Když se kočka škrábe

Existuje celá řada kožních problémů, které poměrně často trápí naše kočičí parťáky. Přečtěte si, jak léčit svrab a další kožní onemocnění koček!

Chcete se mazlit, ale vaše kočka se ne a ne přestat škrábat? Možná má i lysinky v srsti nebo šupinatá místa na kůži, je neklidná a nesvá. A vy si začínáte dělat starosti, že něco není v pořádku.

Naše kočičí přátele může postihnout celá řada kožních onemocnění. Pro diagnózu budete muset za svým veterinářem, ale vždy je dobré mít přehled, čeho si všímat a jak se při různých problémech zachovat. 

Svrab

Kožní onemocnění známé jako svrab způsobuje několik druhů miniaturních roztočů. Někteří z nich dokonce přirozeně žijí v chlupových folikulech. Naštěstí je většina forem kočičího svrabu (oproti běžně rozšířenému mýtu) dost vzácná. Příčinou tohoto omylu je fakt, že některé mnohem častější problémy, jako například napadení blechami, se mohou projevovat stejnými příznaky jako svrab. Mezi tyto příznaky patří svědění, vypadávání srsti, suchá a/nebo zarudlá pokožka, nadměrně časté olizování a mytí, ale i neklid a podrážděnost.

Celkem kočky napadá pět druhů roztočů:

  • Strupovka ušní (Otodectes cynotis) – ušní (otodektový) svrab je u koček poměrně běžný. Často se setkáme i s pojmenováním ušní roztoči. Jak naznačuje název, tito roztoči napadají zevní zvukovody koček a způsobují zde svědění, podráždění a záněty. Pokud má vaše kočka léze na hlavě, špinavé a podrážděné uši, často si hlavu drbe nebo s ní potřásá, můžou být na vině právě ušní roztoči. 
  • „Pochodující lupy“ (Cheyletiella spp.) – cheyletiellózu způsobují roztoči dravčíci, kteří žijí na povrchu a v povrchových vrstvách kůže. Infekce může být buď bezpříznaková, nebo se projevovat šupinkami, svěděním a strupy na hřbetě. K vyvolání příznaků stačí jen několik málo roztočů. Častěji než u koček se vyskytuje u králíků.
  • Trudník kočičí (Demodex cati) – roztoč Demodex cati žije na kůži koček zcela běžně, onemocnění demodikózou není nakažlivé. Problémy nastanou pouze u koček s poruchami imunity nebo systémovým onemocněním, kdy se roztoči přemnoží a začnou způsobovat kožní léze. Někdy se objevuje i u malých koťat a starších koček. 
  • Zákožka svrabová (Sarcoptes scabiei) – způsobuje méně častý sarkoptový svrab. Ten je vysoce nakažlivý, kočky se mohou nakazit například při kontaktu s divoce žijícími zvířaty nebo se psy. Může dojít i k přenosu na člověka.
  • Svrabovka kočičí (Notoedres cati) – původce takzvaného kočičího (notoedrového) svrabu. Toto onemocnění je velmi vzácné, ale vysoce přenosné na jiné kočky a na člověka.

Jak se svrab léčí?

Léčba svrabu se odvíjí od typu roztoče, který onemocnění způsobil. Veterinář vám předepíše přípravek na hubení roztočů, který se podle konkrétního problému aplikuje do uší, na kůži, injekčně, v podobě šampónu nebo lázně. Postiženou kočku možná budete muset v rámci domácnosti izolovat, aby nedošlo k přenosu na další zvířata nebo na člověka. Přestože roztoče lze zlikvidovat snadno, sekundární kožní infekce se zpravidla léčí nejméně měsíc.

Protože má svrab různé původce a většina forem je vzácná, je před léčbou naprosto nezbytné stanovit přesnou diagnózu. Váš veterinář odebere kožní vzorek nebo stěr a bude jej pozorovat pod mikroskopem, aby mohl určit, zda je původcem problému roztoč (a kterého je druhu), nebo například blechy. Pamatujte, že antiparazitické přípravky, obojky a lázně pro psy s obsahem permethrinu nebo amitrazu jsou pro kočky toxické. 

Jak kočku před svrabem chránit?

Většině zdravých domácích koček svrab příliš nehrozí. Stejně jako u napadení blechami jsou nejúčinnější prevencí jednoduchá hygienická opatření – udržovat čistotu v domácnosti, pravidelně prát kočičí pelíšky či deky a vysávat podlahy. 

Blechy

Tito významní původci svědění a kožních problémů u koček se vyskytují po celém světě ve více než 2 200 druzích.

