Nejčastější onemocnění uší a jejich léčba

Zánět zvukovodu je jedním z nejčastějších onemocnění psů. Tyto problémy se mohou vyskytnout v každém ročním období, ačkoliv jejich hlavní sezona připadá na letní měsíce. Psi tímto zánětem snadno onemocní, ale naštěstí jej lze velmi účinně vyléčit. Příčiny mohou být různé, mimo jiné voda, která se dostane do uší při plavání, zrádné pluchy trav, paraziti nebo alergie.

Psi:Nejčastější ušní choroby a jejich léčba

Jak vypadá zdravé ucho psa?

Zdravý zvukovod psa je čisté, má světlerůžovou barvu a je bez výtoku. Čištění uší psího miláčka je lepší svěřit odborníkovi, ovšem u psů, kteří jsou náchylní k ušní infekci, jako například u plemen se svěšenými boltci, kdy je pravidelná, celoroční a správná péče o uši zvlášť důležitá, je třeba si tuto dovednost osvojit i v domácím prostředí. Správný způsob provádění této činnosti je dobré se naučit od veterináře.

Pokud i přes pravidelné čištění psovi z ucha často vytéká tmavý sekret, je nutné navštívit veterináře. S návštěvou veterináře neotálejte ani tehdy, pokud se pejsek často škrábe na uchu, třese hlavou nebo zpozorujete páchnoucí výtok z uší.

Nejčastější sezónní příčiny a jejich léčba
Za teplého a slunečného počasí je oblíbenou činností většiny našich psích miláčků cákání ve vodě, které může vedle příjemných okamžiků vyvolat také mnoho problémů, neboť vlhkost ve velmi úzkém a neventilovaném zvukovodu společně s teplým prostředím představuje ideální živnou půdu pro bakterie.

U psů trpících alergií na pyly (atopií) se příznaky onemocnění projevují formou kožních změn a svěděním, nejčastěji na jaře a v létě. Teplé, vlhké počasí a drobné ranky vzniklé škrábáním vytvářejí příznivé prostředí pro rozvoj bakterií a kvasinek, což je přímá cesta k zánětu ucha. Chcete-li předejít nepříjemným okamžikům pro svého psa i pro Vás, obraťte se na odborníka, který provede vyšetření krve a určí typ pylové alergie.

Na neupravených či zaplevelených plochách jsou podstatným zdrojem rizika , zejména v letních měsících, nejrůznější osiny trav. Za teplého počasí stébla vysychají a rozpadají se, a pokud se dostanou do zvukovodu psa (nebo zapíchnou do tlapky), pronikají čím dál tím hlouběji. Osina nebo i stéblo v uchu způsobuje podobné příznaky jako při zánětu zvukovodu z jiné příčiny: bolestivost uší, tření a škrábání uší, poruchy rovnováhy. Nepokoušejte se odstranit cizí těleso sami, vydejte se neprodleně k veterináři.

Prevence – Podchyťte problém včas za… uši

Můžete však hodně udělat pro to, abyste předešli různým onemocněním uší pravidelnou aplikací přípravků vhodných pro domácí péči o uši. Pro samotnou léčbu používejte pouze takové kapky do uší, které Vám doporučí veterinář.

Sdílet

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Sledujte nás: