhodnější – majitel se po svátcích vrací do zaměstnání, kde bývá začátek ledna obvykle dost náročný i bez péče o nové zvíře. Štěně potřebuje trávit klidné chvíle v novém domově, prostředí bez velkých změn, na které si může zvykat i člověka, kterého zahrne do své smečky. To vše zabere nějaký čas a pro trvalou kvalitu našeho i pejskova života to bude nezbytné.


Psi z útulků si mohou z minula přinášet různé problémy, jako například podlomenou důvěru v člověka, a tak často vyžadují ještě více péče a pozornosti než jejich “kolegové” z chovatelských stanic. Také péče o jejich zdraví může být složitější – aby jim mohl zajistit správnou péči, musí se veterinář během prvních návštěv pokusit zjistit co nejvíce z jejich anamnézy.

Ti z nás, kteří psa ještě nikdy neměli, se musí naučit, jak novému členu rodiny stanovit pravidla. Dobrá volba jsou i různé výcvikové kurzy. Vhodné a citlivé zacházení pak štěněti dodá pocit bezpečí. Při výcviku musíme být důslední a laskaví – celý proces se tím usnadní a štěně nám brzy začne věřit. Další důležitou součástí prvních dní je vytvoření pevné denní rutiny.

Kromě nastolení vzájemné důvěry bychom měli první společný měsíc využít také k zahájení cesty ke vhodné zdravotní péči. Návštěva veterináře krátce po příchodu psa do rodiny (nebo ještě před ním) nám pomůže naplánovat pravidelná očkování, program ochrany proti vnitřním a vnějšímparazitům i vybrat nejvhodnější krmení. Veterinář nám také navrhne vhodnou frekvenci odčervování a preventivních prohlídek. Pro nového majitele bude veterinář hlavním zdrojem informací – vybírejme ho tedy pro dlouhodobou spolupráci a nebojme se ho kdykoli zeptat na radu.

Hledáte veterináře?

Váš veterinární lékař hraje důležitou roli v péči o zdraví vašeho domácího mazlíčka. Po zadání informací o vaší poloze se zobrazí seznam veterinárních lékařů v okolí.

NAJÍT VETERINÁRNÍ PRACOVIŠTĚ

 1https://metro.co.uk/2013/12/18/a-dog-is-for-life-not-just-for-christmas-puppy-slogan-turns-35-4233581/


Chcete sdílet tento článek?


Podobné příspěvky

Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Kutilské projekty pro majitele zvířat
Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Jak lépe rozumět svému mazlíčkovi
Pomozte svým mazlíčkům zvládat teplejší klima

Některá zvířata v horkém počasí trpí.

Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Blechy a klíšťata
Zdraví zvířat a lidí je propojeno na mnoha úrovních

Jsou onemocnění přenášená parazity hrozbou i pro vaše blízké?

Nejlepší řešení v oblasti péče o domácí mazlíčky

Nejlepší články s nejužitečnějšími tipy z oblasti péče o domácí mazlíčky

Přidejte se k MyPet.com a získejte přístup k odborným tipům v oblasti péče o domácí mazlíčky
PŘIDEJTE SE K MYPET.COM