Opravdu kočky tolik nesnášejí vodu?

Kočky nemají rády vodu – mýtus nebo skutečnost? Seznamte se s evolučními kořeny stereotypu „kočky nesnáší vodu“.

Je obecně známo, že kočky mají k vodě odpor. To však neplatí o všech kočkách bez výjimky. Některé velké kočky, jako např. tygři, si rády v horku dají koupel, aby se trochu zchladily, a dokonce i kočky několika domestikovaných plemen si občas rády zaplavou. Většina koček se však bude všemožně bránit tomu, aby si namočila kožíšek. Behavioristé a odborníci na kočky se tento nesmiřitelný odpor koček k vodě pokusili vysvětlit v rámci několika teorií.

Evoluce

Jedna z teorií, proč kočky vodu tak nesnáší, vychází z premisy, že jako druh, který se vyvinul v suchém podnebí, se zřídka dostávaly do blízkosti řek či jezer. Kromě pití tak s vodou jako takovou nepřicházely často do kontaktu a v průběhu evoluce pro ně voda představovala cizí element, kterému se dodnes instinktivně vyhýbají.

Nos nelže

Kočka má úžasně vyvinutý čich, který využívá nejen k vyčenichání kořisti, nepřátel či přátel, ale který jí zároveň pomáhá orientovat se v prostoru. Zdrojem vlastního pachu kočky jsou žlázy na hlavě a jeho stopy jí pomáhají při hledání známých míst. Když se kočka namočí, její tělesný pach dočasně zmizí. Jakmile zase uschne, olíže si kočka postupně celé tělo, aby tělesný pach obnovila.

Srst zblízka

Jedním z hlavních důvodů, proč se kočky vodě vyhýbají, je pravděpodobně to, co voda dokáže napáchat s jejich srstí. Kočky péčí o svou srst tráví velkou část dne. A pečují o ni s opravdovým zápalem! V mokré srsti se však necítí dobře, a navíc trvá dlouho, než srst uschne, což je dáno její strukturou. Mokrá srst je také těžší a mokrá kočka je tak pomalejší a méně hbitá a to negativně ovlivňuje její přirozený instinkt utéct v případě ohrožení.

Pozor na šok

Ať už je voda teplá či studená, většina koček na pobyt v ní reaguje dost negativně – jako by byly v šoku. A když se náhodou stane, že kočka spadne do vany plné vody, může to být pro ni tak děsivý zážitek, že se pak bude vody bát do konce svého života. 

Tělesná teplota výrazně přispívá k pohodě respektive nepohodě kočky. Když má kočka mokrou srst, její tělesné teplota se celkem rychle sníží. Naruší se tím totiž ochranná tepelná funkce srsti a kůže, fungující efektivně pouze tehdy, je-li srst suchá.

A co teplá koupel?

Kočky o sebe a o svou srst pečují velmi dobře. Pokud máte kočku, která se vody bojí, měli byste ji koupat nebo umývat pouze tehdy, je-li to opravdu nutné. Celková koupel je pak nezbytná pouze ve výjimečných případech. Musíte-li svou kočičku koupat, začněte ji na koupání zvykat po malých krůčcích. Buďte trpěliví, pozorní a nespěchejte. Jakmile vaše kočka vykazuje známky stresu, jako je např. neustálý nářek či mňoukání a/nebo lapání po dechu nebo potíže s dýcháním, koupel přerušte a zkuste to znovu za několik hodin nebo další den. Když všechno selže, vezměte svou kočku ke specialistovi na péči o kočky a přenechejte koupání profesionálům.

Proč si moje kočka hraje s vodou z kohoutku?

Navzdory tomu, že si kočky obecně pobyt ve vodě neužívají, můžeme často sledovat, jak si s velkým zaujetím hrají s vodou tekoucí či kapající třeba z vodovodního kohoutku. Podle expertů přitahuje kočky pohyb vody, a spolu se zvuky, které kapky vody vydávají, stimuluje jejich lovecký instinkt. Pokud si při této „honbě za kořistí“ namočí jenom tlapky, nijak zvlášť jim to nevadí.

Opravdu všechny kočky nesnášejí vodu?

Kočky některých domestikovaných plemen si rády příležitostně zaplavou. Patří k nim mainská mývalí kočka, kočka bengálská a turecká jezerní kočka Van. Kočky těchto plemen mají obecně menší strach z vody a všechna tři plemena spojuje jedinečná struktura jejich srsti, odolávající vodě lépe než srst jiných plemen. Tyto kočky mají také mezi prsty malé plovací blány.

Obecně platí, že je nejlepší nechat na samotných kočkách, kolik vody a v jaké podobě snesou. Zdá se, že generacím koček, a to od starověkého Egypta až po současnost, se osvědčilo držet si vodu od těla!

Hledáte veterináře?

Váš veterinární lékař hraje důležitou roli v péči o zdraví vašeho domácího mazlíčka. Po zadání informací o vaší poloze se zobrazí seznam veterinárních lékařů v okolí.

NAJÍT VETERINÁRNÍ PRACOVIŠTĚ

Chcete sdílet tento článek?


Podobné příspěvky

Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Kutilské projekty pro majitele zvířat
Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Jak lépe rozumět svému mazlíčkovi
Pomozte svým mazlíčkům zvládat teplejší klima

Některá zvířata v horkém počasí trpí.

Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Blechy a klíšťata
Zdraví zvířat a lidí je propojeno na mnoha úrovních

Jsou onemocnění přenášená parazity hrozbou i pro vaše blízké?

Nejlepší řešení v oblasti péče o domácí mazlíčky

Nejlepší články s nejužitečnějšími tipy z oblasti péče o domácí mazlíčky

Přidejte se k MyPet.com a získejte přístup k odborným tipům v oblasti péče o domácí mazlíčky
PŘIDEJTE SE K MYPET.COM