28. 9. Mezinárodní den vztekliny
Stále musíme čelit jednomu z nejnebezpečnějších smrtelných onemocnění na světě 28. září si připomínáme důležitost boje proti vzteklině. Tato vážná nemoc každoročně zabije 59 000 lidí. Ačkoli jsou infekce lidí zaznamenány většinou v Africe a Asii, díky globalizačnímu procesu se vzteklina může snadno rozšířit do Evropy. Devadesát devět procent vztekliny lidí je způsobeno psím kousnutím. Proto, abychom chránili zdraví své a svých zvířecích mazlíčků, musíme dodržovat povinný očkovací program země, ve které žijeme.
28. září je každoročně připomínán Světový den vztekliny, který byl vytvořen s cílem zvýšit povědomí o prevenci vztekliny a zdůraznit pokrok v boji proti tomuto zákeřnému onemocnění. Na tento den připadá výročí úmrtí Ludvíka Pasteura (1895), francouzského chemika a mikrobiologa, který vyvinul první vakcínu proti vzteklině . Vzteklina je jednou z nejvíc obávaných, ne-li nejobávanější, zoonózou. Je přenášena slinami a nervovou tkání infikovaného zvířete. Rozvoji onemocnění vzteklinou lze po nakažení člověka zabránit správnou lékařskou péčí zahájenou včas po expozici patogenu. Pokud není vakcinace postiženého provedena rychle, je onemocnění u lidí téměř vždy fatální. Vzteklina vykazuje ze všech nemocí vůbec nejvyšší pravděpodobnost úmrtí po nakažení . Psi nemají ani tuto šanci. Jediným způsobem, jak ochránit psa je prevence v podobě pravidelného očkování.

Symptomy onemocnění mají individuální variabilitu a liší se u jednotlivých druhů zvířat
“Příznaky vztekliny zahrnují různé neurologické dysfunkce. Průběh onemocnění závisí na druhu nakaženého zvířete a jeho stavu. Nejspolehlivějšími ukazateli jsou náhlé a závažné změny v chování. Například jedním z klasických příznaků je nevysvětlitelná paralýza, která se s časem zhoršuje. Změny chování mohou zahrnovat náhlou ztrátu chuti k jídlu, projevy strachu nebo nervozity, podrážděnost a hyperexcitabilitu. Klidní psi mohou být například ještě klidnější, jiní psi mohou být více agresivnější. V první fázi onemocnění se chování psa může jevit bizarní, psi nerozpoznávají své majitele nebo olizují různé nepoživatelné předměty. Mají tendence si neustále okusovat a olizovat místo poranění. Jak virus postupuje, smyslové vjemy infikovaného psa mohou být přecitlivělé. Může se objevit dezorientace, nekoordinovaný pohyb a vrávorání, způsobené paralýzou zadních končetin “- říká Michał Ceregrzyn DVM, PhD, expert společnosti MSD Animal Health. – “Známe dvě formy vztekliny: paralyzující a zuřivou. Zuřivá vzteklina se vyznačuje extrémními změnami v chování, včetně agrese a útočného chování. Příznaky paralytické vztekliny jsou slabost a ztráta koordinace, následovaná paralýzou. Zvířata často vyhledávají samotu nebo naopak se z nepřátelského zvířete stane zvíře přítulné. Může se vyvinout netypická agresivita a divoká zvířata mohou před lidmi ztrácet plachost. Zvířata, které jsou normálně nočními lovci, lze vidět během dne. Pokud popsané chování zaznamenáme u divokých zvířat, měli bychom se mít na pozoru.”
Evropa je vystavena nepřímé hrozbě
Podle WHO je více než 99 % všech případů vztekliny u lidí přenášeno psy. Navíc, i když existují osvědčené metody eliminace hrozby této zoonózy, každoročně zemře kolem 59 000 lidí kvůli nakažení vzteklým psem. Přes 95 % těchto úmrtí se vyskytuje v Africe a Asii. Ačkoli hlavní hrozba je mimo Evropu, podle statistik jsou stále domácí a divoká zvířata v ohrožení vzteklinou i ve střední Evropě. Riziko vztekliny je stále přítomno v celé Evropě. Lišky a netopýři jsou hlavními přenašeči viru, který se může šířit mezi domácí zvířata a lidi.
Jsme sice v bezpečí, ale vyžaduje to neustálou ochranu a péči. Ačkoli číhá největší nebezpečí vztekliny v Asii a Africe, Evropané by se měli být opatrní také, protože hranice zemí v našem globálním světě nic neznamenají. V Evropě zemřelo na vzteklinu od roku 1990 do roku 2012 210 lidí . 31 z těchto úmrtí na vzteklinu bylo způsobeno infekcí získanou během návštěvy endemické oblasti: obvykle v Africe nebo v Asii a 90 % těchto úmrtí bylo způsobeno kousnutím psa . Vzácně je možný přenos vztekliny také transplantací orgánů. V únoru 2005 přijalo šest německých pacientů orgány nebo tkáně od dárce se vzteklinou a tři z nich zemřeli právě na následky těchto zdravotních problémů dárce.
Dovoz zvířat nakažených vzteklinou může v Evropě také vést k vážné hrozbě: například v roce 2008 Francie na dva roky ztratila statut země prosté vztekliny sekundárně kvůli případům nelegálního dovozu psa se vzteklinou . Ve Francii bylo od roku 2000 do roku 2013 zaznamenáno 22 dovezených zvířat nakažených vzteklinou, ve většině případů se jednalo o neočkovaná štěňata nebo mladé psy (21 psů a 1 kočka).
Globální řešení: bdělost a vakcinace
Světový den vztekliny má za cíl zvýšit povědomí o této nebezpečné nemoci. Máme všechny nástroje pro vymýcení vztekliny. Koordinované úsilí všech zúčastněných stran na místní, národní, regionální a globální úrovni je nezbytné pro to, aby se zlepšila informovanost, zabránilo se expozici a zvýšila se míra proočkovanosti psů. Každá evropská země má pro psy stanoven svůj vlastní povinný očkovací program proti vzteklině. Četnost očkování závisí na riziku vztekliny, s jakou se země potýká. Například v Polsku nebo v Maďarsku musí majitelé domácích zvířat pro zajištění bezpečnost svého psa a celé země očkovat psy na vzteklinu každoročně. Přestože jsou kočky také vystaveny riziku vztekliny, není jejich očkování proti vzteklině v mnoha zemích povinností. Očkování koček na vzteklinu lze nicméně pro jejich bezpečí také doporučit. Vzhledem k závažnosti této zoonózy se WHO, OIE, FAO a GARC rozhodly vytvořit do roku 2030 globální strategii pro eliminaci této závažné hrozby pro veřejné zdraví.
“Jestliže chceme zajistit zdraví volně žijících zvířat a domácích zvířat, je zapotřebí provádět dobře naplánované vakcinační kampaně, které budou mít významný přínos pro veřejné zdraví. Cílem je zajistit v enzootických oblastech očkování více než 70 % všech psů proti vzteklině, což je úroveň, která umožňuje významné snížení šíření onemocnění u psů, čímž se zabrání riziku přenosu vztekliny na člověka. Za tímto účelem je nutné očkovat psy a kočky po celém světě, abychom mohli zajistit bezpečí pro naše domácí mazlíčky i pro sebe “– dodal expert.

Sdílet
NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY
- Starostlivá péče o domácí mazlíčkyZkuste si představit, jak by vypadal váš život, kdyby nejnáročnější položkou na vašem seznamu úkolů bylo vzít psa na procházku nebo se ujistit, že má vaše kočka každý den přiměřenou … Číst více
- 9 onemocnění, která mohou klíšťata přenášet během jednoho přisáníKlíšťata jsou malá, ale dopady toho, co mohou způsobit vám, vašemu psovi či vaší kočce a celé vaší rodině, jsou obrovské. Klíšťata jsou parazité sající krev, kteří jsou častými přenašeči bakterií … Číst více
- Pomozte prosím, můj pes kašle! Všechno, co byste měli vědět o psincovém kašliS nastávajícím podzimem hrozí vyšší riziko infekcí. Platí to také u psů? Infekce horních cest dýchacích, které tradičně označujeme souhrnným termínem “psincový kašel”, mohou postihnout každého psa, a to i … Číst více