Cestujeme autem s mazlíčky

Vyrážíte na výlet nebo dovolenou autem a berete s sebou svého čtyřnohého kamaráda? Jistě vás čekají skvělé zážitky a další posílení vašich vztahů při poznávání nových míst i lidí, které si zvířata užívají stejně jako my. Mnozí majitelé se na dovolenou plnou společných dobrodružství těší celý rok, jiní jen nechtějí nechávat pejska nebo kočičku samotné ve zvířecím hotelu.

cestování s mazlíčkem

Ať už máte pro společné cestování jakýkoli důvod, naše rady vám pomůžou zajistit, aby byla vaše cesta bezpečná a pohodlná pro všechny zúčastněné.

Připravte auto

azlíček je pro nás samozřejmě mnohem cennější, než nějaký kufr nebo autolednička. V očích zákona jsou na tom ale zvířátka a zavazadla při cestování stejně. V mnoha zemích pokládá dopravní zákon domácí zvířata za „náklad“ a jeho nedostatečné zajištění (ať už jde o živého tvora nebo jen věc) trestá pokutami. Vhodně zajištěný náklad má být uložený a ukotvený tak, aby nemohl sklouznout, převrhnout se nebo se volně pohybovat po vozidle, a to ani při prudkém zastavení nebo náhlém strhnutí volantu. Připoutat psa nebo kočku na zadní sedadlo podle těchto pravidel většinou nestačí. Vhodnější je použít některou ze speciálně navržených cestovních přepravek a klecí pro zvířata.

Pokud pejska nebo kočku dobře zabezpečíte, nespadne a nezraní se ani při nečekaném prudkém zastavení nebo při nehodě. Zabráníte tak i neplánovaným návštěvám mazlíčka na předních sedadlech, které vás můžou při řízení ohrozit.

Připravte mazlíčka

I ve světě zvířat existují rození cestovatelé a jejich protějšky – kliďasové, kteří nejradši zůstávají doma na gauči. Dobře si rozmyslete, kterého z nich máte doma a jestli právě toho vašeho čtyřnohého společníka výletem (obzvlášť dlouhým) potěšíte. Pokud vašeho chlupáče cizí pachy a zvuky, změna atmosféry a omezení pohybu příliš stresují, možná radši počká na váš návrat doma s hlídačem nebo ve zvířecím hotelu.

Mnoho psů a koček může v autě dokonce trpět nevolností nebo kinetózou. Zkuste svého mazlíčka na cestování navyknout krátkými projížďkami, které budete postupně prodlužovat. Pokud si všimnete, že se mazlík v autě cítí nepříjemně nebo se mu dělá špatně, poraďte se se svým veterinářem – ten vám může doporučit léky, které mu cestování usnadní. Dobrým opatřením proti nevolnosti je nakrmit zvíře naposledy 12 hodin před cestou. U kratších výletů bude stačit, když ho znova nakrmíte až v cíli. Na dlouhých cestách mu můžete nabídnout menší svačiny během zastávek. Vodu musí mít k dispozici stále.

Myslete dopředu

Cestování se psem nebo jiným mazlíčkem vám pomůže zpříjemnit pár jednoduchých opatření. Zkuste například plánovat dlouhé cesty autem na chladnější část dne, tedy ráno nebo večer. Přílišné horko (nebo naopak zima) znamená pro zvíře ještě větší zátěž, která může v extrémních případech dokonce ohrozit jeho život. Vždy mu také zajistěte dostatek vody na pití.

Mazlíčky nikdy nenechávejte v zaparkovaném autě samotné, zvláště tehdy, když je venku velmi horko nebo zima. V tropických dnech se auto během několika minut rozpálí na smrtící pec, kterou ani pootevřené okno nedokáže dostatečně vyvětrat.

Pokud se zvíře přehřívá, může se vám zdát unavené, neklidné, nebo může vrávorat. V takovém případě ho co nejrychleji odveďte do chládku a nabídněte mu k pití chladnou čerstvou vodu. Lepší je včas pamatovat na pravidelné zastávky, na kterých se pes nebo kočka provětrá, protáhne si nohy a ideálně si chvíli odpočine ve stínu. Pokud se objeví dušnost, zhroucení nebo ztráta vědomí, situace je vážná! Takové zvíře přikryjte chladným namočeným ručníkem nebo jiným textilem a okamžitě vyhledejte nejbližšího veterináře.

Trasu se pokuste naplánovat tak, aby vás nepostihla dopravní zácpa. V autě bez klimatizace bude při postávání v koloně vzduch špatně cirkulovat, bude vydýchaný a horký. Silnice rozkopané kvůli opravám nebo tunely, které se v určitou hodinu zavírají, to vše jsou místa, kterým je lepší se vyhnout. Všímejte si také velkých změn převýšení – na těchto úsecích byste měli svému čtyřnohému cestovateli nabídnout něco na žvýkání, aby ho netrápilo zaléhání v uších.

Pokud vás čeká plavba na trajektu, zjistěte si předem, jestli trajekt povoluje přepravu zvířat a za jakých podmínek. Někdy musí zvířata (podle délky trasy) zůstat v autě, nebo být zajištěna ve speciálních kotcích či přepravkách.

Dobře se sbalte

Když plánujeme výlet se psem nebo kočkou, musíme pamatovat i na spoustu různého vybavení, které bude mazlíček na cestách potřebovat. Proto jsme pro vás připravili seznam, co vše se na dovolené může hodit.

cestování s mazlíčkem
  • Krmení a pamlsky – Pokud s sebou berete konzervy, nezapomeňte na otvírák!
  • Veškeré léky, vitamíny a doplňky, které mazlíček užívá.
  • Pitná voda – Pro mazlíčky s citlivým trávením je lepší brát s sebou vodu z domu.
  • Misky na jídlo a vodu.
  • Pelíšek a několik hraček.
  • Platná identifikační známka – Na známce uveďte také číslo na svůj mobil nebo jiné číslo, na které se vám na cestách dá dovolat.
  • Vodítko – Řada míst vyžaduje držet zvířata na vodítku dlouhém maximálně dva metry.
  • Sáčky na výkaly.
  • Kočičí záchod a stelivo.
  • Papírové ručníky na zablácené tlapky i jiné nečistoty.
  • Starý ručník na vysušení kožíšku po dešti nebo koupání.
  • Lékárnička.
  • Očkovací průkaz.
  • Veterinární záznamy – Dokumenty od svého veterináře naskenujte a uložte na USB disk, abyste je měli po ruce v případě zranění nebo onemocnění zvířete.
  • Fotografie mazlíčka – Pokud se vám zvířátko ztratí, budete moct rychle vytvořit a vyvěsit plakáty.

Všechny tyto přípravy sice zaberou nějaký čas, ale bohatě se vám odmění skvělou dovolenou, kterou si užijete vy i váš mazlíček a která vám přinese jen ty příjemné zážitky. A teď už zbývá jen vyrazit – šťastnou cestu!

Hledáte veterináře?

Váš veterinární lékař hraje důležitou roli v péči o zdraví vašeho domácího mazlíčka. Po zadání informací o vaší poloze se zobrazí seznam veterinárních lékařů v okolí.

NAJÍT VETERINÁRNÍ PRACOVIŠTĚ

Chcete sdílet tento článek?


Podobné příspěvky

Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Kutilské projekty pro majitele zvířat
Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Jak lépe rozumět svému mazlíčkovi
Pomozte svým mazlíčkům zvládat teplejší klima

Některá zvířata v horkém počasí trpí.

Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Blechy a klíšťata
Zdraví zvířat a lidí je propojeno na mnoha úrovních

Jsou onemocnění přenášená parazity hrozbou i pro vaše blízké?

Nejlepší řešení v oblasti péče o domácí mazlíčky

Nejlepší články s nejužitečnějšími tipy z oblasti péče o domácí mazlíčky

Přidejte se k MyPet.com a získejte přístup k odborným tipům v oblasti péče o domácí mazlíčky
PŘIDEJTE SE K MYPET.COM