Evropská unie upřesnila pravidla pro cestování se zvířaty v zájmovém chovu

Evropská unie provedla úpravy týkající se zjednodušení pravidel cestování se zvířaty v zájmovém chovu. Zdravotní problematika související s cestováním psů a koček zůstává přesto velmi složitou otázkou, protože přibývá míst, která jsou z hlediska cestování riziková.

Chov malých zvířat jako mazlíčky je mnohem častější než v minulosti. Podle statistik se celosvětově počet psů a koček chovaných v domácnostech za poslední tři roky zvýšil o 7,5 miliónu. V souvislosti s tímto trendem je načase zaměřit se také na pravidla cestování se psy a kočkami. Majitelé malých zvířat musí dodržovat z hlediska bezpečnosti na cestách určitá pravidla. Letecká přeprava zvířete vyžaduje potřebné doklady, veterinární vyšetření a povinné vakcinace.

Buďte připraveni – pasy pro zvířata v zájmovém chovu!
Pravidla pro přepravu malých zvířat v rámci Evropské unie byla unifikována. K usnadnění cestování malých zvířat a obyvatel v rámci EU přispěla harmonizace pravidel v rámci EU. Pro cestování se psy, kočkami a fretkami v EU jsou platná tři základní pravidla.

1. Zvíře musí být očkováno proti vzteklině. Očkování nesmí být starší než rok a musí být uvedeno s přesným datem.
2. Každý pes, kočka nebo fretka musí mít svůj vlastní pas.
3. Zvíře musí být označeno elektronickým mikročipem nebo případně čitelným tetováním, které bylo provedeno před 3.7. 2011 (zvířata narozená po tomto datu musí mít povinně mikročip) . Pas zvířete musí být vydán certifikovaným veterinárním lékařem a musí obsahovat přesný záznam o platném očkování na vzteklinu.

Zdá se, že se jedná o velmi jednoduchá pravidla. Přesto je třeba před cestou do některých zemí splnit další požadavky. Například některé státy neumožní vstup na své území zvířeti mladšímu než 3 až 6 měsíců. Pokud se jedná o primovakcinaci, musí mezí její aplikací a odjezdem na dovolenou uplynout nejméně 21 dnů. V některých evropských státech, které nejsou členy EU, jsou ale vyžadována stejná pravidla jako ve státech EU (např. Švýcarsko). Na druhé straně mají některé členské státy svoje přísnější pravidla vyžadující další ochranná opatření. Zvířata cestující do Velké Británie, Irska, Finska, Norska nebo na Maltu musí být odčervena certifikovaným veterinárním lékařem. Antiparazitární lék musí být podán nejpozději 24 hodin, a ne déle než 120 hodin (5 dnů) před vstupem zvířete do země . Proto je nutné i přes platná sjednocená pravidla EU raději vždy zkontrolovat, za jakých podmínek je zvířeti umožněn vstup do dané oblasti.

Cestování do zahraničí, nová rizika
Nařízení EU nejsou jediným důležitým doporučením, na které musíme při cestování se zvířaty myslet. Přestože vyžaduje většina zemí Evropské unie pouze očkování proti vzteklině, je důležité se na cestu dobře připravit a informovat se u veterinárního lékaře o možných dalších rizicích cestování se zvířetem do dané země. “Známe mnoho různých chorob, jako jsou například leishmanióza, babezióza a dirofilarióza, jejichž výskyt je specificky vázán na určitou geografickou oblast. Majitel musí zvolit pro své zvíře před cestou vhodnou ochranu. Je proto naprosto nutné, požádat o příslušné informace svého veterinárního lékaře. Současně by majitelé neměli před cestou zapomínat na základní ochranu před blechami, klíšťaty, střevními parazity a roztoči, kteří se vyskytují všude v Evropě. Důležité je také vědět, že ačkoli jsou klíšťata obecně široce rozšířena v celé Evropě, každý z druhů klíštěte přenáší jiné spektrum možných původců onemocnění”, říká Michał Ceregrzyn, specialista MSD Animal Health.

Nutná je komunikace s leteckou společností
Přeprava zvířat letadlem se řídí mnoha různými pravidly. Některé společnosti neumožňují přepravu zvířat na palubě s výjimkou asistenčních psů. U jiných leteckých společností mohou být zvířata přepravována v kabině nebo v zavazadlovém prostoru letadla. Vše většinou záleží na velikosti, hmotnosti a druhu zvířete. Většina leteckých společností umožňuje přepravovat v kabině pouze malá domácí zvířata. Podle světového obchodního sdružení leteckých společností – mezinárodní společnosti pro leteckou přepravu IATA (International Air Transport Association), je nutné o letecké přepravě zvířete informovat leteckou společnost ještě před zakoupením letenek. Je nutno se informovat, zdali bude zvíře v daný den přijato k přepravě, protože počet přepravovaných zvířat je omezen.

Snížení stresu před odletem
Před nástupem na palubu si musí majitel připravit nejen pas zvířete, letenku, ale musí připravit i zvíře samotné.

“Cestování letadlem může být pro zvíře velmi stresující. Zvíře neví, co může čekat a je vystaveno neznámým zvukovým, sluchovým a vizuálním podnětům. Proto majitelům vždy doporučuji, aby své zvíře na cestování letadlem předem připravili. Zvíře by se mělo seznámit s přepravkou a mělo by v ní ještě před odletem strávit nějaký čas, aby mu pak později během letu bylo toto prostředí blízké. Důležité je zvolit přepravku vhodné velikosti, ve které se stojící zvíře může pohodlně obrátit, může vzpřímeně stát i sedět a ležet v přirozené poloze. Cestovní box by měl být dále dobře větratelný, nepropustný a pro zvíře bezpečný. Zvíře by samozřejmě před odletem a případně i v průběhu letu, pokud se jedná o delší let, mělo dostat odpovídající množství vody. Pro mnoho majitelů není příjemná představa, že zvíře cestuje v zavazadlovém prostoru. Ve skutečnosti se zde ale kočkám a psům může cestovat lépe, protože je zde ticho a přítmí, ve kterém mohou v klidu odpočívat”, dodává odborník.

Hledáte veterináře?

Váš veterinární lékař hraje důležitou roli v péči o zdraví vašeho domácího mazlíčka. Po zadání informací o vaší poloze se zobrazí seznam veterinárních lékařů v okolí.

NAJÍT VETERINÁRNÍ PRACOVIŠTĚ

***

http://www.petpassport.hu/orszagonkenti_sajatossagok.html

http://www.europarl.europa.eu/unitedkingdom/en/about-us/publicinterest/travel/petpassport.html

http://www.petpassport.hu/orszagonkenti_sajatossagok.html

https://ec.europa.eu/food/animals/pet-movement/eu-legislation/intra-union-trade_en


Chcete sdílet tento článek?


Podobné příspěvky

Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Kutilské projekty pro majitele zvířat
Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Jak lépe rozumět svému mazlíčkovi
Pomozte svým mazlíčkům zvládat teplejší klima

Některá zvířata v horkém počasí trpí.

Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Blechy a klíšťata
Zdraví zvířat a lidí je propojeno na mnoha úrovních

Jsou onemocnění přenášená parazity hrozbou i pro vaše blízké?

Nejlepší řešení v oblasti péče o domácí mazlíčky

Nejlepší články s nejužitečnějšími tipy z oblasti péče o domácí mazlíčky

Přidejte se k MyPet.com a získejte přístup k odborným tipům v oblasti péče o domácí mazlíčky
PŘIDEJTE SE K MYPET.COM