Mějte se na pozoru před nepravdivými zprávami ohrožujícími zdraví domácích mazlíčků I chovatelů

Na sociálních sítích může svůj názor vyjádřit kdokoli. Na jednu stranu zní skvěle, že máme svobodný a přímý přístup k názoru téměř každého člověka na této planetě. Nese to však s sebou zároveň riziko, že budeme ovlivněni samozvanými „odborníky na všechno“ bez jakékoli kvalifikace.

To je velmi rozšířený problém, který se týká i našich domácích mazlíčků. Existuje nespočet internetových stránek, blogů a online skupin sdružujících chovatele domácích zvířat a jejich počet neustále roste. Bohužel se však podobným tempem nezvyšuje důvěryhodnost uváděných informací, takže se nyní mnoho mýtů a nepravdivých informací může šířit rychlostí myšlenky. Některé z nich přitom mohou představovat závažné riziko pro zdraví domácích mazlíčků a jejich chovatelů. Na druhou stranu lze nepravdivé informace rozpoznat a vyhnout se jim, pokud dovedeme hledat spolehlivé zdroje. Tím, že podlehneme nepravdivým zprávám z internetu a řídíme se jimi, ohrožujeme nejen naše milované mazlíčky, ale sami se můžeme vystavit nebezpečným chorobám. Zodpovědnost za rozlišení pravdy a lži leží bohužel jen a pouze na nás. V tomto článku vám chceme ukázat, jak se připravit a nenechat se nachytat na nepravdivé zprávy o domácích mazlíčcích a problematice jejich zdraví.

“Psi jsou barvoslepí. Zvířata chovaná v domě nepotřebují antiparazitika. Ledová voda může u psů způsobit smrtelně nebezpečné nadmutí. ” – Co mají tato tvrzení společného? Všechna byla odborníky odhalena jako nepravdivá. Psi vnímají barvy, nicméně stále nebylo potvrzeno, zda se u nich vyskytuje dichromatismus (jako u některých lidí) , nebo vnímají barvu jako základní rozlišovací rys předmětů. Jiný příklad: zvířata chovaná v domě mohou mít blechy i parazity trávicího ústrojí. Žádné zvíře před nimi není stoprocentně v bezpečí. Kdokoli tedy tvrdí něco jiného, přispívá k šíření nepravdivých informací. Za třetí: Dilatace žaludku může být samozřejmě pro psa velmi závažným zdravotním problémem, nebyl ale prokázán vztah mezi teplotou vody, kterou psi pijí, a vznikem dilatace. Na druhou stranu bylo výzkumem zjištěno mnoho predisponujících faktorů.

Každou informaci lze ověřit, nicméně jako lidské bytosti inklinujeme k jednoduchým článkům a velmi často nás to svádí jim uvěřit. Je třeba, abychom si uvědomili, že fakta jsou v medicíně často velmi složitá a v mnoha případech ne zrovna přímočará. Vědecká analýza popisovaná v odborných textech vyžaduje skutečné znalosti a důkladný výzkum, zatímco pseudovědecká vysvětlení nabízejí iluzi jednoduchého tvrzení v atraktivní, snadno stravitelné podobě. Musíme si dávat pozor, abychom nepodléhali zjednodušeným článkům, které nemusí prezentovat věci tak, jak jsou.


Nepravdivé zprávy jsou široce rozšířené. Např. v roce 2017 se terčem dezinformací stala statinová léčiva. Potíže se nevyhýbají ani veterinární medicíně, jelikož hnutí odpůrců očkování se rozšířilo i mezi chovatele domácích mazlíčků. Někteří z nich tudíž odmítají nechat svá zvířata očkovat kvůli rychle se šířícím fámám spojujícím vakcíny s autoimunitními chorobami a autismem u psů. Žádná z těchto tvrzení přitom nebyla vědecky potvrzena. Podle jiné „populární“ fámy je mrkev (či v případě České republiky česnek) výborným odčervovacím prostředkem pro psy i lidi. A to jsou pouze tři příklady těch nejnebezpečnějších nepravdivých zpráv, které se šíří mezi chovateli.


