5+1 tipů, jak mít vychovaného psa

Září je tady, a pro všechny žáky i studenty to znamená totéž: škola začíná. Učit se ale nemusí jen lidská mláďata – prospívá to i vašim “čtyřnohým dětem”. Díky správné výchově mohou psi prožít spokojený, zajímavý život a jejich majitelé si vychutnají zasloužený klid. Proto vám v dnešním článku přinášíme 5+1 základní krok k vytvoření šťastného psího domova.

 

Mít psa, to není jen spousta radosti a zábavy: váš spokojený společný život přináší i velkou zodpovědnost za mazlíčkovo fyzické a psychické zdraví. Kromě správné výživy, veterinární péče a řádného očkování potřebuje váš pes také spoustu vaší pozornosti a času. Budovat soužití příjemné pro obě strany a zároveň silný, vyrovnaný vzájemný vztah - to bude pro vás i vašeho chlupáče znamenat neustálé a každodenní učení.

1. Nastavení hranic
Když si pořídíme psa, nejradši bychom dělali všechno spolu. Spánek, vaření, sledování televize – náš čtyřnohý přítel prostě musí být u všeho. Silné vzájemné pouto je skvělá věc, ale pejsek si musí také zvyknout, že nemůže být vždycky středem pozornosti a že se vaší výhradní pozornosti při hraní a učení dočká ve vyhrazeném čase. Udržet si “odstup” vám pomůže také předejít separační úzkosti.

2 Kde máš místo?
Nejspíš ani nemusíme připomínat, že jedním z prvních kroků po pořízení psa je vyhradit mu místo. Pro psy žijící uvnitř to může být deka, pelíšek nebo domácí klec, venkovní pes ocení svou vlastní boudu. Někteří majitelé věnují větší pozornost jejímu designu než poloze, ale zatímco psům je naprosto jedno, zda spí v obřím ananasu nebo v indiánském týpí, umístění jejich “království” je pro ně zcela zásadní. Psi potřebují více spánku než lidé, a proto musí být jejich místo na spaní pečlivě vybrané. Pokud kolem jejich pelíšku často procházíme nebo v jeho blízkosti pracujeme, pes se neustále probouzí a dostatečně si neodpočine. Nedostatek spánku zhoršuje jeho kvalitu života, unavený pes se nedokáže soustředit na učení a může se chovat nepředvídatelně a nervózně. Pokud se vám pro pelíšek podaří najít to správné místo, už ho neměňte.


3. Vytvořte denní režim
Určitě už jste slyšeli, jak moc dokáže pravidelný režim lidem zlepšit život – a u psů je to stejné jako u lidí. Vyvážený denní režim je základním pilířem psychického zdraví vašeho psa i vašeho společného života. Krmení a procházky by se měly odehrávat vždy zhruba ve stejnou dobu, aby pejsek věděl, co má během dne očekávat. Samozřejmě to neznamená, že musí dostat žrádlo vždy přesně v 6:52 ráno – stačí se držet zhruba stejné denní doby.
Obzvláště důležité je to u nejistých psů. Pokud předem vědí, co je čeká, budou se cítit sebevědoměji a díky psychické pohodě se jejich potíže snáze a rychleji zlepší.


4. Společný čas a učení
Na životě se psem je nejlepší čas, který trávíme společně. Můžeme si spolu užít pohled na západ slunce ze břehu řeky, nebo si třeba vyprázdnit mysl po dlouhém dni aportováním klacíku v parku. Podle potřeb vašeho psa zahrňte do denního a týdenního programu také kratší i delší procházky a výlety. Pes, který nemá dostatek pohybu, se začne zbavovat přebytečné energie ničením věcí nebo jiným problémovým chováním.


Fyzickou aktivitu by měly doprovázet i mentální výzvy. Nejlepším způsobem, jak zlepšit schopnosti vašeho psa a naučit ho poslouchat je najít dobrou psí školu, cvičiště nebo trenéra. Ať už si vyberete hromadné nebo individuální hodiny, díky výcviku získáte nejen poslušného psa, který reaguje na povely, ale také psa motivovaného a šťastného. Protože od něj výcvik vyžaduje hodně soustředění a přemýšlení, bude se po něm cítit příjemně unavený a spokojený. Výcvikář vám také může pomoct vybrat vhodnou metodu výcviku na základě jedinečné osobnosti a schopností vašeho psa.


5. Klíčem je jasná komunikace
Nejen mezi lidmi, ale i ve vztahu člověka a psa je tím nejdůležitějším momentem komunikace. Ačkoli psi nerozumí lidské řeči, jsou výbornými pozorovateli a všímají si i těch nejnepatrnějších detailů, ať už jsou úmyslné, nebo jde třeba jen o náhodný pohyb. Pokud tedy chcete svému psu dát najevo nespokojenost s tím, že zdemoloval obývák, ale on na vás zkouší své provinilé “psí oči”, nenechte se přemoct roztomilostí a dejte jasně najevo, že se zlobíte. Slova, tón hlasu, gesta i výraz tváře musí být v souladu a vyjadřovat totéž. Stejné je to i při výcviku: i když je roztomilé, jak vám místo lehnutí podává packu, v žádném případě se neusmívejte a nehlaďte ho za to – bude jen zmatený, co jste to po něm vlastně chtěli. Aby vám váš pes mohl rozumět, musíte i vy porozumět “psí řeči”.


A ještě jedna drobná rada pro vaši komunikaci: povely neopakujte mnohokrát za sebou, ale maximálně dvakrát. Jinak se pejsek naučí, že vás stačí poslechnout až po “miliontém” opakování.


+1: Důslednost především
Všechny výše uvedené rady nejsou k ničemu, pokud je neprovádíme důsledně. I když se může zdát těžké dodržovat tolik pravidel a zachovat se vždycky správně, po nějaké době vám to bude připadat úplně samozřejmé. Stojí to čas a energii – ale stojí to za to!

značky: