5 + 1 nápadů, jak připravit Vašeho mazlíčka na příchod zimy

Co může být roztomilejšího než štěně v psím oblečku? Přestože si někteří z nás oblíbili oblékání zvířat do různých kabátků, nejdůležitější ze všeho by mělo zůstat jejich pohodlí a zdraví.

Většina psů a koček se cítí nejlépe bez jakéhokoli oblečení, ale některé z nich musíme trochu chránit před možným prochladnutím a vlhkem. Chladné měsíce roku jsou za dveřmi. Můžeme se připravit na to, jak ochránit své zvíře před chladem pomocí následujících pěti rad.

1. Udržujte je v suchu
Většina koček se rozhodně bude velmi pečlivě chránit před vlhkem a někde se před deštěm dobře schová. Psi se však v tomto ohledu dělí na dvě rozdílné skupiny: někteří naprosto zbožňují pohyb v dešti, zatímco jiní si raději počkají, až pršet přestane. Krátkosrstá psí plemena, jako jsou chrti, bíglové, někteří teriéři a honiči se mohou zcela promočit i po krátké procházce v dešti a pravidelné koupele po venčení ještě zhoršují situaci, protože častým oplachováním se smývá ochranná tuková vrstva pokožky. Tato plemena a další citlivější jedinci, kteří prostě nemají rádi deštivé počasí, pravděpodobně ocení nějaký vhodný obleček nebo pláštěnku. Při výběru psího oděvu by měl být komfort důležitější než vzhled. Vhodný může být např. kabát typu „mackintosh”. Měl by být nepropustný, nebránit psovi v pohybu a výhledu a neměl by vést ke svědění. Pokud se pes v kabátku určitého typu cítí dobře, můžeme následně zvolit provedení podle vlastního výběru. Nicméně když u psa po návratu z procházky pozorujeme známky netrvozity nebo nepohodlí, starý dobrý ručník a vytření srsti dosucha je většinou vše, co potřebuje.

2. Chraňte jejich tlapky
Stejně jako v nejteplejších letních měsících, kdy trpí polštářky tlapek našich čtyřnohých přátel kontaktem s přehřátou betonovou dlažbou, mohou i během chladnějších měsíců trpět na příliš chladných chodnících. Psí boty jsou užitečné zejména v zimních měsících, kdy je zledovatělý chodník, obzvláště v městských oblastech, sypán technickou solí. U většiny psů způsobuje posyp solí vysychání tlapek a v některých případech i jejich hlubší poškození. Pokud během procházky zpozorujeme náhlé kulhání, mohla by to být známka zranění způsobeného nahromaděním sněhu/ledu mezi prsty. Ostříhání chlupů v meziprstí může snížit riziko vzniku sněhových zmrazků v meziprstí, ale stějně tomu zabrání i nošení psích botiček. Před tím, než je psovi oblékneme ven, měli bychom se ujistit, že se v nich cítí pohodlně. Ideální je, nechat mu je vyzkoušet vždy na krátkou dobu doma, v klidném prostředí. Tím si na ně zvykne a jejich nošení ho nebude obtěžovat při pobytu venku na sněhu a při pronásledování sněhových vloček.

3. Oblékejte své zvířecí mazlíčky, ale pouze pokud to potřebují
Pet móda a oblékání psů je mezi milovníky zvířat kontroverzním tématem, protože se v poslední době stalo spíš koníčkem majitelů domácích zvířat než nástrojem skutečné péče. I když své psy milujeme a zdají se nám neodolatelní v roztomilem svetru nebo oblečku, nejdůležitějším aspektem je pohodlí a zdraví našich mazlíčků. Většina psů nepotřebuje žádné svetry, ale některá plemena, které mají méně hustou nebo žádnou srst, se mohou při procházce v chladném podnebí cítit v kabátku lépe. To se týká malých plemen, jako je například krátkosrstý jezevčík nebo čivavy, jehož povrch těla je ve srovnání s tělesnou hmotností velký, což způsobuje rychlou ztrátu tepla. Domácí zvířata žijící pouze v bytě jsou primární skupinou, která potřebuje další ochrannou vrstvu, neboť během chladnějších měsíců u nich nedochází k tvorbě husté srsti. Pokud se rozhodneme koupit svému psovi svetřík, musíme věnovat pozornost tomu, aby byl vždy čistý a pravidelně jsme jej měnili, protože se může stát dobrým úkrytem pro ektoparazity. Stejně jako v případě pláštěnky, musíme sledovat, jak se náš domácí mazlíček chová, když má na sobě svetr. Pokud není oděv teplý až příliš a nezdá se psovi nepohodlný, můžeme mu jej nechat. Ale jakmile vidíme známky podráždění nebo změnu v chování – znamená to, že náš mazlíček nepotřebuje ochrannou vrstvu oblečení.

4. Zvažte změnu stravy
Pokud je náš mazlíček velmi aktivní a stráví během chladnějších měsíců spoustu času venku, mohli bychom uvažovat o tom, že mu přidáme o trochu více krmiva. Tím zajistíme, že i vnitřní prostředí zůstane v teple. Musíme si ale uvědomit, že to neplatí pro většinu domácích mazlíčků, kteří tráví většinu svého času v teple. Poskytnutí většího množství jídla by mělo za následek jen přibrání na váze … S dotazem na změnu stravy v chladné sezóně je nejlepší se obrátit na Vašeho veterináře.


5. Sledujte tělesnou teplotu
U většiny psů a koček můžeme snadno sledovat změnu jejich vzhledu a poklesem teplot, protože začne růst jejich zimní srst a jsou celkově huňatější. To je ideální případ, kdy se náš domácí mazlíček postará o svou zimní výbavu sám. Pokud u psa pozorujeme určité varovné signály: chladnější uši nebo studenou špičku ocasu, měli bychom přemýšlet o tom, že jim poskytneme další vrstvu oděvu. Podchlazení se totiž projeví tím, že se zvíře snaží uchovat si teplo uvnitř těla snížením průtoku krve v určitých koncových partiích. Během nízkých teplot klesajících významně pod nulu, by měla být všechna domácí zvířata, obzvláště ta menší, starší nebo naopak velmi mladá držena uvnitř domu. Pokud to není možné, může být jiným řešením dobře zaizolovaná bouda s přístupem k nezmrzlé vodě, aby se zabránilo vzniku podchlazení nebo omrzlin.

+1 Pořiďte psovi reflexní obojek nebo postroj
Se zkracujími se dny a dlouhými večery mohou probíhat časné ranní a večerní procházky v šeru nebo ve tmě. Ale to neznamená, že bychom měli zcela zakázat svým psům, aby se volně pohybovali v parku a vodit je pouze na vodítku. Nutná je vždy také známka s telefonním číslem. Pořízením reflexního obojku nebo postroje budeme mít jistotu, že zvíře bude mít dostatek pohybu a her, i když jej musíme venčit zašera. Reflexní obojek je užitečný i ve chvílích, kdy psa nalákají zajímavé vůně nebo zvuky a my jej stále můžeme mít pod dohledem, i když se lehce vzdálí.

Hledáte veterináře?

Váš veterinární lékař hraje důležitou roli v péči o zdraví vašeho domácího mazlíčka. Po zadání informací o vaší poloze se zobrazí seznam veterinárních lékařů v okolí.

NAJÍT VETERINÁRNÍ PRACOVIŠTĚ

Chcete sdílet tento článek?


Podobné příspěvky

Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Kutilské projekty pro majitele zvířat
Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Jak lépe rozumět svému mazlíčkovi
Pomozte svým mazlíčkům zvládat teplejší klima

Některá zvířata v horkém počasí trpí.

Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Blechy a klíšťata
Zdraví zvířat a lidí je propojeno na mnoha úrovních

Jsou onemocnění přenášená parazity hrozbou i pro vaše blízké?

Nejlepší řešení v oblasti péče o domácí mazlíčky

Nejlepší články s nejužitečnějšími tipy z oblasti péče o domácí mazlíčky

Přidejte se k MyPet.com a získejte přístup k odborným tipům v oblasti péče o domácí mazlíčky
PŘIDEJTE SE K MYPET.COM