Nemoci koček přenášené blechami a klíšťaty

O nemocech přenášených klíšťaty a jinými členovci se mluví často – obvykle o jejich riziku pro lidi a psy. To však neznamená, že by kočky nebyly v nebezpečí. Infekce přenášené klíšťaty, blechami nebo komáry jim bohužel hrozí stejně jako nám.

Klíšťata přenášejí různé původce nákaz, například viry, bakterie a protozoa. Tyto mikroorganismy pak ohrožují zvířata i jejich majitele. Správná diagnóza nemocí přenášených klíšťaty může být často obtížná – některé z nich se začnou projevovat až za delší dobu po přisátí klíštěte. Včasné stanovení diagnózy navíc ztěžuje i to, že příznaky těchto nemocí nejsou specifické.

Onemocnění přenášená klíšťaty samozřejmě hrozí i našim kočkám. V největším ohrožení jsou kočky žijící venku, ale nakazit se mohou i „bytové“ kočky s přístupem na zahradu či na balkon.


Klíšťata mohou kočky infikovat například těmito nemocemi:

Nemoc z kočičího škrábnutí (Cat Scratch Disease – CSD): tuto infekci způsobuje bakterie Bartonella henselae. Přenášejí ji především blechy, ale byla zachycena i u jiných krev sajících parazitů, například klíšťat. CSD ohrožuje kromě koček také lidi. K infekci obvykle dojde kontaktem s kočičími přenašeči (škrábnutím nebo kousnutím). U osob s oslabeným imunitním systémem se pak mohou rozvinout typické příznaky CSD: skvrny v okolí místa průniku infekce, zvětšení lokálních mízních uzlin, pupínky a horečka. U koček se běžně vyskytuje hned několik různých kmenů bakterie Bartonella a příznaky onemocnění jsou u nich nespecifické a značně rozmanité. Vzhledem k tomu, že zatím neproběhl podrobný epidemiologický výzkum, nemáme nyní k dispozici spolehlivé studie o skutečné frekvenci výskytu tohoto onemocnění. Každou kočku jevící příznaky nemoci (horečka, apatie, ztráta chuti k jídlu) je vhodné nechat otestovat na přítomnost bakterií Bartonella.

Babezióza: onemocnění, které vyvolávají protozoa žijící v krvi a které se přenáší prostřednictvím klíšťat (u koček jde konkrétně o Riphicephalus spp.). Po celém světě, ale především v jižní Africe, fungují jako přenašeči této infekce také kočky domácí. Zprávy z Evropy jsou spíše sporadické a pro zjištění, který typ babeziózy postihuje evropské kočky, bude nutný další výzkum. Ačkoli touto nemocí trpí častěji psi, představuje riziko i pro kočky.

Ehrlichióza: infekční nemoc způsobená rickettsiemi z čeledi Ehrlichiaceae, které napadají hned několik různých orgánů. Nejčastěji je přenáší klíšťata druhu Rhipicephalus sanguineus – předpokládá se, že přenašečem je každé páté z nich. U psů a koček rickettsie přežívají v krvi a putují s ní do celého těla. Příznaky jsou rozmanité a nespecifické. Přisátím klíštěte se tato nemoc může přenést také na člověka. Akutní forma ehrlichiózy se vyskytuje především u starších lidí a u osob s oslabeným imunitním systémem, úmrtnost na tuto nemoc se pohybuje mezi 2-10 %. O patogenezi ehrlichiózy u koček bohužel zatím nemáme dostatek informací. Příznaky bývají obvykle zaznamenány velmi krátce po přisátí klíštěte, jsou neurčité a mezi ty nejčastější patří horečka, ztráta chuti k jídlu a apatie. Může se vyskytovat také bolest kloubů.

Anaplazmóza: toto onemocnění vyvolává bakterie Anaplasma phagocytophilum, příbuzná ehrlichiím. Je přenášeno klíšťaty, nejčastěji druhem Ixodes ricinus. Napadá a ničí bílé krvinky. Aby k infekci došlo, musí být klíště přisáto alespoň 24-48 hodin. Anaplazmóza se u koček zřejmě vyskytuje poměrně často, ačkoliv stejně jako u ehrlichiózy zatím nemáme k dispozici spolehlivá a přesná data o frekvenci výskytu onemocnění či jeho příznacích.

Lymská borelióza: infekční onemocnění člověka a zvířat, způsobené bakterií Borrelia burgdorferi. Je přenášeno klíšťaty rodu Ixodes a obvykle napadá divoké i domácí ptactvo, psy, kočky, koně, skot a lidi. Předpokládá se, že přenašečem je každé třetí klíště, přičemž nákazu přenáší v každém vývojovém stadiu (larvy, nymfy, dospělci). K infekci nového hostitele dochází již po 16-24 hodinách sání krve. Protože i naši zvířecí mazlíčci mohou být přenašeči, musíme při odstraňování klíšťat zachovávat maximální opatrnost, abychom zabránili možné infekci.

Jak mohu svou kočku chránit?
Kočky žijící venku a kočky s volným přístupem na zahradu či balkón by měly být chráněny před klíšťaty i dalšími parazity. S postupným oteplováním klimatu se prodlužuje také období aktivity klíšťat, a proto je vhodné před nimi domácí zvířata chránit po většinu roku. Na bezpečnost pamatujte i při zahraničních cestách. O nejlepším způsob ochrany pro vašeho kočičího mazlíčka i pro vás se poraďte se svým veterinářem.

Hledáte veterináře?

Váš veterinární lékař hraje důležitou roli v péči o zdraví vašeho domácího mazlíčka. Po zadání informací o vaší poloze se zobrazí seznam veterinárních lékařů v okolí.

NAJÍT VETERINÁRNÍ PRACOVIŠTĚ

Chcete sdílet tento článek?


Podobné příspěvky

Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Kutilské projekty pro majitele zvířat
Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Jak lépe rozumět svému mazlíčkovi
Pomozte svým mazlíčkům zvládat teplejší klima

Některá zvířata v horkém počasí trpí.

Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Blechy a klíšťata
Zdraví zvířat a lidí je propojeno na mnoha úrovních

Jsou onemocnění přenášená parazity hrozbou i pro vaše blízké?

Nejlepší řešení v oblasti péče o domácí mazlíčky

Nejlepší články s nejužitečnějšími tipy z oblasti péče o domácí mazlíčky

Přidejte se k MyPet.com a získejte přístup k odborným tipům v oblasti péče o domácí mazlíčky
PŘIDEJTE SE K MYPET.COM