Cukrovka u domácích zvířat

Podle Světové zdravotnické organizace (World Health Organization) je v současné době diabetes považován za civilizační onemocnění, které může vést k celosvětovým sociálním problémům. Lékaři varují, že toto onemocnění postihuje stále více lidí a může se stát epidemií 21. století.

Neléčený diabetes vede k poškození různých orgánů těla a narušuje jejich funkci. Komplikace jsou závažné a mohou se týkat očí, ledvin, mozku, srdce nebo kůže. V nejtěžších případech může končit neléčený diabetes smrtí pacienta. Ale! … diabetes není pouze onemocnění lidí, může postihnout i vaši kočku nebo psa. V tomto článku se budeme snažit představit diabetes zvířat a poradit majitelům, jaké příznaky způsobuje toto nebezpečné onemocnění u našich milovaných čtyřnohých přátel.

Světový den diabetu
14. listopad je světovým dnem diabetu, který byl ustanoven v roce 1991 mezinárodní federací pro diabetes (International Diabetes Federation (IDF) a WHO, aby upozorňoval veřejnost na problematiku diabetu. Datum nebylo vybráno náhodně, bylo stanoveno na počest Frederika Bantinga (narozeného 14. listopadu 1891), který v roce 1921 objevil inzulin. Vzhledem k četnosti a závažnosti onemocnění však není jeden den za rok pro připomínku dostatečný. To je důvod, proč tato osvětová kampaň trvá celý měsí. Vzhledem k rostoucí frekvenci diabetu u zvířat jsme přesvědčeni, že jak Světový den diabetu, tak celý měsíc listopad by měly být tomuto onemocnění věnovány i u našich domácích zvířat.

Co je to diabetes?
Diabetes je metabolické onemocnění, charakterizované vysokou hladinou cukru v krvi. To je většinou způsobeno nedostatečnou produkcí inzulínu nebo tím, že inzulín, který je produkován v dostatečné míře tělo ale neumí využít.. Inzulín je hormon produkovaný beta buňkami pankreatu. Jeho primární funkcí je regulace hladin glukózy v krvi. U zvířete s diabetem (stejně jako u lidí) poškozují vysoké hladiny cukru orgány. Nejčastěji jsou postiženy oči, ledviny a nervový systém. Pokud zůstane diabetes neléčený, může vést k vážné intoxikaci celého těla, která může končit smrtí.

Jak je cukrovka u zvířat častá?
Diabetes postihuje více zvířat, než bychom očekávali. U psů je to jeden ze 100 až 500 zvířat (1,2). Díky opatrnosti majitelů a pravidelným kontrolám u veterináře, je cukrovka u domácích zvířat diagnostikována stále časněji. Čím dříve diabetes odhalíme, tím větší máme šanci, že si náš pes nebo kočka ještě užijí dlouhý a šťastný život.

U koho je riziko diabetu vysoké?
Diabetes většinou postihuje kočky starší 9 let, ale může se vyskytnout i u koček mladších. Mnohem častěji onemocní kocouři než kočky. Fyzická kondice koček hraje významnou roli (kočky s nadváhou jsou náchylnější). Barmské a siamské kočky jsou k onemocnění vnímavější. Jiná onemocnění jako je hypertyreóza nebo chronická pankreatitida mohou nástup cukrovky usnadnit.
Co se týká psů, diabetes nejčastěji postihuje feny, a to zejména feny kastrované a s nadváhou. Nejohroženějšími plemeny jsou malí knírači, jezevčíci, pudli, jorkširští teriéři, bígli, labradoři a west highland white teriéři. U psů může být diabetes také důsledkem jiných onemocnění jako např. pankreatitidy, Cushingova onemocnění (nadprodukce kortikosteroidů), hypertyreózy nebo dlouhodobého podávání léků, které zvyšují hladinu cukru v krvi (glukokortikoidy, progesteronová antikoncepce).

Je diabetes léčitelný?
Ve většině případů je diabetes nevyléčitelné onemocnění, které trápí vaše zvíře po zbytek jeho života. Navzdory skutečnosti, že neexistuje žádná léčba, může správná strava, udržování ideální hladiny cukru v krvi a pokud je to nutné i aplikace inzulínu, vést k dlouhému životu vašeho milovaného společníka. Vyžaduje to ale neustálé úsilí při sledování jeho zdravotního stavu a úzkou spolupráci s veterinářem.

