Nejčastější kožní nemoci koček.

Kočky, stejně jako ostatní zvířata trpí kožními chorobami. Mezi nejčastější příznaky patří ztráta srsti, lysiny, iritace, škrábance, strupy, svědivost, rány a nadměrné lízání srsti. Můžeme si také všimnout lupů, neupravené, suché nebo mastné srsti. Všechny tyto příznaky můžou být způsobené různými chorobami. Někdy jsou mírné příznaky způsobené třeba jen parazitární infekcí, ale někdy můžou ukazovat na závažnou příčinu. To je důvod, proč při zpozorování jakéhokoliv z těchto příznaků bychom měli navštívit veterináře.

Zde uvádíme některé z kočičích kožních chorob:

Vnější parazité

Nejčastější vnější parazité jsou:

  • Blechy – dospělci žijí na kočkách, ale vajíčka a larvy žijí ve škvírách na zemi, v kobercích a postelích. Blechy můžou přenášet tasemnice.
  • Klíšťata – napadají zejména venkovní kočky a můžou přenášet bakterie, např. Mycoplazma haemofelis.
  • Vši – jejich celý životní cyklus probíhá na kočce. Také můžou přenášet tasemnice.
  • Zákožky svrabové – můžou způsobit celo-tělové příznaky, jsou přenášené přímým kontaktem.
  • Sametky podzimní – malí, červení „pavoučci“, většinou žijí v půdě a můžou se vyskytnout i na balkónech, jejich larvy pak můžou parazitovat na kůži koček.

Dermatofytóza (kožní plíseň)
Jedná se o vysoce nakažlivé onemocnění, asi 90% všech případů způsobuje plíseň Microsporum canis. Kočka se může infikovat přímým kontaktem s postiženou kočkou nebo z prostředí. Mladé a staré kočky, horší imunitní systém, horké a vlhké počasí a kožní zranění můžou přispívat infekci plísní. Léčba je obtížná a dlouhodobá a je nutná úzká spolupráce s veterinářem. Myslete i na to, že od vaší kočky se můžete nakazit i vy.

Kožní příznaky spojené s nevhodným krmením
Nevybalancovaná dieta, nedostatek vitamínů případně jiných látek můžou způsobit kožní změny. Může se objevovat vypadávání chlupů, lupy, svědivost, srst je matná a nepřiléhavá. Rány způsobené škrabáním a samo-poškozováním jsou pak branou pro bakteriální infekci a jiné patogeny.

Alergie

  • Kontaktní alergie – může být vyvolána po kontaktu s alergenem, který způsobuje přemrštěnou reakci imunitního systému. Tímto alergenem můžou být parazité (blechy, roztoči), bakterie, léky, čistící prostředky, misky na krmení, rostliny a mnoho jiných. 
  • Potravní alergie – vznikají, pokud se alergeny nachází v přijímané potravě. Vedle kožních projevů můžou způsobovat trávící poruchy např. průjem.

Poruchy chování
Kvůli stresu, nudě, frustraci nebo strachu můžou kočky trpět psychogenní alopecií. Kočky se nadměrně lížou a tím způsobují ztrátu srsti.

Megosztás

Související obsah

Kdy, proč a jakým způsobem můžeme koupat kočku?


Kočky jsou již od přírody čistotnými zvířaty – mnoho času stráví „mytím se“ a úpravou…

Podezřelá chování psů, která nelze bagatelizovat


Každý pes se někdy točí dokola za svým ocasem, líže si nebo kouše tlapky, ale jak…

Osvojení si psa – Rady na prvních 30 dnů před a po osvojení

V životě osvojeného psa jsou první týdny strávené s novým páničkem…

Sledujte nás: