Cestování se psem: tipy pro dovolenou bez starostí

Každým rokem po světě přibývá míst, na která se můžete vypravit i se svým psem - a také cestovatelů, kteří tuto možnost využijí. Pokud se k nim chcete připojit a společnou dovolenou si opravdu užít, začněte se připravovat včas!


Vybrat si to správné ubytování je pro příjemný výlet sice důležité, ale samo o sobě to nestačí. Pokud se vydáváte za hranice, může vám celou dovolenou zkazit i taková nepříjemnost, jako je porušení místních předpisů pro cestování zvířat nebo chybějící dokumenty. A co víc - například z výletu do Středomoří si váš pes může bez dostatečné ochrany přivézt některou z nemocí, které ohrožují zvířata i lidi.

 

Veterinární přípravy
Ještě před odjezdem se nezapomeňte přesvědčit, že je váš pes v dobrém zdravotním stavu. V rámci prevence také navštivte s dostatečným předstihem svého veterináře – některé vakcíny nebo antiparazitika začnou plně účinkovat až po čase.

 

Ve Středomoří představují od května do října závažnou hrozbu koutule rodu Phlebotomus a komáři. Na ochranu proti hmyzu byste neměli zapomínat, ani pokud právě necestujete – komáři mohou přenášet dirofilariózu (napadení parazitickými vlasovci) a Phlebotomové zase leishmaniózu, onemocnění, které ohrožuje i lidi.

 

Na čtyřech kolech i vzduchem
Pokud cestujete autem, pamatujte i na bezpečnost svého psího pasažéra. Psa například nikdy nenechávejte za jízdy vystrkovat hlavu z okna - hrozí mu vážné poškození zraku a také vnějšího a středního ucha. Nejlepším a nejpraktičtejším řešením pro společné cesty je ukotvená, prodyšná cestovní přepravka ve vhodné velikosti nebo postroj, který lze připnout k bezpečnostnímu pásu.

 

Při cestování letadlem pro vás budou závazná pravidla konkrétní aerolinky, která byste měli znát předem. Mnoho leteckých společností například odmítá přepravovat zvířata za rizikových podmínek (příliš nízké nebo příliš vysoké teploty).

 

Potřebné dokumenty a předpisy
Ať už se se svým psem chystáte na tuzemskou či zahraniční dovolenou, vždy byste u sebe měli mít očkovací průkaz jako doklad o očkování proti vzteklině. Pro cesty do zahraničí je důležitý také tzv. “Pas zvířete v zájmovém chovu” se všemi náležitě vyplněnými údaji o povinných ošetřeních pro cestu do dané země . Pas by měl dále obsahovat informace o dalších absolvovaných očkováních, odčervení a ochraně proti vnějším parazitům. Den před plánovaným odjezdem pak navštivte svého veterináře, který potvrdí, že je váš pes zdravý a může cestovat do zahraničí.

 

Před odjezdem a na cestě
Než vyrazíte, vemte svého psa na dlouhou procházku, aby se před nástupem do auta či letadla dostatečně unavil. Pokud váš mazlík trpí nevolností při jízdě, požádejte svého veterináře o přípravek proti nevolnosti určený pro psy. Vhodné je cestovat nalačno, pouze s dostatečnou zásobou čerstvé vody. Během cesty psům nedávejte žádné jídlo ani pochoutky – s krmením počkejte až do cíle.

 

Během cesty dělejte pravidelné zastávky, i kdyby se vám zdálo, že to není třeba. Pes by se při nich měl napít, vyvenčit a trochu se proběhnout. Na parkovištích a odpočívadlech psa raději mějte na vodítku a nikdy ho nenechávejte v autě samotného – ani na krátkou dobu.