Podezřelá chování psů, která nelze bagatelizovat
Každý pes se někdy točí dokola za svým ocasem, líže si nebo kouše tlapky, ale jak to vypadá u těch našich čtyřnohých přátel, kteří to dělají velice často, dá se říci až obsesně? Budeme se Vám snažit ukázat, co se za takovýmto chováním může skrývat a kdy je nezbytné se poradit s veterinárním lékařem.
Číst více
Osvojení si psa - Rady na prvních 30 dnů před a po osvojení
V životě osvojeného psa jsou první týdny strávené s novým páničkem nejdůležitější, neboť mají obrovský vliv jak na jeho další život, tak i na život rodiny, které si ho osvojuje. Na přijetí psa, který se má stát novým členem rodiny, je dobré se připravit s předstihem, proto Vám chceme poskytnout několik praktických rad, jak to udělat.
Číst více
Nezapomínejme na naše miláčky! - Důležitá očkování pro naše psy
Léčba vážné (nebo dokonce životu nebezpečné) nemoci může vyvolávat mnoho stresu, neklidu a finančních výdajů, nemluvě o možných utrpeních a snížení kvality života, které může pocítit náš mazlíček. Kromě zdravé výživy, vytvoření odpovídajících podmínek a hygieny pro psa, je nutno mu zajistit rovněž ochranu před nemocemi, a to prostřednictvím profylaktického očkování, aby se náš pes mohl radovat ze zdravého a dlouhého života.
Číst více
Nejčastější ušní choroby a jejich léčba
Zánět ucha je jedním z nejčastějších onemocnění psů. Tyto problémy se mohou vyskytnout v každém ročním období, ačkoliv jejich hlavní sezona připadá na letní měsíce. Psi tímto zánětem snadno onemocní, ale naštěstí jej lze velmi účinně vyléčit. Příčiny mohou být různé, mimo jiné voda, která se dostane do uší při plavání, zrádná stébla trav, paraziti nebo alergické reakce.
Číst více
Problémy venkovních koček – 5+1 onemocnění koček, kterým lze předcházet
Navzdory mnoha mýtům i kočky žijící v bytě by měly být jednou za rok prohlédnuty veterinářem a je nutné jim zajistit také ochranu koček před parazity. Kočky žijící v zahradě nebo kočky pohybující se pravidelně venku jsou však nakažlivými chorobami ohroženy více. Nákaza infekčním onemocněním hrozí kočkám nejčastěji při nočních dobrodružstvích, vzájemných soubojích a v případě páření. Ale i klidné kočky, které ani neopouštějí bezpečí vlastní zahrady, se mohou snadno nakazit od cizích potulných koček.
Číst více
Vážná onemocnění, kterými se můžeme nakazit od našich mazlíčků
Pravidelné veterinární prohlídky, očkování, ochrana před zevními a vnitřními parazity nejsou důležité jen kvůli zdraví našeho mazlíčka. I my se můžeme od něho nakazit četnými nebezpečnými nemocemi, avšak můžeme tomu s velkou pravděpodobností dodržením hygienických pravidel a ve spolupráci s naším veterinářem předejít.
Číst více
Neriskujme – Důležitá očkování koček
Říká se, že kočky mají devět životů, avšak infekční nemoci postihují i je. Ať tráví náš mazlíček svůj čas v bytě nebo na zahradě, příslušná vakcinace chrání zdraví kočičky i jejího bezprostředního okolí. Je mylnou domněnkou, že kočky žijící v bytě je zbytečné očkovat, protože z ulice můžeme přinést do bytu četné nákazy. Proto je prevence zabezpečená vakcínami v každém případě nejúčinnějším řešením.
Číst více
Nejčastější kožní nemoci koček.
Kočky, stejně jako ostatní zvířata trpí kožními chorobami. Mezi nejčastější příznaky patří ztráta srsti, lysiny, iritace, škrábance, strupy, svědivost, rány a nadměrné lízání srsti. Můžeme si také všimnout lupů, neupravené, suché nebo mastné srsti. Všechny tyto příznaky můžou být způsobené různými chorobami. Někdy jsou mírné příznaky způsobené třeba jen parazitární infekcí, ale někdy můžou ukazovat na závažnou příčinu. To je důvod, proč při zpozorování jakéhokoliv z těchto příznaků bychom měli navštívit veterináře.
Číst více
Jak poznat separační úzkost u svého psa
Když vás při návratu domů vítá potrhaná pohovka, rozkousané boty v předsíni a převrácený odpadkový koš - zkrátka jedním slovem spoušť - váš pes měl nejspíš náročný den. Pokud se to ale stává pravidelně, možná trpí separační úzkostí, které byste měli věnovat pozornost.
Číst více
Před adopcí a po adopci – Tipy na prvních 30 dnů
První týdny strávené u nového majitele jsou v životě adoptovaného psa nejrozhodující, neboť zážitky získané v tomto období určují zásadně jeho společný život s rodinou. Je vhodné se na příchod nového člena rodiny už před adopcí připravit, k čemuž Vám teď dáme rady.
Číst více
Pomozte prosím, můj pes kašle! Všechno, co byste měli vědět o psincovém kašli
S nastávajícím podzimem hrozí vyšší riziko infekcí. Platí to také u psů? Infekce horních cest dýchacích, které tradičně označujeme souhrnným termínem "psincový kašel", mohou postihnout každého psa, a to i v případě, že s jinými psy tráví minimum času nebo se s nimi vůbec nestýká. Jelikož toto onemocnění může vést k těžkým komplikacím, musíme u psů brát vážně i mírný kašel. Pokud váš pes kašle, v každém případě se poraďte s veterinářem. Kašel většinou sám od sebe neodezní.
Číst více
Zimní alergie
Alergie je přemrštěná reakce imunitního systému. Je způsobená faktory z prostředí, kterým se říká alergeny. Alergie se v současnosti stává jednou z nejčastějších chorob pozorovaných u psů.
Číst více
Vnější paraziti. Část 1
Přichází jaro a s ním i prodlužování dnů a oteplování. Slunečné dny nás vybízejí k delším procházkám s našimi psy. Stáváme se aktivnější, ale nejsme jediní. Musíme si uvědomit, že to je nejlepší období pro vnější parazity. Blechy a klíšťata jsou pro naše domácí mazlíčky velmi nebezpeční, protože přenáší mnoho onemocnění. Níže uvádíme krátkou sumarizaci chorob, které jsou jimi přenášené.
Číst více
Ochrana před vnějšími parazity. Část 2
Každým rokem se klima otepluje. Mírná, horká a vlhká léta jsou ideální podmínky pro parazity, jako jsou blechy a klíšťata. Blechy jsou nebezpečné celý rok, takže bychom měli myslet na ochranu před nimi stále, ale klíšťata jsou aktivnější stále více a měli bychom si uvědomit, že můžou udeřit dokonce i během měsíců, kdy dříve býval od nich klid.
Číst více
5 důvodů, proč si vybrat antiparazitika u veterináře
Všichni milovníci psů a koček vědí, že výběr vhodných antiparazitních přípravků je nelehký úkol. Každý pes a kočka je jedinečné stvoření, které má specifické potřeby při výběru antiparazitik. V době internetu a petshopů je pro lidi stále jednodušší antiparazitika objednat či zakoupit v obchodě. Následně ale mohou být majitelé domácích mazlíčků nepříjemně překvapeni a nakonec zamíří na veterinu. Proč se při výběru těchto přípravků poradit s veterinářem?
Číst více
Který domácí mazlíček lépe odpovídá typu Vaší osobnosti?
Máte v plánu pořídit si čtyřnohého huňatého společníka? Vzít si domů domácího mazlíčka je mimořádně odpovědné rozhodnutí, které na řadu let ovlivní Váš život. Vyberete-li si domácího mazlíčka, který lépe odpovídá typu Vaší osobnosti, můžete zažít plno lásky a zábavy. Toto téma byste si proto měli důkladně promyslet. Následující kvíz Vám pomůže začít o této záležitosti přemýšlet a najít odpověď na důležitou otázku, zda jste spíše psí nebo kočičí typ.
Číst více
Vše, co chcete vědět o cukrovce u domácích mazlíčků
14. listopadu je Světový den diabetu, závažné poruchy, která je na vzestupu u lidí i u zvířecích mazlíčků. Měsíc listopad jsme se proto rozhodli zasvětit vzdělávání o cukrovce, aby každý majitel psa nebo kočky znal nebezpečí, které tato nemoc představuje pro jeho čtyřnohého kamaráda.
Číst více
Nemoci koček přenášené blechami a klíšťaty
O nemocech přenášených klíšťaty a jinými členovci se mluví často – obvykle o jejich riziku pro lidi a psy. To však neznamená, že by kočky nebyly v nebezpečí. Infekce přenášené klíšťaty, blechami nebo komáry jim bohužel hrozí stejně jako nám.
Číst více
Světový den komárů
Komáři jsou hmyz, který znepříjemňuje léto lidem na celém světě. Přesto trochu paradoxně slavíme Světový den komárů, který každoročně připadá na 20. srpna. Byl založen na památku objevu Ronalda Rosse, který v roce 1897 prokázal, že samičky komárů přenášejí malárii. V roce 1902 získal dr. Ross Nobelovu cenu za medicínu.
Představují komáři a další krev sající hmyz nebezpečí i pro naše mazlíčky? Naneštěstí ano. V následujícím textu si krátce představíme dvě nebezpečné choroby, které komáři přenášejí.
Číst více
Máme se ještě stále obávat vztekliny?
Většina z nás si pod pojmem vzteklina představí „psa s pěnou u tlamy”. Skutečnost je ale trochu složitější. V tomto článku se budeme zabývat základními informacemi o vzteklině a důležitostí očkování psů a koček proti této nebezpečné a smrtelné nemoci.
Číst více
5+1 tipů, jak mít vychovaného psa
Září je tady, a pro všechny žáky i studenty to znamená totéž: škola začíná. Učit se ale nemusí jen lidská mláďata – prospívá to i vašim “čtyřnohým dětem”. Díky správné výchově mohou psi prožít spokojený, zajímavý život a jejich majitelé si vychutnají zasloužený klid. Proto vám v dnešním článku přinášíme 5+1 základní krok k vytvoření šťastného psího domova.
Číst více
28. 9. Mezinárodní den vztekliny
Stále musíme čelit jednomu z nejnebezpečnějších smrtelných onemocnění na světě
28. září si připomínáme důležitost boje proti vzteklině. Tato vážná nemoc každoročně zabije 59 000 lidí. Ačkoli jsou infekce lidí zaznamenány většinou v Africe a Asii, díky globalizačnímu procesu se vzteklina může snadno rozšířit do Evropy. Devadesát devět procent vztekliny lidí je způsobeno psím kousnutím. Proto, abychom chránili zdraví své a svých zvířecích mazlíčků, musíme dodržovat povinný očkovací program země, ve které žijeme.
Číst více
Čtyřnohé chůvy
Pokud uvažujete o tom pořídit si do rodiny zvířecího přítele a současně hledáte parťáka do hry pro své děti, je dobré vybrat si plemeno, které je nejen trpělivé, ale pomůže Vám i s výchovou dětí. Vybrali jsme pro Vás v prvním kole několik zástupců větších plemen, kteří mohou na první pohled budit respekt, ale věřte nám, že z nich budou ty nejlepší chůvy.
Číst více
Endoparazité psů a koček, kteří jsou nebezpeční i pro lidi
Endoparazité psů a koček jsou nebezpeční nejen pro Vaše zvíře, ale I pro Vás. Přítomnost parazitů u zvířete může prokázat pouze veterinární vyšetření.
Číst více
4. říjen je mezinárodním dnem zvířat
5 důvodů, proč chováme domácí mazlíčky
4. říjen byl roku 1931 ustanoven světovým dnem zvířat a stal se pro milovníky zvířat příležitostí pro oslavu zvířecího mazlíčka nebo oblíbeného divokého zvířete. Původně byla významem tohoto pozornost zaměřená na ochranu volně žijících druhů zvířat. Až o několik let později se začala věnovat větší péče i zodpovědnému přístup k chovatelství zájmových druhů zvířat. Při příležitosti 88. světového dne zvířat si společně připomeneme důvody, proč máme své čtyřnohé zvířecí společníky tak rádi a chceme se o ně dobře starat.
Číst více
Znepokojivé zjištění týkající se vzdělávání majitelů zvířat!
Čtvrtina všech dotázaných majitelů domácích zvířat si není vědoma možných rizik přenosu parazitárních onemocnění ze zvířat na lidi.
Nedávný evropský výzkum ukázal, že i když je většina majitelů domácích zvířat dobře poučena o možnostech prevence onemocnění, stále existuje značný počet těch majitelů, kteří například neví, jak chránit domácího mazlíčka při cestě na dovolenou. Průzkum také ukázal, že 13 procent majitelů nikdy nepoužilo jakékoli antiparazitikum a čtvrtina majitelů nemá dostatečné znalosti o infekcích nebezpečných pro člověka.
Číst více
Devátého prosince slavíme Mezinárodní den veterinárního lékařství
Většina milovníků zvířat se shodne na tom, že jejich domácí mazlíčci se nám v mnohém podobají. Zvířata umí vyjádřit pocity štěstí i smutku a často mají svébytný smysl pro humor. Pokud však jde o zdraví a veterinární péči, měli bychom naopak rozdíly mezi člověkem a zvířaty plně respektovat a brát zřetel na jejich specifické potřeby a fyziologické funkce. Mezinárodní den veterinárního lékařství je proto vynikající příležitostí uvědomit si, že pokud naše zvíře onemocní, nejbezpečnějším a nejkvalitnějším zdrojem informací jsou veterinární lékaři.
Číst více
Jak ochránit domácnost před blechami?
Blechy – pozoruhodný hmyz
- Blechy jsou malý, bočně zploštělý bezkřídlý hmyz, jehož dospělci se živí krví savců.
- Blechy jsou výborní skokani. Průměrná délka skoku blechy kočičí (Ctenocephalides felis) je 19,9 cm (minimálně 2, maximálně 48 cm). Blecha psí (Ctenocephalides canis) je ještě zdatnější – průměrně doskočí na vzdálenost 30,4 cm (minimálně 2, maximálně 50 cm).
- Blechy mají mimořádné schopnosti udržet se v prostředí. Za příznivých podmínek se mohou během 80 dní v domácnosti objevit miliony bleších vajíček, které se stanou zásobníkem dalších a dalších generací parazitů.
- Dospělá blecha klade asi 20 vajíček denně po dobu 11 dní.
Číst více
Vánoce s mazlíčky - 5 tipů pro výjimečné Vánoce
Vánoce jsou za dveřmi a všichni se chystáme tento kouzelný čas svíček, dárků, rodinných setkání a dobrot pořádně oslavit. I naši zvířecí mazlíčci vnímají sváteční atmosféru. Možná jim už chystáte nějaké ty dárečky – ale víte, že jim můžete Vánoce zpříjemnit mnoha dalšími způsoby? V našem článku najdete pět nápadů na opravdu výjimečné “zvířecí” Vánoce – od svátečních pamlsků po mazlení.
Číst více
Oční potíže, které se mohou projevit u vašich mazlíčků
Zrak je mimořádně důležitý smysl pro běžný život – to platí i u našich mazlíčků.
Proto musíme kromě denní fyzické aktivity, správné výživy a péče o srst věnovat pozornost také očím našeho psa nebo kočky.
Číst více
Tajný život mazlíčků
Pokud váš mazlíček zůstává déle sám doma, možná si často říkáte, co asi přes den dělá. Hraje si? Ničí nábytek? Rozčiluje sousedy štěkáním, nebo spí na “zakázaném” gauči? Tajný život našich mazlíčků je jednou z nejzajímavějších stránek chovatelství, a tak podobné otázky občas napadnou snad každého, kdo musí své čtyřnohé přátele nechávat o samotě. Naštěstí se můžeme naučit, jak je na samotu správně připravit a jak porozumět znamením, která najdeme po návratu domů. Hodně se tak dozvíme i o našem vzájemném vztahu a budeme svým mazlíčkům moct jejich tajný život bez nás zpříjemnit.
Číst více
Štěňátka nejsou jen krátkodobý vánoční dárek
Každý rok nám útulky radí nedávat zvířata jako dárky – a každý rok končí brzy po svátcích spousta mazlíčků vrácených nebo opuštěných. Návrat od majitele zanechává na štěňatech z útulků i chovatelských stanic dlouhodobé stopy a výrazně útulkům ztěžuje jejich práci. Pořízení štěňátka je jednou z nejhezčích událostí v životě rodiny – přesto bychom si ji měli dopřát až po zralém rozhodnutí, které vyžaduje správné načasování i důkladnou přípravu.
Číst více
Jak pečovat o staršího psa v zimě?
Zima, jedno z nejkrásnějších ročních období, je tu, a s ní krásné pohledy do krajiny, zasněžené stromy i sníh vrzající pod nohama. Někteří psi zimní sezónu milují a užívají si chytání vloček, pronásledování sněhových koulí i běhání ve sněhu. Pro jiné ale zima tak báječná není – starším psům může přinášet obrovské problémy. Pokud máte doma psího seniora a chcete mu pomoct zvládnout náročné zimní období v co nejlepší formě, pak právě vám jsou určeny následující tipy na péči o staršího psa v zimě.
Číst více
Mějte se na pozoru před nepravdivými zprávami ohrožujícími zdraví domácích mazlíčků I chovatelů
Na sociálních sítích může svůj názor vyjádřit kdokoli. Na jednu stranu zní skvěle, že máme svobodný a přímý přístup k názoru téměř každého člověka na této planetě. Nese to však s sebou zároveň riziko, že budeme ovlivněni samozvanými „odborníky na všechno“ bez jakékoli kvalifikace. To je velmi rozšířený problém, který se týká i našich domácích mazlíčků. Existuje nespočet internetových stránek, blogů a online skupin sdružujících chovatele domácích zvířat a jejich počet neustále roste. Bohužel se však podobným tempem nezvyšuje důvěryhodnost uváděných informací, takže se nyní mnoho mýtů a nepravdivých informací může šířit rychlostí myšlenky. Některé z nich přitom mohou představovat závažné riziko pro zdraví domácích mazlíčků a jejich chovatelů. Na druhou stranu lze nepravdivé informace rozpoznat a vyhnout se jim, pokud dovedeme hledat spolehlivé zdroje. Tím, že podlehneme nepravdivým zprávám z internetu a řídíme se jimi, ohrožujeme nejen naše milované mazlíčky, ale sami se můžeme vystavit nebezpečným chorobám. Zodpovědnost za rozlišení pravdy a lži leží bohužel jen a pouze na nás. V tomto článku vám chceme ukázat, jak se připravit a nenechat se nachytat na nepravdivé zprávy o domácích mazlíčcích a problematice jejich zdraví.
Číst více
Očkování vašeho domácího mazlíčka: 5 faktů a fám
Péče o domácího mazlíčka je celoživotní odpovědností a zahrnuje mnoho úkolů: nejen zajistit mu šťastný život, ale také chránit jeho zdraví. Jedním z nejlepších způsobů, jak udržet domácího mazlíčka zdravého, je očkování. Vakcíny cíleně posilují imunitní systém zvířat a pomáhají jim bojovat proti infekcím a chorobám. Není to však tak jednoduché, mezi lidmi koluje řada nesmyslů a falešných zpráv o očkování, které mohou tyto čtyřnohé kamarády ohrozit. Podívejme se na nejčastější fámy a pojďme je vyvrátit!
Číst více
Listopad je světovým měsícem diabetu: odhadovaný počet v České republice je téměř 6 600 psů a 7 000 koček
Domácí mazlíčci mohou mít cukrovku také: Odhaduje se, že cukrovka postihuje 1 z 200 koček a 1 z 300 psů. 1,2 Listopad je celosvětovým měsícem diabetu. Věk, obezita, genetika, plemeno, léčba některými léky a určitá onemocnění zvyšují riziko pro vašeho domácího mazlíčka. Uvádíme proto 5 rad, které vám pomohou rozpoznat příznaky a postarat se o vašeho chlupatého přítele s cukrovkou.
Číst více