Jak můžete rozpoznat nepravdivé informace?
Nepravdivé zprávy jsou typicky koncipovány jako texty, jež působí pravdivým a někdy až „odborným“ dojmem. Níže uvádíme orientační seznam, který vám může pomoci rozpoznat dezinformační stránky a články. Zaznamenáte-li některé z následujících rysů, měli byste vůči danému zdroji být přinejmenším ostražití:
• Titulek či doprovodný obrázek článku je zvolen tak, aby nalákal co nejvíce „kliknutí“
• Článek se snaží najít pojítko mezi dvěma nesouvisejícími fakty
• Titulek či perex mají čtenáře ohromit
• Daná informace se šíří více virálně (přímo mezi lidmi) než prostřednictvím tradičních médií
• Šíření se opakuje stále dokola
• Argumentace a závěry jsou nesprávné

Jak poznáte, že jste narazili na hodnověrný zdroj?
Podle odborníků serveru cz.mypet.com je jednoduché ověřit důvěryhodnost a spolehlivost zdroje, pokud se ujistíme, že:
• Používá spolehlivé vědecké analytické metody včetně statistického vyhodnocení anebo se odkazuje na spolehlivé odborné zdroje; autor musí vždy uvést svá původní data či zdroj dat, na něž se odkazuje
• Autor je renomovaný odborník, veterinář

Poraďte se s veterinářem!
Chovatelé jsou zodpovědní za zdraví svých mazlíčků; je proto nezbytné získávat všechny informace potřebné pro správný chov pouze z důvěryhodných zdrojů. Tím nejspolehlivějším zdrojem je přirozeně veterinární lékař. Pokud však v dané situaci konzultace s odborníkem není možná, existují též fundované zdroje (např. cz.mypet.com), kde chovatelé naleznou rady, zajímavosti a relevantní informace o péči o zvířata. K informacím z internetu bychom v dnešní době měli přistupovat velmi kriticky a pečlivě si vybírat stránky, kterým budeme důvěřovat. Nemoci domácích zvířat a jejich prevence jsou navíc citlivou problematikou, k níž je třeba přistupovat s velkou zodpovědností. V případě potřeby je nutné hledat pomoc jedině ve veterinární ordinaci a odborným znalostem a zkušenostem zvěrolékařů musíme důvěřovat. Nestanovujte proto diagnózu na vlastní pěst dle blogů a rad internetových skupin a samozvaných „odborníků“; v žádném případě též nezahajujte či neukončujte podávání léčiv na základě informací nejistého původu.

Hledáte veterináře?

Váš veterinární lékař hraje důležitou roli v péči o zdraví vašeho domácího mazlíčka. Po zadání informací o vaší poloze se zobrazí seznam veterinárních lékařů v okolí.

NAJÍT VETERINÁRNÍ PRACOVIŠTĚ

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5717654/

https://link.springer.com/article/10.3758%2Fs13423-017-1404-7

https://www.researchgate.net/publication/236955459_Flea_control_Real_homes_real_problems_real_answers_real_lessons_Hitchhiker_fleas_and_the_indoor-only_cats

http://pethealthnetwork.com/news-blogs/a-vets-life/5-common-dog-health-myths

https://jidc.org/index.php/journal/article/view/25596580/1239

https://www.hoax-slayer.net/myth-ice-water-can-cause-dangerous-bloating-in-dogs/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11128539

https://www.latimes.com/science/sciencenow/la-sci-sn-statin-denial-20170724-story.html

https://www.bva.co.uk/news-campaigns-and-policy/newsroom/news-releases/uk-s-leading-veterinary-body-debunks-link-between-canine-autism-and-vaccination/

https://www.raisingrascal.com/natural-deworming-for-puppies.html


Chcete sdílet tento článek?


Podobné příspěvky

Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Kutilské projekty pro majitele zvířat
Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Jak lépe rozumět svému mazlíčkovi
Pomozte svým mazlíčkům zvládat teplejší klima

Některá zvířata v horkém počasí trpí.

Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Blechy a klíšťata
Zdraví zvířat a lidí je propojeno na mnoha úrovních

Jsou onemocnění přenášená parazity hrozbou i pro vaše blízké?

Nejlepší řešení v oblasti péče o domácí mazlíčky

Nejlepší články s nejužitečnějšími tipy z oblasti péče o domácí mazlíčky

Přidejte se k MyPet.com a získejte přístup k odborným tipům v oblasti péče o domácí mazlíčky
PŘIDEJTE SE K MYPET.COM