Od roku 2011 je 17. srpen dnem věnovaným oslavě černých koček po celém světě. V několika kulturách jsou černé kočky spojovány se smůlou nebo pověrami. Tento připomínkový den je skvělou příležitostí, jak rozptýlit mýty a ukázat lidem, že ebenově zbarvené kočky jsou milými společníky. Naši odborníci shromáždili všechny mýty a pověry o černých kočkách, aby byli tito domácí mazlíčci náležitě doceněni.

Sociální média dávají prostor všem názorům, a bohužel, mnoho neověřených a falešných zpráv se šíří doslova rychlostí myšlenky.  Jsou tak potenciálním nebezpečím pro zdraví domácích zvířat a mohou podporovat středověké pověry a mýty.  Jako ty o černých kočkách… Onyxový kabátek; nos jako nejtemnější noc; tlapky s černými polštářky a zářivě jantarové oči: to je popis přátelských, pozorných a hravých černých koček. Takže, odkud tyto pověry pocházejí?

Drobné čarodějnice s černou srstí

Černé kočky moderní doby jsou stále oběťmi diskriminace díky legendám o věku čarodějnic a pandemii Černé smrti. Tyto mýty se nezakládají na pravdě, jsou to jen strašidelné příběhy vyprávěné o Halloweenu. V době středověku v Evropě lidé věřili, že jsou černé kočky nadpřirozené bytosti, které pomáhají temným čarodějům při praktikování magie. V některých folklórech se předpokládalo, že černé kočky jsou čarodějnice, které mění svůj tvar a podobu. Netýkalo se to však pouze koček, každé zvíře s černým peřím nebo kožešinou, jako havrani nebo vrány, bylo spojováno se smůlou, čarodějnictvím, satanem a smrtí. Důvodem těchto bajek může být fakt, že kočky jsou noční zvířata, a jejich noční lov vedl k představám, že k sobě s černokněžníky patří

Smůla nebo hodně štěstí?

Jeden z nejčastějších mýtů o černých kočkách tvrdí, že budete mít smůlu, když vám přejdou přes cestu. Nicméně pověry se v různých zemích liší, a ačkoli v mnoha kulturách tato stvoření symbolizují neštěstí, v některých částech světa jsou to naopak symboly štěstí.

V dávných dobách vozili angličtí námořníci kočky na palubě, aby zabíjely hlodavce; loď byla díky tomu bezpečnější, protože krysy a myši nemohly šířit nemoci. Věřilo se, že černé kočky přinesou posádce štěstí. Podle dostupných studií rozšířily egyptské kočky tímto způsobem svou DNA na evropský kontinent, protože domestikované kočky byly pravidelnými hosty na palubě a námořníci jim pomohli „dobýt svět“.

Sdílet

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Sledujte nás: