Máme králíka – 1. část
Po Velikonocích se zpravidla útulky naplní ušatými mazlíčky, kteří se někomu omrzeli, proto již na začátku článku konstatujeme, že vůbec nedá méně práce chov králíka, než psa nebo kočky – ba naopak!

Ukážeme Vám, co musíte zvážit, než se rozhodnete si obstarat nového domácího mazlíčka.
Zodpovědné rozhodnutí, které je nutné promyslet!
• Když dítě s prosebnýma očima touží po králíčkovi, sedněme si a vysvětleme mu, že králík není jen součástí velikonočních svátků, že – pokud máme štěstí – s námi bude žít dlouho. Vysvětleme mu, že to není hračka pro zábavu, ale živá bytost, která má různé nároky, kterými se my jako majitelé musíme denně zabývat.Počítejme s tím, co bude až nadšení našeho dítěte poleví, budeme-li mít my dospělí tolik času, abychom se králíkem zabývali?
• Králík je společenský tvor a vyžaduje každodenní péči, nejšťastnější je dokonce tenkrát, když má za společníka druhého králíka. Promysleme si, kolik času a prostoru budeme na něj mít
Co budete potřebovat?
Klec
Zpočátku bude snad stačit i papírová krabice, avšak později budete muset každopádně obstarat klec patřičné velikosti a kvality, kde se bude cítit bezpečně a pohodlně. Klec musí být alespoň 80-90 cm dlouhá a 50-60 cm široká.
Prostor
Králík potřebuje hodně pohybu, proto počítejme s tím, že mu musíme v bytě nebo na zahradě zabezpečit dostatek patřičného prostoru k pohybu i mimo klec. Není vhodné jej nechat pobíhat po celé zahradě nebo po celém bytě, zamysleme se, čím můžeme oddělit prostor určený jen jemu. V této souvislosti Vám ještě ukážeme mnoho zajímavých nápadů.
Krmné a nápojové misky
Budete potřebovat nápojové a krmné misky: doporučujeme Vám tyto v připevněné formě, králíci totiž často náhodou převrátí nádoby a tak mohou zůstat třeba i dlouhé hodiny bez vody, což jim samozřejmě neprospívá. Můžete zvolit dokonce svisle umístitelnou samonapájecí lahev, která je asi nejlepším řešením pro nového mazlíčka.
Podestýlka a čistota
Králíci jsou v podstatě čistotná zvířata, proto se poměrně rychle naučí vykonávat potřebu na jedno místo: mohou to být hobliny nebo tzv. pelety, které pravidelně vyměňujeme.
Hra!
Králík je v zásadě společenské zvíře, je tedy nejideálnější, když má králičího kamaráda, ale když na druhého králíka nemáme kapacitu, hodně si s ním hrajme a dejme mu nějaké hračky. Je to nezbytné, pokud chceme, aby byl králík zdravý a šťastný. Hračky můžete najít v prodejně s potřebami pro domácí zvířata, ale s trochou kreativity mu můžeme sami zhotovit například doupě z papírové krabice.
Jak?
Na krabici vystřihneme dvoje dveře a do jednoho rohu dáme slámu. Bude se mu to líbit, protože podporuje hrabací pudy a krabici může beztrestně kousat. Váleček od toaletního papíru můžeme vycpat senem, s oblibou jej rozkousávají.
Sdílet
Související obsah
Kdy, proč a jakým způsobem můžeme koupat kočku?
Kočky jsou již od přírody čistotnými zvířaty – mnoho času stráví „mytím se“ a úpravou…
Podezřelá chování psů, která nelze bagatelizovat
Každý pes se někdy točí dokola za svým ocasem, líže si nebo kouše tlapky, ale jak…
Osvojení si psa – Rady na prvních 30 dnů před a po osvojení
V životě osvojeného psa jsou první týdny strávené s novým páničkem…