Bleší alergická dermatitida (FAD)

Příčinou tohoto onemocnění (známého i jako alergie na bleší kousnutí) je alergická reakce na sliny při pokousání blechami. Postižené kočky mívají na zádech, krku nebo obličeji hrbolky a krusty, které mohou být i dost ošklivé (zejména, když si je kočka opakovaně rozškrábe, rozlíže či rozkouše). U koček s FAD se můžou objevit lysiny v srsti, mohou mít otevřené boláky a strupy a trpět bakteriálními infekcemi.

Jak se léčí alergie na bleší kousnutí?

Stejně jako u infestace blechami je nejlepším postupem hubení a odstraňování těchto parazitů. Na trhu je k dispozici řada účinných přípravků, kterými zbavíte blech jak kočku, tak i celou domácnost.

Dermatofytóza

Dermatofytóza (dermatomykóza, tinea) je povrchové kožní onemocnění způsobené houbami (dermatofyty). Ve světě je známá také pod názvem ringworm („kruhový červ“), není však způsobena červy a kožní léze, které způsobuje, nemusí být jen kruhové. Postihuje různé druhy zvířat, u koček napadá kůži, srst a/nebo drápy. 

Jak poznám u kočky dermatofytózu?

Odhalit toto onemocnění může být u koček velmi náročné. Některé kočky jím mohou trpět bez jakýchkoli klinických příznaků. Jindy se v srsti objeví šupinky připomínající popel nebo izolovaná (ale i generalizovaná) ložiska ztluštělé, vylysalé, strupaté kůže. Napadené drápy jsou drsné, hrbolaté, někdy i deformované, u báze šupinaté. Infikovaná kočka, ať už s příznaky či bez, může onemocnění přenést na člověka a na jiná zvířata.

Jak se dermatofytózy přenáší?

Dermatomykózy se přenášejí přímým kontaktem s napadeným zvířetem či osobou, kontaminovanými předměty a povrchy.

Ne každý kontakt s houbovým původcem (dermatofytem) však skončí infekcí. Zdravá zvířata a lidé jí zpravidla dokážou dobře odolávat. Citlivější jsou malé děti, starší lidé a osoby s oslabenou imunitou nebo kožními problémy. Pokud se u vás nebo kohokoli v rodině objeví podezřelé kožní léze, obraťte se okamžitě na svého lékaře.

Léčba kočky s dermatomykózou

Postižené kočce veterinář předepíše zevní (masti, krémy nebo šampóny) a/nebo vnitřní (orální) antimykotika. Vhodný je také důkladný úklid domácnosti za současného omezení expozice lidí a ostatních zvířat.

Kočičí atopie

Atopie či atopická dermatitida vzniká v důsledku reakce na alergeny (pyly, prach) ve vzduchu. Kočka s atopickou dermatitidou může pociťovat nepříjemné svědění a často se drbat, olizovat, vykusovat si srst nebo se otírat o různé předměty. 

Jaká je léčba kočičí atopie?

Pro stanovení diagnózy atopie musí váš veterinář nejprve vyloučit jiné, běžnější kožní problémy s podobnými příznaky (např. infestace blechami, roztoči nebo vešmi či dermatofytóza). 

Péče o kočku s atopií se bude lišit podle závažnosti problému. Veterinář vám může předepsat výživové doplňky pro zdraví kůže nebo přípravky utišující svědění. Pokud je to proveditelné, lze omezovat kontakt kočky s potvrzenými alergeny. 

Svědění, kočičí trápení

Naši milovaní kočičí mazlíčci si zaslouží chránit před každou nepříjemností, ať už je její příčina jakákoli. Pokud tedy máte u své kočičky podezření na kožní problémy, to nejlepší, co můžete udělat, je obrátit se na svého veterináře.

Hledáte veterináře?

Váš veterinární lékař hraje důležitou roli v péči o zdraví vašeho domácího mazlíčka. Po zadání informací o vaší poloze se zobrazí seznam veterinárních lékařů v okolí.

NAJÍT VETERINÁRNÍ PRACOVIŠTĚ

Chcete sdílet tento článek?


Podobné příspěvky

Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Kutilské projekty pro majitele zvířat
Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Jak lépe rozumět svému mazlíčkovi
Pomozte svým mazlíčkům zvládat teplejší klima

Některá zvířata v horkém počasí trpí.

Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Blechy a klíšťata
Zdraví zvířat a lidí je propojeno na mnoha úrovních

Jsou onemocnění přenášená parazity hrozbou i pro vaše blízké?

Nejlepší řešení v oblasti péče o domácí mazlíčky

Nejlepší články s nejužitečnějšími tipy z oblasti péče o domácí mazlíčky

Přidejte se k MyPet.com a získejte přístup k odborným tipům v oblasti péče o domácí mazlíčky
PŘIDEJTE SE K MYPET.COM