Nezapomínejme na naše miláčky! – Důležitá očkování pro naše psy

Léčba vážné (nebo dokonce životu nebezpečné) nemoci může vyvolávat mnoho stresu, neklidu a finančních výdajů, nemluvě o možných utrpeních a snížení kvality života, které může pocítit náš mazlíček.

Kromě zdravé výživy, vytvoření odpovídajících podmínek a hygieny pro psa, je nutno mu zajistit rovněž ochranu před nemocemi, a to prostřednictvím profylaktického očkování, aby se náš pes mohl radovat ze zdravého a dlouhého života.

Zahájení očkování. Mezi 6 a 12 týdnem života štěněte u něho postupně zaniká imunita proti nemocem, kterou obdrží společně s protilátkami, jež se nacházejí v matčině mléce. Proto právě v tomto věku je potřeba začít s prvním preventivním očkováním. Po ukončení úplné imunizace, která se skládá z celé série očkování v prvních 6 měsících života, pak budou v dalším období nutné pouze revakcinace aplikované v přesně stanovených časových odstupech zajišťujících ochranu psa. Je doporučováno přesné dodržování doporučení veterináře, který v závislosti na epizootologické situaci rozhodne, jaké řešení je pro psa nejvhodnější. Díky preventivnímu očkování lze předejít nejtěžším (často smrtelným) a nejčastějším onemocněním psů:

Psinka: dříve patřila k jedněm z nejčastějších a nejvíce nakažlivých a smrtelných onemocnění (zejména u štěňat), proti které dnes můžeme našeho mazlíčka účinně chránit díky preventivnímu očkování aplikovanému nejprve v štěněcím věku (základní imunizace) a následně pak formou revakcinace. Nemoc se přenáší prostřednictvím nosního a očního sekretu nemocných zvířat.

Infekční zánět jater: k infikování dochází bezprostředním kontaktem se sekrety a exkrementy z trávicího traktu. Onemocnění způsobuje poškození jater a očí a způsobuje potíže s dýcháním, v nejtěžších formách končí smrtí. Preventivní očkování zajišťuje nejlepší ochranu před onemocněním. Stejně jako u psinky se vakcína aplikuje v štěněcím věku, a následně pak pravidelně v dospělosti.

Parvoviróza: jedná se o infekční onemocnění způsobené velmi nebezpečným virem, který se přenáší stolicí infikovaných psů s tím, že samotný virus může přežívat a zůstávat infekční v prostředí mimo organizmus dokonce i několik let. Typickými projevy onemocnění jsou zejména průjem, zvracení a celkové oslabení. Preventivní očkování je prakticky jediným možným způsobem, jak této nemoci končící nejčastěji smrtí psa předcházet. Je nutná základní imunizace (v štěněcím věku) a pravidelná revakcinace v dospělosti.

Leptospiróza: jedná se o jedno z nejčastějších onemocnění vyvolaných bakteriemi u psů, i když může rovněž napadnout jiné druhy zvířat, včetně člověka. Bakterie poškozují především ledviny a játra, což vede k selhání těchto orgánů, končícím smrtí zvířete. I když se nejčastěji vyskytuje spíše v tropickém klimatu, tak se každoročně evidují případy onemocnění u lidí a psů i v zemích s mírným klimatem. Infikovaná zvířata vylučují bakterie močí, která v případě, že se dostane do půdy nebo stojaté vody, se může stát zdrojem nákazy jiných zvířat a lidí. Nákazou jsou nejvíce ohroženy zejména lovečtí a pastevečtí psi a psi, kteří žijí ve venkovském prostředí. Ohroženi jsou rovněž psi, kteří mají přístup k místům, kde se nachází stojatá voda, například kaluže, rybníky, bažiny. Očkování psa proti leptospiróze je důležité i proto, že můžeme předejít onemocnění u lidí.
Každoroční přeočkování po dosažení dospělosti (po základní imunizaci v štěněcím věku) je absolutně nutné.


