Jste dobře informováni o COVID-19? Přečtěte si důležité informace pro majitele domácích zvířat!

Buďte během pandemie #COVID-19 zodpovědným majitelem domácího zvířete:

 • Svého domácího mazlíčka neopouštějte
 • Při styku se zvířetem jsou nezbytné správné hygienické postupy, včetně mytí rukou
 • Zajistěte péči o zvířata v případě, že onemocníte a budete muset být hospitalizováni.
 • Pokud máte nějaké dotazy nebo připomínky, kontaktujte ihned svého veterináře – řiďte se však doporučeními úřadů
 • Falešné zprávy mohou poškodit i vašeho domácího mazlíčka a vaše zdraví. Vždy zkontrolujte zdroj informací!

Může být můj mazlíček infikován virem SARS-CoV-2?

Existuje mnoho typů koronavirů infikujících konkrétní cílové skupiny zvířat, jako jsou savci, ptáci a ryby. Psí koronaviry, které mohou způsobit mírný průjem a kočičí koronaviry způsobující infekční peritonitidu koček (FIP), patří do skupiny alfa-koronavirů. Tyto koronaviry se současným výskytem koronaviru v lidské populaci nesouvisí.

V médiích se ovšem uvádí, že společenská zvířata, zejména kočky, mohou být SARS-Cov-2 nakažena. Mějte ale na paměti, že v současné době neexistuje důkaz, že by psi nebo kočky mohly jiná zvířata nebo lidi nakazit. Proto není žádný důvod přijímat opatření proti společenským zvířatům, která by mohla ohrozit jejich dobré životní podmínky.

Komu věřit?

V posledních několika letech se na sociálních médiích šířila spousta falešných zpráv o vakcínách. Dnes všichni vidí, jak jsou tyto zavádějící zprávy škodlivé. Pandemická situace koronaviru nám ukazuje svět , jak by vypadal bez dostupných vakcín proti nebezpečným infekcím a jeho možné důsledky. Informace si obstarávejte z důvěryhodných zdrojů, ať už se jedná o zdraví vaše nebo vašeho domácího mazlíčka. Pokud se budete řídit pokyny zdravotnických orgánů, můžete pomoci epidemii zadržet. Pomůžete však i tím, že na sociálních sítích budete sdílet pouze spolehlivé, platné a vědecky schválené příspěvky a zprávy. Nevěřte na drby a falešné zprávy; mohou být nebezpečné.

Doporučujeme pravidelně sledovat následující stránky

Oficiální národní zpravodajské zdroje:

 • ČAVLMZ – Česká asociace veterinárních lékařů malých zvířat
 • VETKOM – Komora veterinárních lékařů České republiky
 • Obecné zprávy o COVID-19 na domovské stránce Ministerstva zdravotnictví

Mezinárodní organizace:

 • CDC – Centers for Disease Control and Prevention
 • OIE – World Organization For Animal Health
 • FECAVA – Federation of European Companion Animal Veterinary Association
 • WSAVA – Světová asociace veterinárních lékařů malých zvířat

V těchto dnech bychom všichni měli zůstat doma, ale co cesta k veterináři? Běžte, pouze pokud je to nevyhnutelné, a pouze pokud jste s veterinářem již telefonicky mluvili a on potvrdil, že to skutečně nutné je! Pokud budete brát níže uvedená nařízení vážně, můžete snížit riziko šíření COVID-19, proto si je pozorně přečtěte a zapamatujte.

Vzhledem k aktuální situaci s onemocněním COVID-19 mohlo dojít u některých zvířat ke snížení nebo vymizení imunity z důvodu opomenutí revakcinace. Pokud zvířata absolvovala kompletní primární vakcinační schéma a dostávají pravidelně vakcíny, budou chráněna ještě po nějakou dobu po uplynutí data pro podání další vakcíny.
Protože se však přesná délka ochrany liší pro každé jednotlivé zvíře i zvolenou vakcínu, je vhodné dodržovat opatření, která riziko vystavení nákaze omezí až do doby, kdy bude možné očkování obnovit. Následující rady jsou tu pro všechny, kteří chtějí pro své mazlíčky udělat to nejlepší.

Rady pro majitele psů

Jelikož se řada nemocí může šířit přímo ze psa na psa (např. psí kašel), některé nemoci (např. leptospiróza nebo parvovirus) lze chytit od volně žijících živočichů nebo z prostředí, zatímco jiné nemoci se šíří hmyzem, doporučujeme praktikovat „dodržování bezpečné vzdálenosti (sociální distancování)“ i u psů. Viz infografika níže:

Rady pro majitele koček

Jelikož se řada nemocí může šířit přímo z kočky na kočku (např. kočičí chřipkakočičí leukémie), je důležité pokusit se kontakt mezi vašimi a cizími kočkami minimalizovat. Viz následující infografika:

Rady pro majitele králíků

Obě králičí nemoci, kterým lze zabránit očkováním (myxomatóza a mor králíků), se vyskytují v populaci divokých králíků, a přestože se mohou šířit úzkým kontaktem králíků, mohou se šířit i prostřednictvím hmyzu, jako jsou blechy a komáři. Viz následující infografika:

Rady pro majitele domácích zvířat obecně

Pro zvládnutí pandemie je důležité zůstávat doma a chodit jen na kratší procházky – z dlouhodobého hlediska je to však pro vašeho domácího mazlíčka velmi nezdravé. Méně pohybu vyžaduje menší porce krmiva a je velmi důležité nedávat zvířatům svačinky. Obezita je nebezpečná, protože může způsobit cukrovku, poškození kloubů a orgánů, nemluvě o srdečních chorobách. Je možné, že ve snaze o dodržování bezpečných vzdáleností nebudete schopni udržet svého domácího mazlíčka fyzicky aktivního. Měli byste však zajistit správné množství pohybu, aby váš čtyřnohý přítel zůstal zdravý. A když jste doma, zabavte své domácí mazlíčky mentální stimulací, hrajte si s nimi a pokuste se je naučit novým kouskům.

Buďte opatrní, dávejte na sebe i na svého domácího mazlíčka pozor a #zůstaňtedoma

Denní obsah sledujte na naší stránce na Facebooku

Megosztás

Související obsah

Kdy, proč a jakým způsobem můžeme koupat kočku?


Kočky jsou již od přírody čistotnými zvířaty – mnoho času stráví „mytím se“ a úpravou…

Podezřelá chování psů, která nelze bagatelizovat


Každý pes se někdy točí dokola za svým ocasem, líže si nebo kouše tlapky, ale jak…

Osvojení si psa – Rady na prvních 30 dnů před a po osvojení

V životě osvojeného psa jsou první týdny strávené s novým páničkem…

Sledujte nás: