Jak rozpoznat separační úzkost u koček.

Separační úzkost je běžná porucha, která se velmi často vyskytuje u psů. Vyznačuje se zvýšenou emocionální vazbou na majitele. Kočky jsou většinou považovány za velmi nezávislé, přesto i ony jí mohou trpět, pokud jsou od svého majitele odloučeny po dlouhou dobu. Vzniklá separační úzkost může vést k závažným poruchám chování.

Co je separační úzkost?
Jedná se o poruchu chování, charakterizovanou zvýšenou závislostí na majiteli, jiné kočce nebo místu. Po dobu odloučení až do návratu majitele nebo blízké kočky se chovají úzkostlivě, jednají nepřirozeně a psychicky strádají.

Jaké jsou příčiny separační úzkosti?
O separační úzkosti u koček toho stále víme jen málo. Odborníci jsou přesvědčeni, že mezi příčinami této poruchy hrají nejvýznamnější roli genetické faktory a podmínky prostředí. Ze zkušenosti víme, že kočky opuštěné, nebo koťata, která byla odebrána matkám velice brzo, jsou k separační úzkosti náchylnější. Příčiny můžeme ale najít také v bezprostředním okolí. K prohloubení závislosti může vést například, pokud je nejoblíbenějším místem odpočinku kočky náš klín. Delší odloučení může následně vyvolat separační úzkost.

Příznaky
Symptomy se mohou projevovat během přípravy k odchodu z domu (chystání klíčů, obouvání bot). Kočky začnou mňoukat a otírat se o nás nebo se naopak zcela ukryjí na opačném konci našeho domova. Během naší nepřítomnosti mohou intenzivně mňoukat a značkovat močí a výkaly dveře. Osobní věci majitele mohou být znečištěny také. Po návratu bývají kočky přehnaně veselé. Dále bychom měli věnovat pozornost zvýšenému škrábání nebo péči o srst. Můžeme pozorovat holá místa v srsti, dále zčervenání či poranění. Důležité je i všímat si, kolik krmení zůstalo v misce, protože některé kočky zcela ztrácí chuť k jídlu, pokud je jejich majitel mimo domov.

Jak lze separační úzkost léčit?
Pokud si všimneme zmíněných příznaků, měli bychom požádat o pomoc veterináře. Uvedené symptomy mohou totiž stát na prvopočátku mnoha různých onemocnění. Podívejme se na močení mimo záchod. Může se jednat o znak cystitidy. Zvýšená péče o srst nebo dokonce vykusování chlupů, může být projevem napadení parazity, jako jsou blechy, nebo i alergická reakce. Pokud se ukáže, že naše kočka je zcela zdravá a symptomy jsou následkem separační úzkosti, může náš veterinář zvolit léčbu, která bude odpovídat našemu případu.

Jak můžeme kočce pomoci během naší nepřítomnosti?
Pokud, v průběhu příprav k odchodu z domu, u naší kočky pozorujeme úzkost, neměli bychom ji utěšovat. Měli bychom se vyvarovat přehnaného loučení a po návratu bychom jí neměli věnovat pozornost, dokud nepřestane mňoukat a třít se o nohy.


Pokud jsou příčinou stresu předměty, jako například klíče, kabát, boty, můžeme v průběhu několika dní vždy sebrat klíče, obout se a vzít si kabát, aniž bychom opustili byt. Kočka si pak přestane spojovat náš odchod s těmito předměty a stres ustane. Pokud musíme přece jen odejít, je vhodné nechat kočce zajímavé hračky. K nim by měla mít přístup jen ve zvláštních situacích (gumový míček, předmět naplněný pamlsky). Dobrý nápad je vytvořit kočce místo pro šplhání a místo u okna, protože rády prozkoumávají své okolí vertikálně a pozorují okolí. Příznivý účinek může na našeho mazlíčka mít také tichá a klidná hudba (v dnešní době lze koupit relaxační hudbu i pro kočky). Pomoci může i puštěná televize nebo rádio.

Megosztás

Související obsah

Kdy, proč a jakým způsobem můžeme koupat kočku?


Kočky jsou již od přírody čistotnými zvířaty – mnoho času stráví „mytím se“ a úpravou…

Podezřelá chování psů, která nelze bagatelizovat


Každý pes se někdy točí dokola za svým ocasem, líže si nebo kouše tlapky, ale jak…

Osvojení si psa – Rady na prvních 30 dnů před a po osvojení

V životě osvojeného psa jsou první týdny strávené s novým páničkem…

Sledujte nás: