Nezapomínejme na naše miláčky! - Důležitá očkování pro naše psy

Léčba vážné (nebo dokonce životu nebezpečné) nemoci může vyvolávat mnoho stresu, neklidu a finančních výdajů, nemluvě o možných utrpeních a snížení kvality života, které může pocítit náš mazlíček. Kromě zdravé výživy, vytvoření odpovídajících podmínek a hygieny pro psa, je nutno mu zajistit rovněž ochranu před nemocemi, a to prostřednictvím profylaktického očkování, aby se náš pes mohl radovat ze zdravého a dlouhého života.

 

Zahájení očkování. Mezi 6 a 12 týdnem života štěněte u něho postupně zaniká imunita proti nemocem, kterou obdrží společně s protilátkami, jež se nacházejí v matčině mléce. Proto právě v tomto věku je potřeba začít s prvním preventivním očkováním. Po ukončení úplné imunizace, která se skládá z celé série očkování v prvních 6 měsících života, pak budou v dalším období nutné pouze revakcinace aplikované v přesně stanovených časových odstupech zajišťujících ochranu psa. Je doporučováno přesné dodržování doporučení veterináře, který v závislosti na epizootologické situaci rozhodne, jaké řešení je pro psa nejvhodnější. Díky preventivnímu očkování lze předejít nejtěžším (často smrtelným) a nejčastějším onemocněním psů:

 

Psinka: dříve patřila k jedněm z nejčastějších a nejvíce nakažlivých a smrtelných onemocnění (zejména u štěňat), proti které dnes můžeme našeho mazlíčka účinně chránit díky preventivnímu očkování aplikovanému nejprve v štěněcím věku (základní imunizace) a následně pak formou revakcinace. Nemoc se přenáší prostřednictvím nosního a očního sekretu nemocných zvířat.

 

Infekční zánět jater: k infikování dochází bezprostředním kontaktem se sekrety a exkrementy z trávicího traktu. Onemocnění způsobuje poškození jater a očí a způsobuje potíže s dýcháním, v nejtěžších formách končí smrtí. Preventivní očkování zajišťuje nejlepší ochranu před onemocněním. Stejně jako u psinky se vakcína aplikuje v štěněcím věku, a následně pak pravidelně v dospělosti.

 

Parvoviróza: jedná se o infekční onemocnění způsobené velmi nebezpečným virem, který se přenáší stolicí infikovaných psů s tím, že samotný virus může přežívat a zůstávat infekční v prostředí mimo organizmus dokonce i několik let. Typickými projevy onemocnění jsou zejména průjem, zvracení a celkové oslabení. Preventivní očkování je prakticky jediným možným způsobem, jak této nemoci končící nejčastěji smrtí psa předcházet. Je nutná základní imunizace (v štěněcím věku) a pravidelná revakcinace v dospělosti.

 

Leptospiróza: jedná se o jedno z nejčastějších onemocnění vyvolaných bakteriemi u psů, i když může rovněž napadnout jiné druhy zvířat, včetně člověka. Bakterie poškozují především ledviny a játra, což vede k selhání těchto orgánů, končícím smrtí zvířete. I když se nejčastěji vyskytuje spíše v tropickém klimatu, tak se každoročně evidují případy onemocnění u lidí a psů i v zemích s mírným klimatem. Infikovaná zvířata vylučují bakterie močí, která v případě, že se dostane do půdy nebo stojaté vody, se může stát zdrojem nákazy jiných zvířat a lidí. Nákazou jsou nejvíce ohroženy zejména lovečtí a pastevečtí psi a psi, kteří žijí ve venkovském prostředí. Ohroženi jsou rovněž psi, kteří mají přístup k místům, kde se nachází stojatá voda, například kaluže, rybníky, bažiny. Očkování psa proti leptospiróze je důležité i proto, že můžeme předejít onemocnění u lidí.
Každoroční přeočkování po dosažení dospělosti (po základní imunizaci v štěněcím věku) je absolutně nutné.


Vzteklina: jedná se o nejznámější a současně i nejnebezpečnější virové onemocnění, ohrožující nejen psy, ale rovněž všechny savce (včetně člověka). K nakažení dochází prostřednictvím pokousání nakaženým zvířetem, po kterém se virus společně se slinami šíří dále organizmem a napadne centrální nervovou soustavu infikovaného jedince. Nemoc je neléčitelná a pokaždé končí smrtí.
V České republice je očkování proti vzteklině pro všechny psy povinné. Psi musí být očkování již jako štěňata do 6 měsíce věku a pak následnuje každoroční revakcinování.
V případě koček není očkování proti vzteklině povinné, ale je dobré vědět, že jsou známy případy vztekliny u lidí, u nichž k nakažení došlo právě prostřednictvím kočky. Proto v každém případě je nutno zvážit otázku očkování, problém vztekliny se týká zejména potulných koček nebo venkovských oblastí v blízkosti lesů.

 

Parainfluenza (psincový kašel neboli infekční zánět horních cest dýchacích psů): podobně jako v případě chřipkového onemocnění u lidí se může tato velice nakažlivá infekce horních cest dýchacích lehce šířit kapénkovou infekcí z jednoho psa na druhého. Je vyvolána viry a bakteriemi. Mezi počáteční projevy nákazy patří silný suchý kašel. Pravidelné každoroční očkování může předcházet onemocnění nebo výrazným způsobem snížit intenzitu projevů. Nezbytné je očkování u psů, pokud s ním každoročně chodíme do míst, kde se nachází mnoho psů, například do výcvikového kynologického centra, psího hotelu nebo na místa určená pro venčenípsů. Poraďte se s veterinářem, jak tomuto onemocnění předcházet.

 

Babesióza: je vyvolána infekcí jednobuněčným parazitem Babesia canis, který se přenáší prostřednictvím klíšťat Dermacentor reticulatus. Po napadení psa klíštětem se dostává do krevního oběhu a následně se rozmnožuje v červených krvinkách psa. Účinná ochrana proti tomuto velice vážnému onemocnění, které ohrožuje život psa, je možná pouze nepřímo, a to ochranou našeho mazlíčka před klíšťaty. Díky globálnímu oteplování se zimy stávají čím dál tím mírnější, je ochrana před klíšťaty nutná prakticky po celý rok.

 

Borelióza: toto onemocnění způsobuje baktérie Borrelia burgdorferi přenášená klíštětem na psa (i jiná zvířata) a rovněž i na člověka. Chraňte svého psa pomocí antiparazitárních prostředků, jako například tablety, spot on přípravky nebo obojky. I když mnoho psů nevykazuje po infikování žádné klinické projevy (typickými projevy jsou horečka, zánět kloubů nebo ochrnutí), tak může mít velký vliv na celkový zdravotní stav našeho čtyřnohého přítele.