Symptomy
Jedním z prvních příznaků, které můžete pozorovat u vašeho psa, je zvýšená žízeň a častější močení. Pokud musíte častěji plnit misku s vodou nebo chce pes častěji chodit ven nebo se dokonce pomočí doma, může se jednat o první známky diabetu. Majitelé koček si mohou všimnout, že častěji musí čistit kočičí toaletu. Diabetická kočka je také ospalejší, apatická, méně často si hraje. Kočky o sebe přestávají pečovat, jejich srst se stává hrubou a matnou. Příznakem cukrovky také může být zvýšená chuť k jídlu v kombinaci s úbytkem tělesné hmotnosti. S postupujícím onemocněním dochází k oslabení zadních nohou a kočka ztrácí chuť vyskočit na vyvýšená místa v bytě. V extrémních případech se u koček může objevit zvláštní druh chůze, kdy se noha podložky dotýká celým chodidlem (nikoli jen polštářky). Někteří psi mohou vykazovat zvýšenou chuť k jídlu se současným poklesem tělesné hmotnosti. Také se u nich může snižovat tolerance zátěže, psi mohou být snadněji unavení při procházkách nebo při hraní. Tyto příznaky obvykle majitelé ignorují, protože předpokládají, že nižší zdatnost je prostě důsledkem věku. U psů se může objevit katarakta (zbarvení oka způsobené zakalením čočky), což vede k výraznému zhoršení zraku až k trvalé slepotě. Pokud pozorujete některý z těchto příznaků u svého zvířete, okamžitě kontaktujte veterináře.

Ve veterinární ordinaci
Aby veterinář mohl spolehlivě stanovit diabetes, musí provést různé diagnostické procedury v plné šíři. Musíme si uvědomit, že zvýšení hladiny cukru v krvi není samo o sobě, zvláště u koček, příznakem cukrovky. Kočky jsou extrémně vnímavé na stres. Při návštěvě veterináře bude hladina cukru v krvi kočky přirozeně vysoká. To ale neznamená, že kočka je diabetik. V takových případech může pomoci vyšetření moči. Jestliže je hladina cukru v krvi vysoká dlouhodobě, glukóza se nakonec objeví v moči. Diabetes lze také stanovit měřením hladin fruktosaminu. Fruktosamin je ukazatel hladiny cukru v krvi za období předchozích 2-3 týdnů a nezmění se kvůli okamžitým krátkodobým faktorům (jako je stres). Jedná se tedy o dobrý způsob, jak zjistit, jestli kočka skutečně trpí diabetem.

Mohu své zvíře před cukrovkou ochránit?
Je dobré mít na paměti, že jedním z faktorů, který může vyvolat diabetes, je obezita. Proto se musíme dobře starat o udržení dobré fyzické kondice našich domácích mazlíčků. Riziko obezity a potažmo i možnosti rozvoje diabetu snižují pravidelné procházky, fyzická aktivita pro kočky žijící pouze v bytě a správné množství jídla v pravidelných intervalech. Velmi důležité jsou také pravidelné preventivní návštěvy veterináře. Pečlivým sledováním změn ve zdravotním stavu zvířete můžete odhalit diabetes v raném stádiu.

Literatura
1. Nelson RW. Canine diabetes mellitus. In: Ettinger SJ, Feldman EC, eds. Textbook of Veterinary Internal Medicine. 7th ed. St. Louis, MO: Saunders; 2010:1782–1796.
2. Reusch C. Feline diabetes mellitus. In: Ettinger SJ, Feldman EC, eds. Textbook of Veterinary Internal Medicine. 7th ed. St. Louis, MO: Saunders; 2010:1796–1816.

Hledáte veterináře?

Váš veterinární lékař hraje důležitou roli v péči o zdraví vašeho domácího mazlíčka. Po zadání informací o vaší poloze se zobrazí seznam veterinárních lékařů v okolí.

NAJÍT VETERINÁRNÍ PRACOVIŠTĚ

Chcete sdílet tento článek?


Podobné příspěvky

Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Kutilské projekty pro majitele zvířat
Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Jak lépe rozumět svému mazlíčkovi
Pomozte svým mazlíčkům zvládat teplejší klima

Některá zvířata v horkém počasí trpí.

Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Blechy a klíšťata
Zdraví zvířat a lidí je propojeno na mnoha úrovních

Jsou onemocnění přenášená parazity hrozbou i pro vaše blízké?

Nejlepší řešení v oblasti péče o domácí mazlíčky

Nejlepší články s nejužitečnějšími tipy z oblasti péče o domácí mazlíčky

Přidejte se k MyPet.com a získejte přístup k odborným tipům v oblasti péče o domácí mazlíčky
PŘIDEJTE SE K MYPET.COM