Vzteklina: jedná se o nejznámější a současně i nejnebezpečnější virové onemocnění, ohrožující nejen psy, ale rovněž všechny savce (včetně člověka). K nakažení dochází prostřednictvím pokousání nakaženým zvířetem, po kterém se virus společně se slinami šíří dále organizmem a napadne centrální nervovou soustavu infikovaného jedince. Nemoc je neléčitelná a pokaždé končí smrtí.
V České republice je očkování proti vzteklině pro všechny psy povinné. Psi musí být očkování již jako štěňata do 6 měsíce věku a pak následnuje každoroční revakcinování.
V případě koček není očkování proti vzteklině povinné, ale je dobré vědět, že jsou známy případy vztekliny u lidí, u nichž k nakažení došlo právě prostřednictvím kočky. Proto v každém případě je nutno zvážit otázku očkování, problém vztekliny se týká zejména potulných koček nebo venkovských oblastí v blízkosti lesů.

Parainfluenza (psincový kašel neboli infekční zánět horních cest dýchacích psů): podobně jako v případě chřipkového onemocnění u lidí se může tato velice nakažlivá infekce horních cest dýchacích lehce šířit kapénkovou infekcí z jednoho psa na druhého. Je vyvolána viry a bakteriemi. Mezi počáteční projevy nákazy patří silný suchý kašel. Pravidelné každoroční očkování může předcházet onemocnění nebo výrazným způsobem snížit intenzitu projevů. Nezbytné je očkování u psů, pokud s ním každoročně chodíme do míst, kde se nachází mnoho psů, například do výcvikového kynologického centra, psího hotelu nebo na místa určená pro venčenípsů. Poraďte se s veterinářem, jak tomuto onemocnění předcházet.

Babesióza: je vyvolána infekcí jednobuněčným parazitem Babesia canis, který se přenáší prostřednictvím klíšťat Dermacentor reticulatus. Po napadení psa klíštětem se dostává do krevního oběhu a následně se rozmnožuje v červených krvinkách psa. Účinná ochrana proti tomuto velice vážnému onemocnění, které ohrožuje život psa, je možná pouze nepřímo, a to ochranou našeho mazlíčka před klíšťaty. Díky globálnímu oteplování se zimy stávají čím dál tím mírnější, je ochrana před klíšťaty nutná prakticky po celý rok.

Borelióza: toto onemocnění způsobuje baktérie Borrelia burgdorferi přenášená klíštětem na psa (i jiná zvířata) a rovněž i na člověka. Chraňte svého psa pomocí antiparazitárních prostředků, jako například tablety, spot on přípravky nebo obojky. I když mnoho psů nevykazuje po infikování žádné klinické projevy (typickými projevy jsou horečka, zánět kloubů nebo ochrnutí), tak může mít velký vliv na celkový zdravotní stav našeho čtyřnohého přítele.

Hledáte veterináře?

Váš veterinární lékař hraje důležitou roli v péči o zdraví vašeho domácího mazlíčka. Po zadání informací o vaší poloze se zobrazí seznam veterinárních lékařů v okolí.

NAJÍT VETERINÁRNÍ PRACOVIŠTĚ

Chcete sdílet tento článek?


Podobné příspěvky

Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Kutilské projekty pro majitele zvířat
Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Jak lépe rozumět svému mazlíčkovi
Pomozte svým mazlíčkům zvládat teplejší klima

Některá zvířata v horkém počasí trpí.

Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Blechy a klíšťata
Zdraví zvířat a lidí je propojeno na mnoha úrovních

Jsou onemocnění přenášená parazity hrozbou i pro vaše blízké?

Nejlepší řešení v oblasti péče o domácí mazlíčky

Nejlepší články s nejužitečnějšími tipy z oblasti péče o domácí mazlíčky

Přidejte se k MyPet.com a získejte přístup k odborným tipům v oblasti péče o domácí mazlíčky
PŘIDEJTE SE K MYPET.COM