Jak ochránit domácnost před blechami?

Blechy – pozoruhodný hmyz – Blechy jsou malý, bočně zploštělý bezkřídlý hmyz, jehož dospělci se živí krví savců.

Blechy jsou výborní skokani. Průměrná délka skoku blechy kočičí (Ctenocephalides felis) je 19,9 cm (minimálně 2, maximálně 48 cm). Blecha psí (Ctenocephalides canis) je ještě zdatnější – průměrně doskočí na vzdálenost 30,4 cm (minimálně 2, maximálně 50 cm). – Blechy mají mimořádné schopnosti udržet se v prostředí. Za příznivých podmínek se mohou během 80 dní v domácnosti objevit miliony bleších vajíček, které se stanou zásobníkem dalších a dalších generací parazitů. – Dospělá blecha klade asi 20 vajíček denně po dobu 11 dní.

Životní cyklus blechy

Bleší životní cyklus má čtyři fáze. Aby mohla snést vajíčka, musí se dospělá samice nakrmit krví savce. Bleší vajíčka se pak nepřilepí na srst hostitele, ale spadnou na zem, do prostředí. Tato vajíčka vypadají jako drobné, lesklé, bílé kuličky, které jsou viditelné pod silným zvětšením. Bleší larvy se z nich vyklubou za 6 dní. Vypadají jako malé housenky a i ony jsou pouhým okem neviditelné. V této podobě se blechy vyhýbají suchým a jasně osvětleným místům, a tak se ukrývají v různých prasklinách v podlaze, kde se po nějaké době zakuklí. V podobě kukly – předtím, než se vyklubou jako dospělci – jsou blechy odolné vůči suchu i nízké teplotě. Dospělá blecha může zůstat v kukle až 140 dní! Když jsou pro ni podmínky příznivé, opustí kuklu a začne se krmit na našich mazlíčcích.

Proč jsou blechy nebezpečné?

Blechy nejsou jen nepříjemným problémem, způsobujícím neodbytné svědění. Mohou způsobit i takzvanou alergii na bleší kousnutí (alergická dermatitida vyvolaná blechami, FAD). Bleší sliny a výkaly mohou – vzhledem k tomu, že obsahují cizí alergenní bílkoviny – vyvolat u psa nebo kočky silnou alergickou reakci. Výsledkem škrábání kousanců nebo následné alergické reakce vyvolané blechami je často sekundární bakteriální infekce, která se projevuje lokální dermatitidou. Jakožto společný parazit zvířat i lidí mohou navíc blechy přenášet mnoho patogenů a zoonóz včetně Dipylidium caninum, Bartonella spp. a Acanthocheilonema reconditum (3). Dále mohou přenášet i mor – mimořádně nebezpečné onemocnění způsobované bakterií Yersinia pestis. V současnosti se mor vyskytuje v několika endemických oblastech v Asii a Africe (v devadesátých letech byla ohniska moru zaznamenána ve Vietnamu, Zambii a Indii). Ve 21. století došlo k epidemiím v Alžírsku, Demokratické republice Kongo a na Madagaskaru.

Kde se setkáte s blechami?

Psi a kočky narážejí na blechy buď při kontaktu s jinými zvířaty, nebo při pohybu v místech, kde cizí zvířata žijí (např. na trávnících). Stále se můžeme setkat s mýtem, že kočky žijící v bytě nebo psi, kteří tráví většinu dne na gauči, jsou před invazí vnějších parazitů chráněni. Bphužel to ale není pravda! I kočky mohou být napadeny blechami a psi si mohou nové “nájemníky v kožichu” přinést třeba z procházky.

Blechy jsou aktivní i v zimě!

Invaze blech může trvat i celý rok. Pro svůj životní cyklus blechy potřebují jen hostitele a přiměřené rozmezí teploty a vlhkosti v prostředí. Proto jsou pro ně naše pohodlné, vyhřáté byty se čtyřnohými mazlíčky naprostým rájem.

Jak ochránit svého mazlíčka před blechami?

Navštivte svého veterináře a zeptejte se na nejmodernější, dlouhodobě působící a účinný přípravek proti parazitům!

Jaký prostředek je proti vnějším parazitům ideální?

