Listopad je světovým měsícem diabetu: odhadovaný počet v České republice je téměř 6 600 psů a 7 000 koček

Domácí mazlíčci mohou mít cukrovku také: Odhaduje se, že cukrovka postihuje 1 z 200 koček a 1 z 300 psů. 1,2 Listopad je celosvětovým měsícem diabetu. Věk, obezita, genetika, plemeno, léčba některými léky a určitá onemocnění zvyšují riziko pro vašeho domácího mazlíčka.

Uvádíme proto 5 rad, které vám pomohou rozpoznat příznaky a postarat se o vašeho chlupatého přítele s cukrovkou.

 1. Rozpoznejte příznaky cukrovky

Diabetes u domácích zvířat je velmi podobný cukrovce u lidí: pokud je nedostatek inzulínu nebo zvíře není schopno tento hormon adekvátně využít, zůstává glukóza v krvi, stoupá její hladina a vzniká stav známý jako diabetes mellitus. S rostoucí hladinou v krvi stoupá i její koncentrace v moči. To má za následek další ztrátu vody z těla, která způsobí, že váš mazlíček více pije a močí.
Pokud si všimnete, že vaše zvíře příliš močí, pije příliš mnoho nebo hodně jí, ale přitom nepřibírá, mělo by vás to znepokojit. Toto jsou nejdůležitější příznaky diabetes mellitus. Měli byste také pamatovat na další varovné signály. Pokud se váš mazlíček zdá bez jakéhokoli důvodu depresivní nebo unavený, pokud má váš pes zakalené oči nebo vaše kočka slabé zadní nohy, je zde podezření na cukrovku.
Pokud si všimnete některého z těchto příznaků, měli byste co nejdříve navštívit veterinárního lékaře. Ten může potvrdit diagnózu cukrovky provedením klinického vyšetření a některých testů, včetně vyšetření moči a krve.

2. Vyberte si inzulin vyrobený pro domácí

mazlíčky
Diabetes u psů a koček se nedá vyléčit, ale dá se zvládat. Stejně jako pro nás, je inzulín hlavním lékem i pro naše čtyřnožce s diagnózou cukrovky. Je opravdu důležité, aby se používal inzulín speciálně vyrobený pro domácí mazlíčky! Jaký je rozdíl a proč je to tak důležité? Psi a kočky potřebují menší množství inzulínu než lidé. Veterinárně schválený inzulín má nízkou koncentraci 40 IU / ml, která umožňuje přesné měření nízkých dávek požadovaných u mnoha psů a koček.

3. Naučte se, jak svému domácímu mazlíčku podávat inzulín

Pokud byla u vašeho mazlíčka diagnostikována cukrovka, můžete jeho hladinu inzulínu udržovat pravidelnými injekcemi nebo pomocí speciálně navrženého inzulínového pera VetPen. Aplikace pomocí VetPenu je snadná, trvá jen chvilku a není bolestivá. Pro majitele domácích zvířat, kteří nemají žádné zkušenosti s injekcemi, je Vetpen ideálním řešením, protože nemusí používat skutečnou jehlu a mohou si snadno nastavit potřebnou dávku na samotném peru. Než začnete poprvé používat některý z těchto přípravků, je opravdu důležité se poradit se svým veterinářem a naučit se, jak je správně používat.

 4. Buďte připraveni na hypoglykémii
Cukrovka ohrožuje zdraví vašeho zvířete. Jednou z nejdůležitějších komplikací pozorovaných u diabetických zvířat při léčbě inzulínem je hypoglykémie. Jedná se o stav, kdy hladina cukru v krvi je nižší než normální hladina, což má za následek, že mozek nedostává dostatek glukózy, což může vést k potenciálně fatální situaci.
Hypoglykémie se může objevit při několika různých situacích. Může nastat, pokud svému domácímu mazlíčku podáte příliš mnoho inzulínu nebo pokud vynecháte nebo odložíte jeho krmení, nebo třeba jen změníte stravu nebo poměr jeho krmiva. Pokud má váš mazlíček infekci, nemoc nebo je postižen jinými chronickými chorobami, může to pravděpodobnost hypoglykémie také zvýšit. K tomuto závažnému stavu může dojít také při změně intenzity fyzické zátěže nebo při interakci vašeho mazlíčka s jinými léky.
Pokud si všimnete, že váš mazlíček je neklidný, má třesavku nebo se chvěje, má neobvyklé chování nebo je klidnější a ospalejší než normálně, první věcí, kterou byste měli udělat, je okamžitě mu dát najíst. V případě, že váš mazlíček odmítá jíst, poskytněte mu co nejrychleji zdroj glukózy ve formě pasty nebo sirupu, které připravíte smícháním glukózového prášku s vodou. Pokud je váš mazlíček v bezvědomí nebo má záchvat, neváhejte a okamžitě zavolejte veterinárnímu lékaři!

5. Monitorujte léčbu

Pokud jde o péči o vašeho mazlíčka s diabetem, je každodenní sledování a záznam dat zásadní. Váš veterinární lékař využije vámi poskytnuté informace spolu s dalšími údaji, aby vám cukrovku vašeho zvířete pomohl zvládnout. Tento proces může zahrnovat odběry vzorků krve, někdy odebírané po celý den, a také další vyšetřování. Monitorování je důležité, protože i když je váš miláček po určitou dobu stabilizován, může být z času na čas nutné změnit dávku. 
A nezapomeňte upozornit své sousedy nebo toho, kdo o vaše zvíře právě pečuje, že váš mazlíček má cukrovku! Aby mohli být také „v obraze“ a věděli, co mají dělat a na koho se obrátit, pokud váš milovaný čtyřnohý přítel bude potřebovat pomoc.

Hledáte veterináře?

Váš veterinární lékař hraje důležitou roli v péči o zdraví vašeho domácího mazlíčka. Po zadání informací o vaší poloze se zobrazí seznam veterinárních lékařů v okolí.

NAJÍT VETERINÁRNÍ PRACOVIŠTĚ

1 O’Neill DG, Gostelow R, Orme C et al. J Vet Intern Med. 2016;30:964-972

2 Mattin M, O’Neill D, Church D et al. Vet Rec. 2014;174:349

The European Pet Food Industry: European Facts & Figures 2019. Dostupno zde: 

http://www.fediaf.org/images/FEDIAF_facts_and_figs_2019_cor-35-48.pdf


Chcete sdílet tento článek?


Podobné příspěvky

Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Kutilské projekty pro majitele zvířat
Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Jak lépe rozumět svému mazlíčkovi
Pomozte svým mazlíčkům zvládat teplejší klima

Některá zvířata v horkém počasí trpí.

Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Blechy a klíšťata
Zdraví zvířat a lidí je propojeno na mnoha úrovních

Jsou onemocnění přenášená parazity hrozbou i pro vaše blízké?

Nejlepší řešení v oblasti péče o domácí mazlíčky

Nejlepší články s nejužitečnějšími tipy z oblasti péče o domácí mazlíčky

Přidejte se k MyPet.com a získejte přístup k odborným tipům v oblasti péče o domácí mazlíčky
PŘIDEJTE SE K MYPET.COM