Proč bychom měli naše kočky koupat?

Kočky jsou výjimečně čistotná zvířata a své péči věnují velkou část času. Tato skutečnost vyvolala u mnoha majitelů přesvědčení, že je zbytečné se o hygienu jejich mazlíčků starat. Bohužel, nic není vzdálenější pravdě. Koupel je něco, na co by měla mít právo každá kočka, nejen ty, které chodí na výstavy. Většina koček se však velmi bojí vody, a proto bychom se měli řádně připravit.

Proč bychom měli naše kočky koupat?

Kdy bychom měli kočku vykoupat?
Koupel je vhodná vždy, když má kočka silně zašpiněnou srst nebo když začne zapáchat. Je to známka toho, že kočka na svou péči nestačí, a měli bychom jí pomoci dát srst zase do pořádku. Dalším důvodem ke koupeli je i napadení parazity, jako jsou třeba blechy. Můžeme tak parazity mechanicky odstranit i s jejich výkaly a usnadnit tak našemu mazlíčkovi léčbu. Pro takové případy můžeme použít některý antiparazitární šampón. Pokud má kočka z nejrůznějších zdravotních důvodů (příčinou může být například obezita) potíže dosáhnout na všechna místa jazykem, měli bychom jí s hygienou pomoci.

Příprava koupele
Před vlastní lázní je nejlepší kočku s místem, kde ji budeme mýt, seznámit, ať už jde o umyvadlo, vanu nebo sprchový kout. Vezměte tam kočku několikrát nanečisto, hrajte si s ní a dejte jí odměnu. Postup je vhodné opakovat několik dní před skutečným umytím, dokud není kočka ochotná na dané místo sama vejít.
Nejlepší je před koupelí zkrátit drápy, tedy myslet na vlastní bezpečnost.


Jaký šampón použít?
Kočičí kůže má odlišné pH od lidské nebo psí pokožky, proto bychom si měli předem pořídit přípravek určený právě pro péči o kočky. Tyto speciální šampóny můžeme koupit u veterinárního lékaře nebo v obchodech se zvířecími potřebami. Kočky nemají rády silné pachy, proto zvolte nějaký s neutrální vůní.

Čas koupele
Připravte si předem nádobu s teplou vodou, protože některé kočky nesnášejí mytí v tekoucí vodě. Pečlivě namočte srst, teplota vody by měla odpovídat teplotě těla kočky, ne moc horká ani ne moc studená. Ideální teplota je 38-39°C. Musíme dávat pozor a vyhnout se očím a uším. Potom můžeme použít šampón, kočku řádně namydlit a pěnu pořádně opláchnout. Teď už zbývá jen osušení. Nepoužívejte fén na vlasy, mohl by u kočky vyvolat zbytečný stres. Navíc horký vzduch poškozuje chlupy. Až bude kočka suchá, můžeme její srst učesat kartáčem.
Následně bychom měli připravit teplé a suché místo, kde si kočka odpočine a zcela uschne.

Obecně je vhodné naši kočku čas od času umýt. Důležité je ale mít na paměti, abychom kočku ke koupeli nenutili, pokud ji tím zbytečně stresujeme. Pro začátek postačí i otření srsti hadříkem namočeným v teplé vodě. Později se nám možná povede našeho kočičího přítele přemluvit ke kompletní lázni.

Sdílet

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Sledujte nás: