Čtyři tipy, jak můžete svého psa chránit před chladem

Psi pociťují chlad stejně jako lidé. Odolnost psa vůči nízkým teplotám závisí na konkrétním plemeni. Plemena s hustou srstí zvládají chladnější dny bez větších potíží. Jejich kožich je před prochladnutím dokonale chrání. Krátkosrstá plemena mohou prochladnout velmi snadno.

U většiny psích plemen může nastat situace, kdy je nutné psa před nadcházejícím chladným počasím chránit. Přinášíme vám čtyři tipy, jak psy chránit před chladem:

1. Kvalitní místo na spaní
Psi, kteří jsou chováni v domě či bytě, by měli mít svůj vlastní pohodlný pelech, jehož velikost by měla odpovídat velikosti psa. Pokud je pro vás teplota ve vašem bytě příjemná, pes se tam pravděpodobně také cítí dobře. Jestliže má pes stanoviště v chladnější části domu a teplota je příliš nízká, je možné, že začne vyhledávat teplejší místa, například u radiátoru. Pes má pak také tendenci častěji vyhledávat přítomnost majitele a bývá mazlivější. Může se i mírně třást a mít studené uši. V těchto případech bude pes potřebovat deku navíc, případně bychom měli zvážit přestěhování pelechu na teplejší místo v domě. Psi žijící venku by měli mít boudu izolovanou ze všech stran. Významnou roli hraje také velikost boudy, neboť pes by měl být schopen zahřát si ji svým vlastním tělesným teplem. Příliš velká bouda je nevhodná. Deky či ručníky v boudě nejsou dobrý nápad, protože mohou absorbovat vodu a při velmi nízkých teplotách by zmrzly. Pokud však pes vystýlku v boudě potřebuje, měli bychom ji pravidelně vyměňovat, abychom zajistili dostatečnou hygienu a ochranu proti množení blech. Důležité je i správné umístění psího příbytku, a to tak, aby nebyl vystaven studenému větru.

2. Výživa
Výživa by měla být vždy vyvážená. Psi žijící uvnitř by měli dostávat svou běžnou stravu. Pokud však během zimy chodíte se psem na vycházky méně často, pes může potřebovat úpravu stravy, s čímž vám případně poradí veterinář. Obvykle je vhodné snížit dávky.


Psi, které chováte venku, by měli mít přes zimu naopak vyšší kalorický příjem. Vlhká krmiva je nutné důkladně ohřát, aby nezmrzla. Nejlepší volbou pro zimní měsíce jsou tudíž suchá krmiva. Všichni psi, ať už jsou chováni venku nebo doma, by měli mít přístup k čerstvé pitné vodě.


3. Ochrana tlapek
Ve velmi chladných dnech bychom neměli psy venčit příliš dlouho. Jejich tlapky jsou vůči nízkým teplotám mimořádně citlivé a mohou se snadno poranit o ostré úlomky ledu. Také musíme dávat pozor na sůl a další chemikálie, které se používají na posyp chodníků a silnic. Tyto látky mohou způsobit bolestivé podráždění a poranění tlapek.


Před vycházkou je možné tlapy ošetřit speciálním krémem. Vyplatí se také zkrátit delší chlupy na spodní straně tlapek, aby se na ně nelepil sníh.


4. Oblečky pro psy
Každého psa v zimě oblékat pochopitelně nemusíme. Štěňata nebo starší psi však většinou zimní obleček potřebují. Ochrání také psy malých či krátkosrstých plemen, kteří jsou k prochladnutí náchylnější. Obleček by měl být vyroben z teplého, voděodolného a prodyšného materiálu a neměl by psovi překážet při močení nebo defekaci. Nejdůležitější však je, aby byl pohodlný a měl správnou velikost.

Hledáte veterináře?

Váš veterinární lékař hraje důležitou roli v péči o zdraví vašeho domácího mazlíčka. Po zadání informací o vaší poloze se zobrazí seznam veterinárních lékařů v okolí.

NAJÍT VETERINÁRNÍ PRACOVIŠTĚ

Chcete sdílet tento článek?


Podobné příspěvky

Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Kutilské projekty pro majitele zvířat
Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Jak lépe rozumět svému mazlíčkovi
Pomozte svým mazlíčkům zvládat teplejší klima

Některá zvířata v horkém počasí trpí.

Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Blechy a klíšťata
Zdraví zvířat a lidí je propojeno na mnoha úrovních

Jsou onemocnění přenášená parazity hrozbou i pro vaše blízké?

Nejlepší řešení v oblasti péče o domácí mazlíčky

Nejlepší články s nejužitečnějšími tipy z oblasti péče o domácí mazlíčky

Přidejte se k MyPet.com a získejte přístup k odborným tipům v oblasti péče o domácí mazlíčky
PŘIDEJTE SE K MYPET.COM