28. září - Světový den vztekliny Společně můžeme snížit počet případů

Vzteklina není exotická choroba - Evropa je stále v ohrožení, jelikož mohou být infikována divoká zvířata - jedná se o jednu z nejhroznějších zoonóz na světě. Věděli jste, že vzteklina každý rok zabije téměř 30 000 dětí? I Vy můžete pomoci kontrolovat šíření tohoto škodlivého viru! Pojďme se dozvědět více a zvýšit tak informovanost, aby se svět stal lepším místem.

 

Proč potřebujeme Světový den vztekliny?

I v roce 2020 se vzteklina stále šíří. Je každoročně odpovědná za smrt téměř 59 000 lidí - a téměř polovinu těchto obětí tvoří děti.

Vzteklina je vážným problémem v Africe a Asii; máme však nedávné údaje o vzteklině také z Evropy. V EU je hlášeno jen velmi málo případů vztekliny u lidí; většina zemí je však stále v nebezpečí, protože mohou být infikována divoká zvířata. V České republice byla vzteklina diagnostikována zejména u lišek a netopýrů, ale od roku 1989 nebyl hlášen žádný případ u lidí a od roku 2005 jsme uznáni oficiálně jako země prostá vztekliny.

Je důležité zvýšit povědomí o této chorobě, protože vzteklina je obvykle fatální, jakmile se již objeví příznaky. Bohužel vzteklina je nemoc šířící se zejména v chudých částech světa. Nejchudší lidé na světě jsou nejvíce postiženi, protože si nemohou dovolit prevenci. Ukončení lidských úmrtí na vzteklinu vyžaduje silné odhodlání.

 

Očkování je naše zbraň

Vzteklině se dá stoprocentně předcházet a při správném očkovacím programu by se její riziko mělo nejen snížit, ale nakonec i eliminovat. Klíčem k úspěchu je vysoká proočkovanost, která by měla k  vymýcení nemoci  dosáhnout - každý rok - alespoň 70 % populace. Pokrytí je třeba udržovat po dlouhá léta po celém světě, abychom vzteklinu definitivně porazili. Ačkoli je očkování k dispozici od minulého století, vzteklina přenášená psy představuje u lidí přibližně 99% případů. Proto mají místní úřady přísné pokyny pro kontrolu vztekliny v psí populaci.

Velké riziko infekce je u neočkovaných koček, které mohou trávit čas venku. Důrazně se však doporučuje očkovat i domácí kočky. Počet hlášených případů V USA u domácích koček převýšil počet případů u psů; proto je zásadní chránit i naše kočky.

Když očkujete svého mazlíčka, chráníte nejen jeho zdraví, ale také zlepšujete život a zdraví zvířat a lidí po celém světě.

Falešné zprávy o očkování jsou nebezpečné, protože ohrožují zdraví a život zvířat a lidí. Vždy zkontrolujte zdroj vašich informací a využívejte spolehlivé studie a články, abyste se průběžně vzdělávali. Očkování je jedním z nejbezpečnějších způsobů prevence vztekliny.

 

Co můžete udělat?

Nejprve je důležité nechat očkovat vaše domácí mazlíčky proti vzteklině a jiným virovým onemocněním. S některými očkovacími přípravky můžete také podpořit boj proti vzteklině v  oblastech Afriky, Asie a jinde, kde je jich nedostatek. Zeptejte se na to svého veterinárního lékaře!

Naší povinností je rovněž vychovávat i ty, kteří to nejvíce potřebují. Hovořte se svými přáteli a příbuznými na toto téma a debatujte o důležitosti správného očkování. Můžete také zvýšit povědomí o Světovém dni vztekliny sdílením spolehlivých článků o nebezpečích vztekliny.

 

Více o informací o vzteklině se dozvíte z našich předchozích článků:

Světový den vztekliny – stále celosvětový problém

28. 9. Mezinárodní den vztekliny

Máme se ještě stále obávat vztekliny?

 

značky: