Králičí – TIPY A TRIKY

Den Země: Tipy pro majitele domácích mazlíčků týkající se ochrany životního prostředí

Kvůli globálnímu oteplování představují změny charakteru ročních období rok od roku stále větší hrozbu pro volně žijící zvířata a přírodu obecně. Tyto změny mají negativní vliv také na zdraví společenských a domácích zvířat. Jako odpovědní majitelé zvířat bychom měli chránit nejen životní prostředí, ale také zdraví našich domácích mazlíčků. Odborníci spolupracující s portálem Zdravé zvíře připravili při příležitosti Dne Země několik návrhů, jak bychom mohli v rámci našich každodenních činností přispět k lepší budoucnosti nás samotných i našich domácích mazlíčků. 

klíště, blecha, pes, kočka, veterinář, majitel, odpovědný, nulový odpad, klimatická změna, Den Země, antiparazitika

Dodržovat do důsledku zásady životního stylu „zero-waste“ (tj. život bez produkce odpadu) není jednoduché a jelikož životní situace každého z nás je jiná, ani se to od všech lidí neočekává. Planeta Země je však naším společným životním prostorem a svůj díl proto může odevzdat každý z nás, zdůrazňuje odborník portálu Zdravé zvíře. Nezapomínejme, že každá snaha se počítá. Níže uvedené tipy, jak chránit životní prostředí a budoucnost planety, si proto můžete přizpůsobit podlé své aktuální situace. 

Recyklujte  

RecyklujteRecyklování je nejjednodušším způsobem ochrany životního prostředí. Jako majitelé domácího mazlíčka můžete například běžně používat recyklovatelné nádoby nebo ekologická balení krmiva pro zvířata. Nakupujte krmivo v bezobalových obchodech, kam si můžete přinést vlastní nádoby. 

Darujte použité vybavení pro domácí mazlíčky  

Darujte použité vybavení pro domácí mazlíčky Než vyhodíte starý ručník, povlečení, kočičí záchod, vodítko či jiné vybavení, zavolejte do místního útulku. Pracovníci útulků často tyto předměty rádi přijmou, a pokud nejsou používáním znehodnocené, mohou zvířatům v útulcích velmi dobře posloužit.  

Používejte produkty šetrné k životnímu prostředí  

Používejte produkty šetrné k životnímu prostředíPři úklidu domácnosti nebo i při péči o domácí mazlíčky používejte ekologicky šetrné výrobky. Na trhu je řada čisticích a kosmetických přípravků na rostlinné bázi, které se prodávají v recyklovatelných nebo recyklovaných obalech.  

Používejte ekologické stelivo pro kočky  

Používejte ekologické stelivo pro kočkyVíte, že už jsou dnes k dispozici steliva vyrobená z materiálů rostlinného původu? Používání ekologicky šetrného steliva do kočičích záchodů nikdy nebylo snazší. 

A co sáčky na odpad?  

A co sáčky na odpad?Nejčastější druh odpadu, který produkují majitelé domácích mazlíčků, jsou plastikové sáčky na exkrementy. Spočítali jste si někdy, kolik takových sáčků během venčení spotřebujete? Naštěstí jsou již k mání biologicky odbouratelné a kompostovatelné sáčky, takže vaše každodenní vycházky mohou být šetrné k životnímu prostředí. 

Kupujte méně věcí  

Kupujte méně věcíStává se vám, že při týdenním nákupu koupíte svému mazlíčkovi bez rozmyslu a impulzivně úplně zbytečnou věc? Možná opravdu nepotřebuje pátý obojek a bůhví kolikátou hračku. A jestli mu chcete přece jen něčím udělat radost, vyberte mu dárek, který nemá obal. 

Kastrace je důležitá!  

Kastrace je důležitá!Přemnožení psů a koček je celosvětovým problémem. Každé nechtěné zvíře svým malým dílem přispívá k celkové uhlíkové stopě. Nehledě na to, že čím více toulavých zvířat pobíhá po ulicích, tím vyšší je výskyt infekčních onemocnění. Přistupujte ke kastraci domácích mazlíčků odpovědně! 

Aktivity, kterým se můžete se svým mazlíčkem věnovat při příležitosti Dne Země  

Vezměte svého mazlíčka ven (klidně i kočku, pokud je zvyklá na vodítko) a sbírejte společně odpadky, zasaďte strom (klidně i více stromů), dejte si krátkou nebo i dlouho procházku v lese, anebo si prostě jen tak chvíli hrajte v blízkém parku – jde o to oslavit Den Země venku, v přírodě. Nedovolte však, aby vám pěkné chvíle se čtyřnohým parťákem pokazili paraziti – používejte inovativní antiparazitika, jako jsou žvýkací tablety, spot-on přípravky nebo obojky. Informujte se u veterináře o přípravcích proti parazitům, které poskytují širší spektrum ochrany vašeho mazlíčka před závažnými onemocněními! 

Bezpečnou budoucnost můžete svému mazlíčkovi zajistit i tím, že se budete podílet na zmírňování klimatických změn. Teplejší počasí totiž vyhovuje parazitům (např. klíšťatům a blechám), kteří přenášejí nebezpečná onemocnění.