Kdy, proč a jakým způsobem můžeme koupat kočku?

Platí všeobecné přesvědčení, a opravdu máme takové zkušenosti, že kočky se s vodou nekamarádí, a proto je častá koupel jak pro kočku, tak i pro jejího páníčka, obvykle nepříjemným zážitkem.

Kočky: Kdy, proč a jakým způsobem můžeme koupat kočku?

Kočky jsou již od přírody čistotnými zvířaty – mnoho času stráví „mytím se“ a úpravou své srsti. Platí všeobecné přesvědčení, a opravdu máme takové zkušenosti, že kočky se s vodou nekamarádí, a proto je častá koupel jak pro kočku, tak i pro jejího páníčka, obvykle nepříjemným zážitkem. Avšak díky použití příslušných metod je možné z koupele kočky učinit příjemnou zábavu. Z našeho článku se dovíte, kdy, proč a jak je dobré kočku koupat.

Navyknutí kočky na koupel má nejen hygienický význam. Systematické a důkladné lízání své srsti je u zdravé kočky důležitou součástí jejího života. Pokud žije několik koček (např. z jednoho vrhu) společně v jedné rodině, pak se myjí rovněž navzájem. Koupání kočky z hygienických důvodů není ve velké části případů nutné. Avšak existují kočky, u nichž je koupel nejen možná, ale rovněž i nutná s ohledem na zdravotní vliv na jejich kvalitu života. Tedy, kdy je koupání kočky opodstatněné?

Jedním z případů nutné koupele je situace, když znečištění kočka těžce nebo vůbec není schopna vlastními silami odstranit, nebo jehož lízání může pro kočku znamenat nebezpečí (např. chemické látky, barvy, olej, lepidlo, atp.), pak jsme povinni toto znečištění odstranit teplou vodou s mýdlem. Pokud nelze nečistoty odstranit touto cestou, je nutno vystříhat chlupy v místě, kde se nedaří slepené nečistoty odstranit. Je zakázáno používat rozpouštědla na barvy! V případě, že si neumíme s odstraněním nečistot poradit, zajdeme k veterináři.

Blechy a koupání kočky: blechy nemají rády vodu, ale ta je nezabíjí. V případě, když u kočky objevíme blechy, tak koupel problém nevyřeší. Dospělá blecha zůstává na kočce poměrně krátce, navíc ihned po koupeli je kočka již „připravena“ k přijetí nových blech. Koupel nepůsobí na přítomné larvy a vajíčka. Je tedy potřeba použít účinné prostředky proti blechám, nejlépe po poradě s veterinářem.

Pokud si na kůži kočky všimneme rány nebo zarudnutí, svědčící o zánětlivém stavu, musíme ihned požádat o radu veterináře, neboť v takovémto případě může koupel zvířeti uškodit.

Pokud je koupel kočky nutná, jak ji můžeme učinit příjemnou?

Návyk: Je dobré již od útlého věku kotěte zvykat kočičku na koupel, čím jsou kočky starší, tím obtížněji snášejí tuto pro ně dosti zvláštní „proceduru“. Dospělé kočky obvykle neakceptují nové situace, velmi se stresují a pak mohou škrábat a kousat. Malé kočky jsou rozhodně více otevřené, pak je můžeme lehce ke koupeli přesvědčit. Vždy používáme zásadu malých krůčků. Nejlépe je kočku koupat v malé misce nebo umyvadle a ne ve velké vaně. Některé z koček je nutno koupat v stojaté vodě a jiné zase polévat sprchou, to záleží na kočce.

Teplota: Kůže kočky je velice citlivá na příliš teplou nebo studenou vodu, proto dbejme zvláště na to, aby voda, ve které kočku koupeme, byla vždy příjemně teplá, nejlépe aby měla tělesnou teplotu, to znamená cca 38-39 ºC.

Zábava: Podobnějako malé děti i kočky si rády hrají, a proto by koupel měla pro ně být hrou. Nemůžeme kočku nutit, aby vlezla do vody, ale můžeme ji pobídnout prostřednictvím atraktivnější koupele. Kočku nestrašme. Kočky, které byly kdysi do vody vhozeny, nebo spadly do vany, bude obtížné ke koupeli přesvědčit.

Protiskluzový povrch: Akrylová vana nebo keramické umývadlo jsou pro kočky příliš kluzké, což může u nich vyvolat zlost. Vyhnout stresu a obavám před uklouznutím se můžeme tím, že do vany vložíme obyčejnou gumovou podložku, která má protiskluzový povrch, a pak se naše kočička může klidně zachytit svými drápky o povrch a tak se cítit bezpečně.

Pozvolné kroky: Nejprve kočku přivykneme k chůzi po mokrém povrchu a následně pak, když již připustí, aby si namočila tlapky, pomalinku ji ponoříme do vody do malé hloubky. Když je již kočka naučená stát klidně ve vodě, můžeme opatrně začít s poléváním celého jejího těla, a přitom dávat zvláštní pozor na to, aby se ji voda nedostala do očí nebo uší, pro jistotu se vyhneme mytí celé její hlavy. Mycí žínkou potíráme srst a kůži s tím, že u prvního koupání ještě nepoužíváme šampón. Pokud se kočka bude chtít osvobodit z našeho sevření a vyskočit ven z vody, tak ji to dovolme. Vysušíme ji srst, pohladíme ji a pochválíme za trpělivost, můžeme ji rovněž odměnit nějakým pamlskem. Další den se opět svého mazlíčka pokusíme okoupat a budeme opakovat stejné kroky, tentokrát už s malým množstvím šamponu. Po důkladném opláchnutí šampónu ze srsti kočky opakujeme pro ni již známé činnosti z předchozí koupele, sušení, hlazení, chutný pamlsek za odměnu.

Málo omezení: Omezení jsou něčím, co kočky nemají rády. Nepřipusťme, aby kočka koupel vnímala jako omezení a manipulaci z naší strany. Je důležité, aby kočka věděla, že jsme klidní, proto na ni hovořme pomalu a ne příliš hlasitě, aby náš klid přešel i na ni.

Havarijní situace: Pokud je koupel nutná, a naše kočka je agresivní a ani za nic se nedá přesvědčit ke koupeli, požádejte svého veterináře o pomoc.

Hledáte veterináře?

Váš veterinární lékař hraje důležitou roli v péči o zdraví vašeho domácího mazlíčka. Po zadání informací o vaší poloze se zobrazí seznam veterinárních lékařů v okolí.

NAJÍT VETERINÁRNÍ PRACOVIŠTĚ

Chcete sdílet tento článek?


Podobné příspěvky

Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Kutilské projekty pro majitele zvířat
Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Jak lépe rozumět svému mazlíčkovi
Pomozte svým mazlíčkům zvládat teplejší klima

Některá zvířata v horkém počasí trpí.

Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Blechy a klíšťata
Zdraví zvířat a lidí je propojeno na mnoha úrovních

Jsou onemocnění přenášená parazity hrozbou i pro vaše blízké?

Nejlepší řešení v oblasti péče o domácí mazlíčky

Nejlepší články s nejužitečnějšími tipy z oblasti péče o domácí mazlíčky

Přidejte se k MyPet.com a získejte přístup k odborným tipům v oblasti péče o domácí mazlíčky
PŘIDEJTE SE K MYPET.COM