Přípravek, který se rozhodnete použít proti blechám a jiným externím parazitům, by měl být především účinný. Také by měl působit dlouhodobě, aby psa nebo kočku chránil po celou dobu aktivity vnějších parazitů. Pokud zapomeneme ochranný prostředek pravidelně reaplikovat, náš zvířecí mazlíček je po nějakou dobu vůči parazitům nechráněný (5,6). V tomto období je vystaven i nemocím, které přenášejí. Máme-li psa, který rád plave nebo vyžaduje časté koupání, musíme si ověřit, že zvolený prostředek ho stále chrání i po kontaktu s vodou nebo po koupeli. Rovněž je důležité, aby antiparazitikum pokrývalo celý povrch těla zvířete – od špičky čenichu po ocas. S výběrem vhodného přípravku podle velikosti a životního stylu zvířete pomůže váš veterinář.

Můžeme použít stejný přípravek pro psa i pro kočku?

Přípravky proti parazitům by měly být bezpečné nejen pro našeho mazlíčka, ale i pro jeho společníky. Některé účinné látky, které se používají v přípravcích pro psy, mohou být toxické pro jiná zvířata včetně koček. Máme-li tedy v jedné domácnosti psa i kočku, měli bychom vybrat takový přípravek, který je bezpečný a účinný pro všechny naše mazlíčky. V popsaném případě by byl nejvhodnější prostředek, který lze bezpečně použít pro psy i kočky. Další možností je pro psa vybrat systémový přípravek – tak nebude kočka v přímém kontaktu s účinnou látkou ani při vzájemné toaletě, olizování a mazlení.

Hledáte veterináře?

Váš veterinární lékař hraje důležitou roli v péči o zdraví vašeho domácího mazlíčka. Po zadání informací o vaší poloze se zobrazí seznam veterinárních lékařů v okolí.

NAJÍT VETERINÁRNÍ PRACOVIŠTĚ

Nezapomeňte!

– Své mazlíčky a domov chraňte před blechami i v zimě. Blechy neznají zimní spánek. V domácnostech s mnoha zvířaty musí být každý pes a kočka chráněn nejméně 3-4 měsíce, aby se podařilo blechy z prostředí zcela eliminovat.
– Životní cyklus blech může být značně dlouhý. Každá přestávka v ochraně proti parazitům nebo v opatření na jejich eliminaci vede k dalšímu množení blech a celá vaše snaha může vyjít vniveč. Krátkodobá ošetření (4-5 týdnů) mohou vést k porušení ochrany, znovuobjevení blech ve vaší domácnosti a novému ohrožení vás i vašeho mazlíčka.
– Doporučují se ochranné prostředky s působením delším než měsíc.
– Pro efektivní eliminaci blech musí majitel zvířete plnit pokyny veterináře dlouhodobě.

Zdroje:
1.Cadiergues, M. C., et al. (2000). „A comparison of jump performances of the dog flea, Ctenocephalides canis (Curtis, 1826) and the cat flea, Ctenocephalides felis felis (Bouche, 1835).“ Vet Parasitol 92(3): 239-241.
2.Směrnice ESCCAP 05: Control of Vector-Borne Diseases in Dogs and Cats.
3.Guideline ESCCAP 03: Control of Ectoparasites in Dogs and Cats.
4. Plague, „Institut Pasteur”, 6. října 2015 [navštíveno 2017-10-04].
5. Lavan R., Armstrong R., Burgio F., Tunceli K. (2018). „Duration of annual canine and tick protection provided by dog owners in Spain”. Parasit Vectors. 2018; 11:458
6.Lavan r., Tunceli K., Zhang D., Normile D., Armstrong R. „Assessment of dog owner adherence to veterinarians‘ flea and tick prevention recommendations in the United States using a cross-sectional survey”. Parasit Vectors. 6. června 2017;10(1):284.


Chcete sdílet tento článek?


Podobné příspěvky

Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Kutilské projekty pro majitele zvířat
Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Jak lépe rozumět svému mazlíčkovi
Pomozte svým mazlíčkům zvládat teplejší klima

Některá zvířata v horkém počasí trpí.

Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Blechy a klíšťata
Zdraví zvířat a lidí je propojeno na mnoha úrovních

Jsou onemocnění přenášená parazity hrozbou i pro vaše blízké?

Nejlepší řešení v oblasti péče o domácí mazlíčky

Nejlepší články s nejužitečnějšími tipy z oblasti péče o domácí mazlíčky

Přidejte se k MyPet.com a získejte přístup k odborným tipům v oblasti péče o domácí mazlíčky
PŘIDEJTE SE K MYPET.COM