Ačkoliv je Česká republika jen malá země v srdci Evropy, některé projekty péče o zvířata, které česká pobočka MSD Animal Health podpořila, mířily za hranice, a to rovnou pěkně daleko. Například na Galapágy nebo do Konga.
Darwin Animal Doctors na Galápážských ostrovech
Jedním z velmi zajímavých a zároveň přínosných projektů, který jsme podpořili našimi účinnými antiparazitiky, byla výprava českých zástupců na Galapágy, kde působí nezisková organizace Darwin Animal Doctors. Jejím cílem je péče o místní přemnoženou psí a kočičí populaci a také pomoc s její regulací. Ta je nutná z důvodu ochrany místní původní fauny – nekontrolovaně se množící domácí zvířata totiž ohrožují unikátní druhy zvířat, která se nedokážou tak rychle přizpůsobit přítomnosti šelem. Jedná se např. o leguány galapážské či mořské a celou řadu vzácných ptačích druhů. Ohroženy jsou i ikonické sloní želvy.
Darwinova klinika, na které působí zkušený tým veterinárních lékařů, studenti veterinární medicíny a řada dalších dobrovolníků, však kromě kastračního programu věnuje pozornost neutěšenému zdravotnímu stavu psů a koček na jednotlivých ostrovech. Povědomí o prevenci je u místních obyvatel celkem nízké a tak k péči o nemocná zvířata patří i edukace majitelů zvířat a vysvětlování důvodů ke kastraci a preventivním zákrokům. Riziko přenosu infekčních chorob totiž opět nepříznivě dopadá nejen na ostatní volně pobíhající psy a kočky, ale i na divoká zvířata.
Češi tak na Galapágy dovezli kromě zdravotnického materiálu i naše moderní antiparazitární tablety, které následně aplikovali v rámci preventivní ochrany místních psů a koček.
Malina pro slona, obojky pro belgické ovčáky
Dalším velmi zajímavým projektem, na který jsme přispěli několika desítkami antiparazitárních obojků Scalibor, je český projekt Malina pro slona (www.malinaproslona.cz). Jeho cílem je totiž speciální výcvik detekčních psů, v tomto případě belgických ovčáků Malinois (proto malina) z České republiky, kteří se v africkém Kongu podílí na boji proti pytlákům a pašerákům slonoviny a dalších trofejí z ohrožených divokých zvířat.
Každý den v Africe pytláci zabijí kolem 100 slonů, ze kterých je zajímají jen kly. Ročně tak zbytečně zemře až 40 tisíc těchto majestátních zvířat. Tomuto zločinnému jednání již několik let pomáhají čelit zmínění „maliňáci“ cvičení v České republice zkušenou českolipskou kynoložkou Hanou Böhme tak, aby dokázali odhalit pašované trofeje a přerušit tak pašerácký řetězec.
Sdílet
NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY
- Pomozte prosím, můj pes kašle! Všechno, co byste měli vědět o psincovém kašliS nastávajícím podzimem hrozí vyšší riziko infekcí. Platí to také u psů? Infekce horních cest dýchacích, které tradičně označujeme souhrnným termínem “psincový kašel”, mohou postihnout každého psa, a to i … Číst více
- 7 mýtů o klíšťatechKlíšťata jsou drobounká, nebezpečná stvoření, jejichž celá existence závisí na tom, zda se uchytí na živých dýchajících bytostech – jako je váš pes, vaše kočka nebo členové vaší rodiny – … Číst více
- Co je nutné vědět o leptospirózePro majitele psa je ochrana jeho domácího mazlíčka před případnými riziky na prvním místě. Nebezpečí bohužel číhají hned za rohem – i na vašem dvorku nebo v místním parku se váš pes … Číst více