Očkování vašeho domácího mazlíčka: 5 faktů a fám

Péče o domácího mazlíčka je celoživotní odpovědností a zahrnuje mnoho úkolů: nejen zajistit mu šťastný život, ale také chránit jeho zdraví. Jedním z nejlepších způsobů, jak udržet domácího mazlíčka zdravého, je očkování. Vakcíny cíleně posilují imunitní systém zvířat a pomáhají jim bojovat proti infekcím a chorobám. Není to však tak jednoduché, mezi lidmi koluje řada nesmyslů a falešných zpráv o očkování, které mohou tyto čtyřnohé kamarády ohrozit. Podívejme se na nejčastější fámy a pojďme je vyvrátit!

I doma žijící zvířata musí být očkována

“Mé zvíře doma nic neohrožuje.” Možná si myslíte, že váš mazlíček je doma v bezpečí. Bohužel to ale není pravda. Nebezpečné patogeny jsou všude a infikovat mohou každou domácnost. Domů si je můžete přinést na botách, oblečení, svých věcech a zvíře se může nakazit i při krátké procházce po okolí. Také vaši hosté, zejména pokud mají rovněž doma nějaké zvíře, mohou do vašeho domu či bytu zanést parazity a původce infekcí. Váš „pouze doma“ žijící mazlíček tak vyžaduje k ochraně proti infekčním chorobám vakcinaci stejně, jako jakékoliv jiné zvíře.

„Očkovací koktejly“ jsou nutné pro každého psa a kočku

Ideální očkovací schéma by mělo odrážet potřeby každého jednotlivce na základě jeho věku, plemene, zdravotního stavu a životního stylu. Proto je v některých případech vhodné vyhnout se aplikaci polyvalentních vakcín (tzv. „vakcínových koktejlů“) a zvířatům by měl být podáváno adekvátní množství antigenů. Ideální vakcinační schéma proto vždy konzultujte s vaším veterinárním lékařem, který vám jej pomůže navrhnout tak, aby bylo přizpůsobeno vašemu psovi.

Starší zvířata také potřebují očkování

“Můj starší pes či kocour nemusí být očkován.” Péče o staršího mazlíčka je těžká výzva. Potřebují více pozornosti, protože jejich životní styl se stárnutím mění. Nebezpečné infekční nemoci pro ně představují vážné riziko. Možná už nebudou potřebovat stejné vakcíny jako dříve, ale ty základní jsou stále nezbytné. Je třeba prokonzultovat s veterinářem změny, které je nutno provést, aby byli vaši staří kamarádi stále chráněni.

Očkování je systematický úkol

“Postarám se o očkování svého domácího mazlíčka, až si na to vzpomenu.” Jednou z nejnebezpečnějších chybou je zanedbání očkování. Je to systematický a pravidelný úkol. Existují některé základní vakcíny proti hlavním chorobám, které se důrazně doporučují pro všechny psy a kočky, jako je např. vzteklina, proti které je očkování v mnoha zemích legálně vyžadováno. V závislosti na životním stylu vašeho zvířete lze doporučit doplňková očkování. Některé vakcíny poskytují ochranu, která trvá nejméně 3 roky, proto se v těchto případech doporučuje přeočkování po 3 letech pohlídat zvlášť obezřetně. Na druhou stranu některé vakcíny nemají dlouhodobý účinek, takže je nutné přeočkování, které by mělo proběhnout každoročně. Nejbezpečnějším způsobem, jak nikdy nezapomenout na potřebnou vakcinaci, je vytvořit si s vaším veterinárním lékařem očkovací kalendář.

Štěňata potřebují častější očkování

“Mláďata potřebují méně očkování.” Včasná vakcinace štěňat a koťat je zásadní, protože jsou velmi zranitelná. I když jsou mladá zvířata chráněna protilátkami, které získávají s mateřským mlékem od své matky, s postupujícím časem tyto mateřské protilátky vymizí a vaše štěně nebo kotě bude zranitelné vůči mnoha infekčním chorobám. Pro správnou ochranu mladých zvířat je nutná základní vakcinační kúra spočívající v opakovaných dávkách vakcíny, která jim zajistí plnou ochrannou imunitu.

Nikdy nezapomínejte, že očkováním můžete zachránit život svého milovaného mazlíčka, protože prevence je lepší než léčba. Také buďte opatrní, uvědomte si existenci tzv. fake news a získávejte informace pouze ze spolehlivých zdrojů.

Odborníci z portálu Zdrave zvire.cz  shromáždili základní informace o důležitosti očkování.

Megosztás

Související obsah

Kdy, proč a jakým způsobem můžeme koupat kočku?


Kočky jsou již od přírody čistotnými zvířaty – mnoho času stráví „mytím se“ a úpravou…

Podezřelá chování psů, která nelze bagatelizovat


Každý pes se někdy točí dokola za svým ocasem, líže si nebo kouše tlapky, ale jak…

Osvojení si psa – Rady na prvních 30 dnů před a po osvojení

V životě osvojeného psa jsou první týdny strávené s novým páničkem…

Sledujte nás: