4. říjen je mezinárodním dnem zvířat

5 důvodů, proč chováme domácí mazlíčky 4. říjen byl roku 1931 ustanoven světovým dnem zvířat a stal se pro milovníky zvířat příležitostí pro oslavu zvířecího mazlíčka nebo oblíbeného divokého zvířete. Původně byla významem tohoto pozornost zaměřená na ochranu volně žijících druhů zvířat. Až o několik let později se začala věnovat větší péče i zodpovědnému přístup k chovatelství zájmových druhů zvířat. Při příležitosti 88. světového dne zvířat si společně připomeneme důvody, proč máme své čtyřnohé zvířecí společníky tak rádi a chceme se o ně dobře starat

1.    Dělají nám společnost
Pes je určitě nejlepší ochranou před zloději.  Ale i když jsou psi skvělí hlídači, to nejlepší, co nám domácí zvířata poskytují, je partnerství. S kočkami a králíky se můžeme mazlit a bavíme se jejich legráckami, psi nás donutí jít na procházku a udržovat sociální kontakty, i když se zrovna necítíme nejlíp. Když to potřebujeme, dokáží zvířata trpělivě naslouchat našim příběhům.

2.    Učí nás spoustu věcí
Pilný jako včelka, mazaný jako liška a věrný jako pes. Známá přirovnání v sobě mají tolik pravdy! Zvířata bývají na základě svého chování často spojována s určitými vlastnostmi a naši domácí mazlíčci nejsou výjimkou. Například příběh japonského psa Hachiko plemene akita-inu nás učí věrnosti a loajalitě a od kocoura Garfielda bychom se všichni mohli učit sebelásce. Když svá domácí zvířata pečlivě sledujeme a věnujeme dostatečnou pozornost jejich chování, mohou se nám stát těmi nejlepšími učiteli.

3.    Prospívají našemu zdraví
Když přijdeme domů po náročném pracovním dni, je procházka v parku pravděpodobně tou poslední věcí, kterou bychom chtěli dělat. Ve dveřích nás ale šťastně přivítá pes, „udělá na nás své obrovské psí oči“ a nám najednou dojde, že taková procházka venku je vlastně nejlepším zakončením dne. Zvířata, zejména psi, vyžadují pravidelné procházky, což nás nejen udržuje v kondici, ale pohyb venku nám také pomůže uspořádat si myšlenky po ránu nebo vyčistit hlavu večer. Pamatujete si pohádku 101 dalmatinů? Když umožníme svým psům přátelit se s ostatními psy, můžeme se také snadno spřátelit s majiteli těchto psů.

4.    Jsou prostě úžasní
Zvířata nepotřebují na své dovednosti žádnou speciální reklamu, a přesto všichni ví, o jak úžasná stvoření se jedná. Věděli jste například, že se průměrný pes může naučit více než 50 povelů, že kočky mohou běžet rychleji než Usain Bolt, nebo že králíci mohou spát s otevřenými očima?  A to zdaleka není všechno. Chovatelé mají zásobu barvitých příběhů o svých mazlíčcích, kterými se rádi chlubí, stejně jako rodiče svými dětmi.

Megosztás

Související obsah

Kdy, proč a jakým způsobem můžeme koupat kočku?


Kočky jsou již od přírody čistotnými zvířaty – mnoho času stráví „mytím se“ a úpravou…

Podezřelá chování psů, která nelze bagatelizovat


Každý pes se někdy točí dokola za svým ocasem, líže si nebo kouše tlapky, ale jak…

Osvojení si psa – Rady na prvních 30 dnů před a po osvojení

V životě osvojeného psa jsou první týdny strávené s novým páničkem…

Sledujte nás: